• Spotkanie uczniów z Michałem Zawadką

          • W dniu 8 grudnia uczniowie z klas 1C i 3B uczestniczyli w spotkaniu z Panem Michałem Zawadką - autorem bestsellerowych książek dla młodzieży z zakresu rozwoju mentalnego i osobistego. Spotkanie pod hasłem CHCĘ BYĆ KIMŚ! CZYLI JAK OSIĄGAĆ CELE W CZASACH GDY WSZYSCY DOOKOŁA MAJĄ WYWALONE!, odbyło się w sali widowiskowej Wieruszowskiego Domu Kultury. Brali w nim udział uczniowie ze szkół z powiatu wieruszowskiego.

            Michał Zawadka w ciekawy sposób, bo skupiający uwagę i dający do myślenia, przedstawił wiele zagadnień dotyczących współczesnych nastolatków. Mogliśmy się m.in.. dowiedzieć czym jest bullying w szkole, czyli długotrwałe działanie zmierzające do wykluczenia danego ucznia z grupy rówieśniczej oraz jak z nim walczyć. Michał Zawadka omówił też, jak poczucie własnej wartości, motywacja, zainteresowania, a nawet efektywne zarządzanie własnym czasem, wpływają na realizację życiowych celów i decydują o naszych sukcesach. Spotkanie miało charakter interaktywny. Uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez Michała Zawadkę. Wykonywali też przygotowane przez niego zadania.

            Spotkanie w wieruszowskim WDK-u zakończyło się gromkimi brawami w podziękowaniu za cenną lekcję, której udzielił nam Pan Michał Zawadka.

          • Porozumienie o współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie a Przedszkolem Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie

          •  W dniu 6 grudnia 2022 r w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Wieruszów zostało podpisane ,,Porozumienie o współpracy” pomiędzy placówkami: Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie oraz Przedszkolem Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie.

            W spotkaniu uczestniczyli:

            - Starosta Wieruszowski - Stefan Pietras

            - Burmistrz Wieruszowa - Rafał Przybył

            -dyrektor ZSO w Wieruszowie – Magdalena Stachulec

            -dyrektor Przedszkola Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie – Urszula Kołodziejczyk.

            Zgodnie z zawartym dokumentem współpraca polegać będzie w szczególności na rozwijaniu uzdolnień uczniów oraz wzajemnego wspierania działalności edukacyjnej obu placówek.

            Do najważniejszych zadań należeć będzie organizowanie spotkań z uczniami Liceum oraz wychowankami Przedszkola, wspólna realizacja  projektów i przedsięwzięć, udział uczniów Liceum i wychowanków Przedszkola w organizowanych przez obie placówki akademiach, dniach otwartych lub innych uroczystościach, konsultacji i obustronnej pomocy nauczycieli w opracowaniu treści programowych oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych.

            Współpraca obu placówek zaczęła się od innowacji pedagogicznej, a obecnie została przypieczętowana porozumieniem. Mamy nadzieję,  że w ramach podpisanego porozumienia będzie rozwijać się wśród młodzieży i dzieci  postawa zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

             

             

          • Mikołajki

          • 6 grudnia uczniów Liceum odwiedził Mikołaj wraz z pomocnikami, który dla każdego miał coś słodkiego. Akcję Mikołaj w szkole zorganizował Samorząd Ucziowski a słodkości ufundowała Rada Rodziców.

            W tym dniu młodzież z LO wcieliła się z wielką ochotą w rolę Śnieżynek i udała się w godzinach dopołudniowych do Przedszkola Nr 1 im. Krzysztofa Bezena, aby wesprzeć Świętego Mikołaja, który na swojej trasie podróżowania po świecie odwiedził i obdarował prezentami naszych małych przyjaciół - przedszkolaków.

            Wolontariusze z LO wspierali także akcję "Mikołaje na ulicach" zorganizowaną przez Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc w Wieruszowie. Z uśmiechami na twarzach i torbami pełnymi prezentów Mikołaje odwiedziły lokalne placówki edukacyjne, urzędy a podczas spaceru obdarowywały drobnymi prezentami mieszkańców Wieruszowa.

          • Pierwszy krok w budowaniu własnej wartości

          • Jednym z głównych źródeł braku pewności siebie i braku wiary we własne możliwości jest to, co mówi nam nasze otoczenie. Jeżeli od rodziców i znajomych słyszymy słowa oskarżeń, negatywnych ocen czy niespełnionych oczekiwań, to wówczas nie mamy na czym budować naszej samooceny i poczucia własnej wartości. Przestajemy ufać własnej intuicji i wiedzy na swój temat, nasze zdanie przestaje się dla nas liczyć, a akceptacji i potwierdzenia naszych działań szukamy bardziej u innych niż u siebie. 

            Zaczynamy opierać się na zdaniu innych osób, a swoją wartość budujemy na ilości znajomych, przychylnych komentarzach pod postem czy ilością polubień pod naszymi zdjęciami. 

            Ale na szczęście każda i każdy z nas ma wpływ i kontrolę nad budowaniem własnej wartości. To czy będziemy wierzyć we własne możliwości, akceptować samych siebie oraz posiadać przekonanie o pozytywnych rezultatach naszych działań zależy tak naprawdę od nas samych. 

            Pierwszym krokiem, który trzeba zrobić w kierunku samoakceptacji i poczucia własnej wartości jest prosta analiza komunikatów, które do nas trafiają. Jeżeli następnym razem usłyszysz negatywny komentarz na swój temat lub złośliwą uwagę, zastanów się czy ta osoba, która to powiedziała, ma wobec Ciebie dobre intencje (chce dla Ciebie dobra, wspiera Cię) i czy dobrze Cię zna. Jeżeli tak to możesz wziąć pod uwagę jej zdanie. 

            Jeżeli taka osoba Cię nie zna i nie chce dla Ciebie dobra, to proszę Cię, abyś nie przyjmowała / nie przyjmował tego komentarza do siebie. 

            Pamiętaj: to, co wiesz o sobie jest znacznie ważniejsze od zdania innych osób.

            Marek Świeściak- psycholog szkolny

          • Szlachetna paczka

          • Nasz szkoła wspólnie z Przedszkolem Nr 1 im . K. Bezena przystępuje do ogólnopolskiej akcji Szlachetna paczka, której głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Kod wybranej przez nas Rodziny to: LDZ-2800-102251. Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy klas. Potrzebne rzeczy zbieramy do piątku 9.12.2022r.

            Zbierać będziemy:

            1. Środki czystości

            Mydło, żel myjący, płyn do płukania, szampon, proszek do prania, szczoteczka do zębów, płyny czyszczące, pasta do zębów, podpaski/tampony, płyn do mycia naczyń, produkty do kąpieli dla dzieci poniżej 3 roku życia, pampersy rozmiar 6 i 4

            2. Żywność

            Herbata, cukier, kawa, olej, ryż, dżem, kasza, konserwy mięsne, makaron, konserwy rybne, mąka, owoce i warzywa w puszkach, mleko Bebilon 3

            3. Pościel

            Trojaczki będą mieć nowe łóżko. . Nowa pościel byłaby im bardzo potrzebna, ponieważ stara jest już zniszczona.

            4. Artykuły szkolne.

            Zeszyty, papier kolorowy, bloki, nożyczki, kredki, piórnik, plastelina, przybory do pisania, klej, plecak

            5. Odzież.

             

          • WOJEWÓDZKA OLIMPIADA WIEDZY o HIV/AIDS

          • 1 grudnia uczniowie naszej szkoły z klasy biologiczno-chemicznej: Wiktoria Michalska, Paulina Moś i Kacper Tęsiorowski wzięli dział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o AIDS w Łodzi w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia AIDS. Mimo iż nie znaleźli się na medalowym podium, jesteśmy z nich bardzo dumni i składamy gratulacje za pracę włożoną w przygotowanie się do Olimpiady. Nasza szkoła była jedną z 74 szkół ponadpodstawowych z województwa łódzkiego, biorących udział w tej olimpiadzie.

            W ramach obchodów tego dnia, uczestnicy Olimpiady obejrzeli spektakl pt. „Wściekły”,  wystawiony przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Po spektaklu  przeprowadzono ciekawe warsztaty na temat agresji i przemocy w społeczeństwie.

            Celem tegorocznej Olimpiady było poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

          • 1 grudnia - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

          • Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988.  

            Głównym celem tego dnia jest uwrażliwienie społeczeństwa na ten temat oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Dzień ten integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

            Nasza szkoła już od wielu lat włącza się aktywnie w tematykę HIV/AIDS. W tym roku młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowała gazetkę na temat HIV/AIDS. Dodatkowo, nasi licealiści,  mogli obejrzeć na dolnym korytarzu krótkie, ale zwięzłe i bogate w przekaz filmy o tej tematyce.

            Działania, które co roku podejmujemy w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia, są dowodem na praktyczne podejście do słów Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

          • Jeden krok przed HIV

          • W ramach działań profilaktycznych dotyczących zdrowia, 28 listopada 2022 r. młodzież z klasy IIIa wzięła udział w wykładzie online na temat AIDS zorganizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji Oddział Łódź w ramach akcji „Jeden krok przed HIV". Akcja ma na celu zwiększenie świadomości i szerzenie wiedzy o HIV i AIDS.

            Wykład prowadziły studentki Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które opowiadały o powstaniu samego wirusa HIV i jego budowie. Niewątpliwie ważnym punktem wykładu było zwrócenie uwagi na metody zapobiegania zakażeniom oraz zachęcanie społeczeństwa do testowania się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Na koniec prelekcji młodzież zdobytą wiedzę mogła przetestować w quizie.

          • e-Urząd Skarbowy

          • Uczniowie klasy III A w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości odwiedzili Urząd Skarbowy w Wieruszowie, gdzie uczestniczyli w spotkaniu na temat  oferty e-usługi Urzędu Skarbowego.

            Spotkanie przeprowadził naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie pan Waldemar Krej, który przybliżył młodzieży elektroniczne możliwości załatwiania wielu spraw w Urzędzie Skarbowym- bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu- oraz  przedstawił różne sposoby logowania się do e-usługi.

            Wizyta uczniów „Kopernika” zapoczątkowała cykl spotkań w ramach współpracy Liceum z Urzędem Skarbowym w Wieruszowie.

             

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. To święto  zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. W tym dniu uczniowie Liceum przyszli do szkoły ze swoją ulubioną maskotką.

          • Matura próbna z OPERONEM

          • W dniach 22.11.2002- 25.11.2022 ucznioiwe klas czwartych przystępują do matury próbnej z OPERONEM z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym oraz dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

          • Kopernik w projekcie „Młodzi płyną z Łodzią”

          •                Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika rozpoczęło realizację projektu „Młodzi płyną z Łodzią” ( w ramach programu Erasmus +) we współpracy  z Fundacją Edu4You, która jest jego głównym koordynatorem.  W projekcie biorą również udział uczniowie I Liceum im. T. Kościuszki w Wieluniu oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.

            W okresie od XI.2022 do XII.2023 uczestnicy projektu (z Łodzi, Wieruszowa i Wielunia )wezmą udział w 10 warsztatach, których celem jest:

            • zwiększenie wiedzy młodzieży i mieszkańców regionu w zakresie kompetencji władz lokalnych w temacie prowadzenia mądrej polityki proekologicznej regionu
            • zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi
            • prowadzenie dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w zakresie polityki proekologicznej
            • wprowadzenie dynamicznych zmian w obszarze ekologii w regionie poprzez współpracę z decydentami
            •  współdziałanie z władzami lokalnymi w tworzeniu polityki ekologicznej regionu
            •  nawiązanie dialogu pomiędzy przedstawicielami młodzieży a władzami lokalnymi w zakresie tworzenia wspólnej ekopolityki   województwa      łódzkiego
            • przybliżenie szerokiemu gronu problemów ekologicznych całego regionu.

            W projekcie planowane są  wykłady merytoryczne m.in. z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa ochrony środowiska czy marketingu, wystawa fotografii w trzech liceach regionu, stworzenie planu działań proekologicznych dla regionu, dyskusje z decydentami na temat polityki proekologicznej, akcje sadzenia drzew w regionie oraz  przygotowanie i złożenie obywatelskich projektów ekologicznych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego w gminach.

            Realizacja warsztatów ma na celu zwiększenie udziału mieszkańców regionu w tworzeniu ekopolityki lokalnej , kształtowanie świadomych norm prawnych młodych obywateli woj. łódzkiego, którzy będą mogli w przyszłości podejmować skuteczne proekologiczne działania dla regionu.

            Z wieruszowskiego Liceum w projekcie udział bierze 10 uczniów , w tym również – w ramach wyrównywania szans- młodzież z Ukrainy. Grupa ma za sobą pierwsze spotkanie, którego celem było uzyskanie wiedzy na temat struktury władz lokalnych i samorządowych oraz ich kompetencji w zakresie ekopolityki regionu.

            Warsztaty rozpoczęły się od zajęć integracyjnych  z panią Małgorzatą Stępień – Dudek. Dzięki pracy w grupach uczniowie wszystkich trzech liceów  mogli się lepiej poznać. Tematem sobotniego spotkania było omówienie cech  lidera, jego typowych zachowań. Niedzielne zajęcia prowadzone przez  panią Małgorzatą Wieczorek,  dotyczyły funkcjonowania organów władz w Polsce. Po południu grupa zwiedzała Łódź- m.in. Pasaż Róży, murale, teatr. Kolejne warsztaty już w grudniu.

            Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+- akcja KA154- działania partycypacyjne młodzieży.

          • Liceum i MADONIS -reaktywacja współpracy

          • Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Liceum im. M. Kopernika w Wieruszowie powraca do współpracy z firmą MADONIS, w ramach zawartego w 2019 roku Porozumienia.

            Współpraca  obejmuje m.in. cykl wykładów popularno-naukowych prowadzonych przez specjalistów zatrudnionych w firmie MADONIS dla uczniów „Kopernika” oraz warsztaty, które będą przeprowadzane na terenie laboratorium naukowo-badawczego w siedzibie zakładu. Oferta dla uczniów Liceum została poszerzona o zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego oraz doskonalenia umiejętności językowych z języka angielskiego i niemieckiego.
                        16 listopada na terenie Liceum odbyło się pierwsze spotkanie, w ramach którego  wykład wygłosiła dr Izabela Grzelak -pracownik firmy na stanowisku Senior Research & Regulatory Specialist , czynny wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Chemii.

            Tematem prelekcji był skład chemiczny kosmetyków i pomiar lepkości produktów kosmetycznych. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 1. i 3. profilu medycznego.  Ci sami uczniowie już w grudniu będą mogli zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce - wezmą wówczas udział w warsztatach  na terenie laboratorium, w którym na co dzień pracownicy firmy MADONIS opracowują technologię procesu produkcji oraz skład wytwarzanych kosmetyków.

            Bardzo dziękujemy pani dr Izabeli Grzelak za ciekawy wykład i pokazanie długotrwałego procesu produkcji kosmetyków.

            Koordynator współpracy: Anita Giż

          • Patrizia Gucci w Liceum

          • Patrizia Gucci - spadkobierczyni rodu Guccich, która przebywa w Wieruszowie  na zaproszenie właścicieli firmy AGRECOL oraz MADONIS  -spotkała się z przedstawicielami młodzieży Liceum w ramach współpracy Liceum z firmą MADONIS.

            Patrizia Gucci to prawnuczka Guccio Gucci (założyciela Domu Mody Gucci), wnuczka Aldo Gucci, córka Paolo Gucci. To przedstawicielka czwartego pokolenia słynnej florenckiej rodziny prowadzącej znany dom mody. Rozpoczęła swoją karierę w latach osiemdziesiątych XX wieku, zajmując się międzynarodowymi public relations marki Gucci, a następnie działała jako projektantka. W 1992 roku rozpoczęła swoją własną działalność jako niezależna projektantka mody, dekoratorka wnętrz, malarka.

            Spotkanie z sukcesorką rodu Guccich  odbyło się w szkolnej bibliotece. Miejsce spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo. Pani Patrizia Gucci  jest również pisarką, autorką m.in. książek  „Gucci. Prawdziwa historia dynastii sukcesu",  „Singielka sama, ale nie samotna”.

            Niezwykłego Gościa powitała pani dyrektor Magdalena Stachulec słowami : „I’m very happy to have Ms Gucci at school today. This is a great event for us.” Podczas ciekawej rozmowy, prowadzącej w języku angielskim, młodzież Liceum mogła poznać malarskie zainteresowania pani Patrizi, a przenosząc się do pisarskiego warsztatu autorki, uczniowie dowiedzieli się, co stanowiło główną inspirację do napisania ostatniej książki. Dalsza część rozmowy dotyczyła świata mody i projektów Gościa.

             Uczestnicy  spotkania mieli wyjątkową okazję otrzymać autograf od znanej autorki, a księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o książkę Patrizi Gucci pt.: "Gucci. Prawdziwa historia dynastii sukcesu" z dedykacją  dla szkoły. Książka ze specjalnym autografem zostanie przekazana na aukcję charytatywną dla Sary Rachlak.

            To wyjątkowe spotkanie w języku angielskim jest jedną z zaplanowanych w tym roku szkolnym form współpracy z firmą MADONIS - oferta warsztatów chemicznych i laboratoryjnych została poszerzona o warsztaty i spotkania w języku angielskim i niemieckim.

            Bardzo dziękujemy p. Jakubowi Prymasowi – absolwentowi naszego Liceum- za pomoc w organizacji wydarzenia.

          • Uczniowe Liceum w kinie "Słońce"

          • 18 listopada uczniowie Liceum wraz z opiekunami udali się do kina „Słońce” na seans „Johnny”.

            Wyjście do kina było nie tylko kolejną okazją do integracji społeczności szkolnej, ale także formą kontaktu z ciekawym tekstem kultury. „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka  to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia ks. Jana Kaczkowskiego. Film porusza problem relacji z drugim człowiekiem, uczy empatii i szacunku do innych osób, przekazuje więc treści ważne dla młodych ludzi.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

          • 17 LISTOPADA 2022 przypada ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

            Idea obchodzonego w Polsce i na świecie ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne.

            Pamiętaj!!!Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia!

            W tym dniu w szkole zorganizowano okolicznościową wystawę o tematyce profilaktycznej.

            Dziękujemy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie za udostępnienie materiałów edukacyjnych w formie plakatów i ulotek

          • Powiatowa uroczystość z okazji Odzyskania Niepodległości

          • 10 listopada 2022 r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbyła się powiatowa uroczystość  z okazji 104. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości.

            W uroczystości udział wzięli:

            -Stefan Pietras - Starosta Wieruszowski

            - Marek Kanicki - Wicestarosta Wieruszowski wraz z członkami Zarządu Powiatu Wieruszowskiego, z naczelnikami wydziałów oraz kierownikami jednostek  organizacyjnych

             - Andrzeja Żóraw- Przewodniczący  Rady Powiatu Wieruszowskiego wraz z  Radnymi

              - przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji  w Sieradzu    

             - Zarząd Związku Kombatantów RP w Bolesławcu i Łubnicach- Burmistrzowie oraz wójtowie wraz  z 

               Przewodniczącymi Rad

            - Kierownicy powiatowych inspekcji służb oraz straży

            - Przedstawiciele  Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie

            - Delegacje partii politycznych

            - Przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych  w Wieruszowie

            - Przedstawiciele  Zarządu Oddziału Powiatowego oraz oddziałów gminnych Związku Ochotniczych

               Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej  terenu powiatu wieruszowskiego

            - grono pedagogiczne oraz uczniowie.

             

            Uroczystość  rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły Magdalena Stachulec przywitała wszystkich zebranych gości.

            Ważnym elementem uroczystości było wystąpienie Starosty Wieruszowskiego pana Stefana Pietrasa, który zwrócił uwagę na to, jak ważna jest wolność i niepodległość dla podtrzymania tożsamości narodu.

            Zaproszeni goście i społeczność Liceum wysłuchała montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów „Kopernika”, przygotowanego pod opieką pani  Anity Giż  oraz pani Aleksandry Furman.

            Młodzież przybliżyła historię naszego kraju – czasy, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Przypomniała o walce z zaborcami oraz patriotyzmie naszych przodków.  Akademię uświetniły piękne pieśni patriotyczne.

            Po uroczystości uczestnicy apelu udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich  położony przy zbiegu ulic Kępińskiej i Kolejowej w Wieruszowie-Podzamczu. Tu złożono wiązanki okolicznościowe, oddając cześć poległym w walce o wolność  Polski.

            Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- są wciąż aktualne. Pamięć o  przeszłości, szacunek dla symboli narodowych  świadczą o naszej tożsamości narodowej. 

          • Szkoła do hymnu - Połączone siły „Kopernika” i Przedszkola Nr 1 z Wieruszowa

          •  Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika oraz dzieci z Przedszkola Nr 1 im. K. Bezena wspólnie przystąpili do  akcji „Szkoła do hymnu”- organizowanej już po raz piąty przez MEiN.

            Dzieci  z przedszkola wraz z wychowawcami oraz panią dyrektor Urszulą Kołodziejczyk odwiedziły Liceum, aby tu wraz ze starszymi kolegami i ich wychowawcami wspólnie świętować  104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Spotkanie rozpoczęła dyrektor Liceum- pani Magdalena Stachulec, która przywitała wszystkich zebranych, podkreślając jak ważna jest znajomość symboli narodowych już od najmłodszych lat.

            Przed wspólnym zaśpiewaniem hymnu obie placówki zaprezentowały krótkie występy  o charakterze patriotycznym.

            Najmłodsi uczestnicy spotkania zarecytowali  wiersz pt.: "Katechizm młodego dziecka” Władysława Bełzy a chór „Jedyneczka” pod kierunkiem pani Elżbiety Sudomirskiej zaprezentował dwa utwory:  „ Polska. Czy to noc czy to dzień ” oraz „Co to jest niepodległość”. Występ został przyjęty entuzjastycznie przez starszych kolegów, a mali wykonawcy zostali nagrodzeni wielkimi brawami .

            Następnie młodzież Liceum zaśpiewała „Rotę”- pieśń patriotyczną, której powstanie ściśle wiązało się z represjami wobec Polaków w zaborze pruskim.

            Najważniejszym punktem spotkania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.

            W czasie wykonywania hymnu Polski, zarówno dzieci jak i młodzież, zachowały należytą powagę, a swą postawą okazali szacunek dla symboli narodowych.

            Zaszczepiony duch patriotyzmu należy pielęgnować, aby młode pokolenie  znało historię naszego kraju, aby było świadome, że wielu Polaków zginęło za to, żeby dziś  Polska była wolnym krajem.

            Magdalena Stachulec- dyrektor ZSO

            Urszula Kołodziejczyk -dyrektor Przedszkola nr 1

          • "Nasza pasja jest naszą siłą”- Billie Joe Armstrong

          • Koło Pisarskie „Copernicus” prezentuje prace plastyczne uczennicy klasy 2b, Oliwii Bereski. 

            A tak Oliwia opowiada o swojej pasji: 

            „Rysunkiem zajmuję się od kilku lat. Swoje umiejętności doskonaliłam na zajęciach plastycznych. Uwielbiam szkicować, a bohaterami moich prac są bardzo często postaci z bajek. Największą trudność sprawia mi szkic twarzy i sylwetki człowieka. To dla mnie spore wyzwanie, któremu staram się sprostać”.