• Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne

          • W czwartek 21 marca 2024 r.  uczeń klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie wziął udział w półfinale Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych- wspólnej inicjatywie Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i firmy Fielmann.

            Ich głównym założeniem jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat optyki geometrycznej i falowej oraz biologii i fizjologii oka.

            W tym roku- w III edycji tego konkursu-  do półfinału  zakwalifikowało się trzydziestu uczestników, którzy w I etapie otrzymali najwyższą liczbę punktów. Wśród nich znalazł się  uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie -Sebastian Lis, który godnie reprezentował szkołę podczas zmagań półfinałowych.

            W czwartkowy poranek wszyscy  półfinaliści zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez komitet naukowy, a pięcioro spośród trzydziestu uczniów przystąpiło do rundy finałowej. Zadania konkursowe dotyczyły budowy, fizjologii i działania oka oraz szeroko rozumianej optyki.

            Gala finałowa Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych, na której  uroczyście ogłoszono wyniki, rozdano nagrody finalistom i upominki półfinalistom, odbyła  się w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego.

            Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Opolu, Prezydent Miasta Opola, Marszałek Województwa Opolskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Fundacja Rozwoju Śląska.

             

          • Dzień Przedsiębiorczości 2024

          • W środę 20 marca 2024 r. uczniowie Liceum wzięli udział w ogolnopolskim programie "Dzień Przedsiębiorczosci 2024", nad którym honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczpospolitej Poskiej Andrzej Duda.

            Dzień przedsiębiorczości to inicjatywa, która sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

            Uczniowie „Kopernika” w tym dniu odwiedzili następujące lokalne  instytucje oraz firmy:

            - Biblioteka Powiatowa w Wieruszowie

            - Wieruszowski Dom Kultury

            - Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna

            - Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie

            - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieruszowie

            - Przedszkole Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie

            - Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie

            - firma AUGUSTO-Wieruszów

            - firma PROWGIM

            - firma LINDA EVENT

            Podczas jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy młodzież - pod okiem wyznaczonego konsultanta - zapoznała się z pracą na różnych stanowiskach,  z zakresem obowiązków,  możliwościach zatrudnienia oraz awansu, koniecznym wykształceniu czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą czy instytucją.

            Składamy serdeczne podziękowania dyrektorom firm i instytucji  oraz konsultantom sprawującym bezpośrednią opiekę nad uczniami   za zaangażowanie w projekt. Udział w tym programie oraz wizyta uczniów w Państwa instytucjach na pewno będzie elementem wspomagającym wybór dalszej edukacji i kariery zawodowej dla młodych ludzi.

          • Turniej wiedzy chemicznej

          • W sobotę, 16 marca o godz. 10.00, w auli A i B Uniwersytetu Opolskiego, uczennice klasy 4A wzięły udział w XXVII Opolskim Turnieju Wiedzy Chemicznej.

            Turniej współorganizowany jest przez pracowników Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego oraz członków Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Do udziału zgłosiło się ponad 90 uczniów szkół ponadpodstawowych.

            Turniej to doskonała okazja do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu chemii oraz możliwość integracji środowiska szkolnego i akademickiego. Zadania turniejowe w głównym stopniu miały charakter pytań maturalnych z zakresu chemii rozszerzonej.

          • Poznaj wiersze naszej szkolnej poetki

          • Tworzenie poezji to sztuka, która wymaga talentu, wrażliwości i praktyki. Pisanie wierszy to nie tylko twórcze wyrażanie siebie, ale także umiejętne wpływanie na innych ludzi, inspirowanie ich i zapraszanie do świata poezji.

            Jak z tym trudnym zadaniem poradziła sobie Wiktoria Caban ? Zapraszamy do świata naszej szkolnej poetki !

          • Olimpiada języka angielskiego HIPPO 2024

          • 15. marca uczniowie naszego Liceum wzięli udział w XII MIĘDZYNARODOWEJ OLIMPIADZIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO- HIPPO 2024 - ENGLISH WITHOUT BORDERS - ANGIELSKI BEZ GRANIC.W etapie szkolnym do zmagań przystąpiło 11 uczniów. Wydarzenie ma na celu promowanie języka angielskiego, zachęcenie do rozwoju wspólnego poczucia tożsamości i integracji, do zdrowej rywalizacji między młodymi ludźmi zainteresowanymi językiem angielskim z całego świata!Biorąc udział w takiej olimpiadzie, uczestnicy mają szansę sprawdzić swój poziom języka angielskiego w porównaniu z międzynarodowymi standardami!Trzymamy kciuki!

          • DZIEŃ LICZBY PI

          • Niejednokrotnie słyszymy, że matematyka budzi strach wśród uczniów Niektórzy uważają nawet, że najlepsza lekcja matematyki, to lekcja odwołana Ale nie w naszej Szkole

            My nie boimy się poznawać intrygującego świata “królowej nauk” , jak zwykło nazywać się matematykę.

            Dlatego też świętujemy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, który przypada na 14 marca (amerykański zapis tej daty to właśnie 3.14). Z tej okazji na lekcjach matematyki uczniowie oglądali ciekawy wykład online pt. “Podziwu godna liczba PI”, który przeprowadził matematyk i popularyzator nauki - profesor Uniwersytetu Warszawskiego Michał Szurek.

            W fascynujący świat matematyki i liczby Pi możecie się również zagłębić w naszej szkolnej bibliotece Mamy bogaty zbiór książek o tematyce matematycz , dzięki któremu matematyka stanie się łatwiejsza

          • Matematyka po angielsku- Konkurs powiatowy

          • 12 marca 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbył się II etap II Powiatowego Konkursu MATEMATYKA PO ANGIELSKU,  przeznaczonego dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenu powiatu wieruszowskiego.

            Celem konkursu było pobudzenie i rozwijanie zainteresowań, zdolności matematycznych i językowych wśród uczniów,  popularyzacja  wiedzy matematycznej oraz praktyczne wykorzystanie znajomości języka angielskiego. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali  zadania z matematyki, których treść była podana w języku angielskim.

            W I etapie zmagań konkursowych wzięli uczniowie  z 10 szkół podstawowych powiatu wieruszowskiego. Do II etapu zakwalifikowało się 21 uczniów z najwyższymi wynikami.

             W uroczystości wręczenia nagród, które ufundował Powiat Wieruszowski, uczestniczył Wicestarosta Powiatu Wieruszowskiego pan Marek Kanicki.

            Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Laureatami konkursu zostali:   

                I miejsce – Milena Smorawska , SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach 

                II miejsce - Danuta Binkowska  , SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach 

                III miejsce -  Mikołaj Lemiesz, ZS w Starym Ochędzynie  

                Wyróżnienie -  Dawid Opacki, SP w Osieku

                Wyróżnienie- Dawid Jarczak, ZS w Starym Ochędzynie 

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz opiekunom za przeprowadzenie eliminacji szkolnych oraz aktywny udział w przeprowadzeniu konkursu. 

            Konkurs odbył się w ramach kalendarza imprez i wydarzeń Powiatu Wieruszowskiego na rok 2024.

          • Aplikacja Insta.Ling na lekcjach języków obcych

          • Uczniowie oraz nauczyciele Liceum korzystają z nowoczesnych form nauki języków obcych. Jedną z nich jest aplikacja Insta.Ling  do szybkiej nauki słówek angielskiego, niemieckiego i francuskiego, która dostarcza szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów.

            Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy.

            Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącej formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.

            Program zbiera szczegółowe informacje na temat prawidłowych odpowiedzi i błędów związanych z każdym słówkiem i dostosowuje poziom trudności do każdego ucznia indywidualnie. Dzięki temu słówka, z którymi uczeń nie ma żadnych problemów, pojawiają się rzadziej, a uczeń może poświęcić więcej uwagi tym problematycznym.

            Pojedyncza sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Zarówno rodzice jak i nauczyciele mają wgląd w raporty z postępów dzieci. Raporty obejmują systematyczność pracy i stopień opanowania materiału. Dostęp do raportów pozwala rodzicom włączyć się w motywowanie dzieci do systematycznej pracy.

            Uczestnictwo w programie daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

            tekst źródłowy: https://instaling.pl/instaling.php

          • eTwinning- wyróżnienie

          • W Liceum od kilku lat realizowane są projekty Erasmus+. Uczestnictwo w projekcie to nie tylko wymiana uczniów ze szkołą partnerską ale też kilkumiesięczna praca nad wybraną tematyką projektu na specjalnie stworzonej do tego platformie eTwinning.

            W ramach eTwinningu nauczyciele organizują i prowadzą przeznaczone dla uczniów działania stacjonarne i zdalne wspólnie z kolegami z krajów uczestniczących w programie Erasmus+. Biorą udział w projektach współpracy, korzystając z funkcji zapewnianych przez środowisko TwinSpace.

            eTwinnerzy mogą nawiązywać kontakty, udostępniać materiały, a także współpracować z innymi zarejestrowanymi eTwinnerami i szkołami, korzystając z oferowanych funkcji społecznościowych oraz udzielając się w Pokojach czy Grupach eTwinning i uczestnicząc w europejskich projektach.

            Za wzorową realizację projektów przyznawane są Odznaki Szkoły e Twinning. Odznaki otrzymują placówki, które realizują leżące u podstaw działalności eTwinning wartości, którymi są: współdzielone przywództwo, współpraca i wymiana, uczniowie jako uczestnicy zmian, włączanie społeczne i innowacja pedagogiczna.

            Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie otrzymało Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości za realizację projektu EuroHope a koordynator projektu został wyróżniony listem gratulacyjnym.  

            tekst źródłowy: https://school-education.ec.europa.eu/pl/etwinnin

          • Bonjour la France

          • Grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie wraz z opiekunami w dniach 2 – 8 marca 2024 r. przebywała w Clermont l'Herault  we Francji biorąc udział w wymianie międzynarodowej zorganizowanej w ramach programu Erasmus +.

            Współpraca wieruszowskiego ,,Kopernika’’ z liceum Lycée René Gosse  w Clermont trwa od 2017 roku. Pierwsze spotkania młodzieży z partnerskiej szkoły  zostały zorganizowane w 2021r. (w Polsce oraz we Francji), a w tym roku szkolnym odbyły się kolejne mobilności. W październiku gościliśmy delegację uczniów i nauczycieli w Wieruszowie, a w zeszłym tygodniu odbyła się rewizyta. Program wymiany międzynarodowej uczniów umożliwił młodym ludziom dzielenie się doświadczeniami, zdobywanie nowych umiejętności i zrozumienie różnic kulturowych. Kolejny cel, to rozwijanie umiejętności interpersonalnych, otwartości na nowe doświadczenia oraz rozwijanie zdolności językowych - cały projekt prowadzony był w języku angielskim.

            Tygodniowy pobyt naszej delegacji rozpoczął się od zwiedzania stolicy  Francji -Paryża i jego najważniejszych zabytków.

            Podczas pierwszego dnia w partnerskiej szkole w Clermont l'Herault  poznaliśmy szkołę, miasto,  okolicę oraz wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych. Mieliśmy możliwość spotkania się z naszymi przyjaciółmi z Clermont, ale również poznania nowych rówieśników z liceum w Ljubljanie- stolicy Słowenii.

            Tematem projektu nad którym pracowała młodzież z trzech krajów był  rozwój zrównoważony, a dokładnie-  działania dotyczące redukcji plastiku w życiu codziennym. Jednym z zadań, które mieli do wykonania uczestnicy,  było uszycie toreb na zakupy przy użyciu materiału z recyklingu.

            Aby zwrócić uwagę młodych ludzi na uciążliwy problem odpadów, które niszczą bioróżnorodność, grupa odwiedziła sortownię śmieci w Saint-Thibéry, w departamencie Herault. Ważnym punktem zwiedzania zakładu był wykład, podczas którego prelegentka wyjaśniła proces recyklingu, czyli przetwarzanie odpadów w formę użyteczną dla społeczeństwa.

            Uczestnicy zwiedzili wioskę Saint-Guilhem-le Desert z jej benedyktyńskim klasztorem, wioskę Saint-Jean de Fos z historią lokalnego garncarstwa oraz Montpellier – miasto w regionie Oksytania ze swoimi wspaniałymi zabytkami architektury, m.in.: rzymskokatolicką katedrą św. Piotra w stylu gotyckim, budynkiem wydziału lekarskiego w Montpellier czy wybudowanym w XVII wieku Łuk Triumfalny, z którego roztaczał się piękny widok na całe miasto.

            Pobyt uczniów został zrealizowany w ramach programu Erasmus + Akredytacja -  przyznanej na lata 2023-2027 r. Na realizację projektu na rok szkolny 2023/24 szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 423,00 Euro.

          • Dzień Otwarty LO

          • 1 marca, w naszej szkole, odbył się Dzień Otwarty. Od rana w murach naszej placówki gościliśmy uczniów z wielu okolicznych szkół podstawowych. Naszą placówkę, młodszym kolegom i koleżankom, prezentowali licealiści z klas pierwszych, drugich i trzecich.

            Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia !