• Pożegnaliśmy kolejnych Absolwentów

          •             ,,Szanowni Państwo, drodzy Rodzice oraz przede wszystkim Drodzy Absolwenci !

            Gratuluję Wam ukończenia szkoły !

                        Dla nas wszystkich, nauczycieli, zaszczytem było być świadkami Waszych wysiłków, trudów i sukcesów. (...) Aktywnie włączaliście się w życie społeczności szkolnej, w inicjatywy powiatowe czy regionalne, w realizację wielu przedsięwzięć i projektów. Braliście udział również w wielu konkursach ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych" - tymi słowami, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie - Magdalena Stachulec, rozpoczęła uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego przez tegorocznych maturzystów.

                        Ponieważ koniec szkoły to idealny czas na podsumowania i nagrody za całokształt pracy i aktywności, kolejnym punktem Pożegnania Absolwentów były gratulacje i liczne wyróżnienia.

                        Tegoroczną najważniejszą Nagrodę Patrona Szkoły otrzymał Kacper Tęsiorowski z klasy 4A. Kacper może się pochwalić nie tylko wysokimi wynikami w nauce, ale również udziałem w konkursach i codzienną aktywnością w życiu szkoły.

                        Nagrody Starosty Powiatu Wieruszowskiego, wręczone podczas uroczystości przez Starostę - Stefana Pietrasa oraz Wicestarostę - Marka Kanickiego, otrzymali w tym roku: Kacper Tęsiorowski, Wiktoria Michalska oraz Natalia Sowa.

                        Nagrody otrzymali także absolwenci z wysoką średnią ocen powyżej 4,75. Z klasy 4A byli to: Wiktoria Michalska, Natalia Sowa, Natalia Karsznia, Kinga Taras, Paulina Moś, Kacper Sobczak a z klasy 4B: Nikola Idczak, Paulina Garczarek, Zuzanna Kowalczyk, Monika Tyc, Aleksandra Zimoch i Karol Dylak.

                        Statuetki i wyróżnienia za muzyczną oprawę uroczystości wręczono Joannie Kobielskiej, Ewie Wabnic i Kacprowi Sobczakowi a za oprawę muzyczno-techniczną Sebastianowi Lisowi. Za pracę na rzecz mediów społecznościowych szkoły i szkolnej telewizji LOWierTv statuetki otrzymały: Alicja Moś i Emilia Kizys. Osobami wyróżnionymi za sukcesy sportowe przez cały, czteroletni etap edukacji zostali: Kinga Taras, Karol Dylak, Kacper Sobczak i Jakub Górecki. Opiekun Samorządu - p. Marlena Kik, nie zapomniała również o podziękowaniach i gratulacjach za pracę w Samorządzie Szkolnym i Poczcie Sztandarowym dla Kacpra Tęsiorowskiego, Kacpra Sobczaka, Zuzanny Kowalczyk, Nikoli Idczak oraz Daniela Idczaka. Podczas tegorocznej uroczystości nie zapomniano także o podziękowaniach dla wielu zaangażowanych rodziców.

                        Zakończenie Roku Szkolnego przez uczniów klas czwartych LO ma to do siebie, że zawiera nie tylko część oficjalną - z nagrodami, wyróżnieniami i podziękowaniami, ale również część, która zawsze mocno zapada w pamięć, ponieważ jest pełna wzruszeń a nawet łez. Takich emocji dostarczyły w tym roku nie tylko gratulacje od klas trzecich i piękne, pożegnalne utwory muzyczne, ale także podziękowania dla Dyrekcji, wychowawców i wzruszający pokaz zdjęć z absolwentami w roli głównej.

                        ,,Dziękujemy za przekazaną nam wiedzę, okazane wsparcie i wiarę w nasze możliwości. To z waszą pomocą odnosiliśmy sukcesy i uczyliśmy się, jak radzić sobie z porażkami (...). Nasza przygoda w wieruszowskim Liceum pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Nasz życiowy bagaż wzbogacił się o nowe doświadczenia (...). Wszystko to pozwoliło ukształtować  samych siebie oraz wyznaczyć cele na przyszłość. W dorosłym życiu z pewnością niejednokrotnie będziemy ciepło wspominać wartościowych ludzi, których tutaj poznaliśmy" - zapadające w pamięć słowa, wypowiedziane w imieniu tegorocznych absolwentów przez laureata Nagrody Patrona Szkoły - Kacpra Tęsiorowskiego, stały się pięknym podsumowaniem uroczystości i pożegnaniem kolejnego rocznika, który przez lata przygotowywaliśmy do dorosłego życia.

                        Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i mówimy: do zobaczenia !

             

            Oprac. Andżelika Kula

            Fot. Marlena Piekielna

          • Dzień Ziemi

          • Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to święto obchodzone corocznie 22 kwietnia. Zostało ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Obchody stanowią okazję do podniesienia świadomości społecznej w zakresie m.in. ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

            W naszej szkole z tej okazji odbyła się rowerowa wycieczka do lasu w Leśnictwie Mieleszynek. Grupa uczniów z klasy 3 spędziła przedpołudnie w otoczeniu zieleni i uczestniczyła w warsztatach, które poprowadził pan Jarosław Tomczak -leśniczy Nadleśnictwa Przedborów. Korzystając ze ścieżek rowerowych przebiegajacych przez malowniczy krajobraz lasu uczestnicy zapoznali się z drzewostanem, ekosystemem leśnym oraz wzbogacaniem bioróżnorodności. Wycieczka zakończyła się wspólnym grillowaniem i podsumowaniem warsztatów.

            W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie wzięli też udział w akcji " Wysprzątajmy Powiat Wieruszowski na wiosnę" -  celem tej corocznej akcji jest podniesienie świadomosći ekologicznej mieszkańców.

             

          • Międzynarodowa Olimpiada z Języka Angielskiego Hippo

          •  Zuzanna Drwalewska z klasy 1C i Michał Węgrzyn z klasy IV A zostali zakwalifikowani do II etapu Międzynarodowej Olimpiady z Języka Angielskiego Hippo!

            Dzisiaj przystąpili do dwuczęściowego testu na poziomie B1 (klasa I) i C1 (klasa IV). Test obejmował zagadnienia gramatyczne oraz rozumienie tekstu czytanego, druga cześć - otwarta obejmowała pracę pisemną oraz znajomość słownictwa.

            Hippo  to międzynarodowy konkurs, który motywuje nauczycieli do współpracy, promuje język angielski i rzuca wyzwanie uczniom na całym świecie, aby wykazali się biegłą znajomością języka. Olimpiada promuje rozwój wspólnego poczucia tożsamości i integracji oraz stanowi wzór do naśladowania dla młodych ludzi żyjących razem w jednej wspólnocie.

            Głównym celem jest budowanie dobrej woli, globalnej świadomości i zdrowego poczucia rywalizacji wśród młodych ludzi z całego świata zainteresowanych nauką języka angielskiego. Dodatkowo, biorąc udział w takiej olimpiadzie, uczniowie mają okazję porównać swoją znajomość języka angielskiego z praktyką międzynarodową i zapoznać się z koncepcją egzaminów. Runda finałowa odbędzie się w Rzymie we Włoszech.

          • Młodzież Liceum na warsztatach językowych Fundacji EuroWeeek

          • W dniach 10-14. kwietnia 2024 r. grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im.M.Kopernika w Wieruszowie  wzięła udział w warsztatach języka angielskiego prowadzonych przez wolontariuszy z Fundacji EuroWeek. Zajęcia odbywały się w Długopolu Zdrój na Ziemi Kłodzkiej. Warsztaty prowadzone były przez wolontariuszy z Gruzji , Peru, Zimbabwe i Indii.

            Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się ciekawych informacji o tych krajach- tradycjach, zwyczajach, kuchni, interesujących miejscach.

            Euroweek jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.

            Podczas warsztatów doświadczeni wolontariusze i wolontariuszki przekazują informacje z zakresu historii, ekonomii, turystyki, kultury oraz mieszkańców i tradycji swoich krajów w sposób nowoczesny i interaktywny, jak i niezwykle przystępny, co sprzyja zapamiętywaniu i rozumieniu poruszanych zagadnień.

             

             

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            13 kwietnia 1943 r. świat dowiedział się o zbrodni popełnionej na polskich oficerach więzionych przez sowieckie NKWD. Tego dnia okupujący terytorium ZSRR Niemcy odkryli w lesie katyńskim masowe groby polskich oficerów. Do tego czasu los ok. 22 tys. obywateli polskich uwięzionych przez NKWD po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski pozostawał nieznany.

            Przedstawiciele elity II Rzeczypospolitej – żołnierze, policjanci, urzędnicy, profesorowie, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy – zostali zamordowani wiosną 1940 r. Zbrodnia była skutkiem decyzji podjętej 5 marca tego roku przez sowieckie władze. Polscy jeńcy osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz przetrzymywani w więzieniach mieli zostać rozstrzelani. Miejscami ich kaźni, oprócz lasu katyńskiego, stały się też Charków, Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.

            W listopadzie 2007 r. Sejm przez aklamację podjął uchwałę ustanawiającą 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Izba oddała w ten sposób hołd ofiarom Katynia oraz uczciła pamięć wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z 5 marca 1940 r.

            Dyrekcja ZSO w Wieruszowie wraz z przedstawicielami młodzieży na terenie liceum przy pamiątkowej płycie złożyła symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicz upamiętniając ofiary Zbrodni Katyńskiej. Młodzież przygotwała okolicznościową wystawę oraz wysłuchała krótkiej audycji.

          • Sukces uczennicy LO w Turnieju Wiedzy Farmaceutycznej

          • 11 kwietnia 2024 roku uczennice klasy biologiczno-chemicznej Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie  Natalia Karsznia i Natalia Sowa wzięły udział w II Opolskim Turnieju Wiedzy Farmaceutycznej, organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Turniej był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

            Celem turnieju było pobudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowania wiedzą z zakresu farmacji i medycyny oraz rozwijanie kreatywnego myślenia oraz praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.

            Uczestnicy rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się  wiadomościami i umiejętnościami określonymi podstawą kształcenia ogólnego z chemii i biologii oraz wiadomościami i umiejętnościami z szeroko pojętej farmakologii, technologii postaci leków oraz chemii leków.

            Z wielką radością pragniemy poinformować, że Natalia Karsznia zajęła III miejsce.  Miejsce na podium daje Natalii pierwszeństwo w ubieganiu się o indeks na kierunku Farmacja na Uniwersytecie Opolskim.

            Organizatorami konkursu był Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego pod patronatem  Opolskiego Kuratora Oświaty.

          • „Skarpety podaruj, uśmiech wyczaruj”

          • W ramach porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie,               a Przedszkolem Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie, obie placówki w okresie od 19 marca do 5 kwietnia 2024., podjęły inicjatywę – akcję charytatywną polegającą na zbiórce nowych skarpet dla dzieci z Kamerunu.

            W ramach akcji dzieci przedszkolne podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się o trudnych warunkach życia dzieci w Kamerunie. Akcja w Liceum skierowana była na uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych osób żyjących  w trudnych warunkach.

            Podczas akcji zebrano 367 nowych par skarpet, które zostały przesłane do głównego organizatora akcji: Zgromadzenia Sióstr św. Dominika Referat Misyjny s. Felicyta Gubiec w Krakowie, które odbywają misję w Kamerunie.

             Dziękujemy ofiarodawcom, którzy okazali dobre serce we wspieraniu dzieci wymagających pomocy.

          • Licealiści odwiedzili Warszawę

          • Grupa Licealistów, która w bieżącym roku szkolnym realizuje projekt Erasmus+ ,,Ekopolitycy - to My!", udała się w ostatni poniedziałek do Warszawy. Nasi uczniowie zwiedzali stolicę przez kilka godzin (m.in. Stare Miasto i Park Łazienkowski), ale najważniejszym punktem programu był pobyt na terenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. 

            Na pewno był to idealny czas nie tylko z racji wciąż ,,świeżych" wyborów samorządowych, ale także z powodu wyjątkowo sprzyjającej pogody.

          • "Wgryźć się w emocje"- konferencja

          • W dniu 5 kwietnia 2024 r. w sali WDK w Wierusozwie młodzież oraz pracownicy Liceum uczestniczyli w I Powiatowej Konferencji Profilaktycznej na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży "Wgryźć się w emocje" Organizatorem konferencji była PSSE w Wieruszowie. Wystąpienia prelegentów dotyczyły następujących tematów:

            - Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wykład wygłosił Marek Świeściak-pedagog i psycholog w Liceum w Wieruszowie

            - Jakie są potrzeby i problemy młodych osób z ich perspektywy?- na ten temat mówili uczniowie Liceum Maria Cicha oraz Miłosz Światłowski

            - Emocjonalne jedzenie- wykład wygłosiła Karolina Krawczyk-Borowiec, Inspektor PSSE w Wieruszowie

            - Asertywność, komunikacja i zdrowie emocjonalnie kluczem do przyszłości młodzieży,- wykład wygłosiła dr Anna Mempel-Śnieżyk z Uniwersytetetu Ekonomicznego we Wrocławiu

            Wydarzenie swym śpiewem uświetniły uczennice Liceum: Joanna Kobielska, Ewa Wabnic oraz Aleksandra Wiśniewska.

            Dziękujemy za zaproszenie. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.