• Wycieczka rowerowa

          • W poniedziałek 23 maja uczniowie klasy 2B wraz z wychowawcą - panią Marleną Kik oraz opiekunem- panią Joanną Kalarus udali się na wycieczkę rowerową. Część uczestników  skorzystała z  rowerów szkolnych.

             

            Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w mini zoo znajdującym się w agroturystyce „Pod Dębem”. To tam po raz pierwszy w życiu widzieliśmy na żywo renifery i okazało się, że nie mają one czerwonego nosa, jak w bajkach dla dzieci. Z ciekawostek o tych zwierzętach dowiedzieliśmy się, że kolor oczu renifera zależy od pory roku: latem mają złoty a zimą niebieski.  Renifery mają w nosie gęstą sieć naczyń krwionośnych wypełnionych bogatą w tlen krwią i to właśnie stąd wzięła się historia czerwononosego renifera Rudolfa.

            Podczas wizyty w tym pięknym miejscu mieliśmy możliwość karmienia alpak oraz osłów. Następnie udaliśmy się na działkę rekreacyjną „Nad Ługiem”, gdzie spędziliśmy wspólnie czas przy  ognisku. Były wspólne gry, zabawy, rozmowy. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Osowa „Pod Kostrzewą” za udostępnienie nam tego urokliwego miejsca na klasowe spotkanie integracyjne.

          • Francja, Clermont-I’Herault- 20.05.2022 r. (dzień piąty)

          • Relacja uczestników: „Ostatni dzień zaczęliśmy od pracy nad magazynem dotyczącym naszego pobytu we Francji. Każdy  uczestnik projektu „Erasmus” został przydzielony do danego dnia i był  odpowiedzialny za jego podsumowanie.

            Następnie wypełniliśmy ankietę, będącą oceną całego projektu. Otrzymaliśmy certyfikaty oraz upominki. Nadszedł czas pożegnania, który był bardzo wzruszający dla nas wszystkich. Przez pięć dni pracowaliśmy nad dwoma celami: Życie pod wodą (cel 14) oraz Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (cel 16). Wracamy  do domu z nowymi znajomościami i kolejnymi doświadczeniami.” -Natalia, kl.3Ap

          • Francja, Clermont-I’Herault- 19.05.2022 r. (dzień czwarty)

          • Relacja uczestników: "Dzisiaj w liceum w Clermont realizowaliśmy cele punktu 16. „POKÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I SILNE INSTYTUCJE.” Wzięliśmy udział w obradach na wzór Parlamentu Europejskiego. 

            Jest to instytucja założona 30 marca  1966 r. w następstwie po wspólnym zgromadzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Parlament Europejski  to organ parlamentarny Unii Europejskiej wybierany w powszechnych wyborach. Składa się z 705 członków, reprezentujących blisko 360 milionów wyborców z 27 krajów ( w 2020 r.). Współpracuje on z Radą UE. Odpowiedzialny jest za przyjmowanie, zmianę lub odrzucanie wniosków ustawodawczych, opracowanie i zatwierdzenie  budżetu UE we współpracy z Rada Europejską.

            W przygotowanych obradach parlamentu każdemu uczestnikowi została przydzielona rola: lobbysty, dziennikarza albo posła. Podczas symulacji obrad każda  partia wygłosiła  swoje zdanie na temat zmian artykułów dotyczących środowiska i gospodarki. Następnie odbyło się głosowanie o zatwierdzenie ustaw. Wieczorem na wszystkich uczestników projektu i rodziców czekał poczęstunek w towarzystwie muzyki wykonywanej na żywo przez zespół Grandes Gigues.  Ostatnim punktem dnia była taneczna zabawa, która trwała do późnego wieczora".- Ola, kl.3Ap

          • Francja, Clermont-I’Herault- 18.05.2022 r. (dzień trzeci)

          • Relacja uczestników:

            „Dzisiaj odwiedziliśmy zamek  Templariuszy w La Couvertoirade. Jest to średniowieczny zamek, w którym mieszkało około 600 osób. Aktualnie społeczność miejscowości liczy  25 osób. Następnie pojechaliśmy nad jezioro Salagou, które jest bardzo wyjątkowym miejscem, ponieważ występuje tam czerwona gleba- terra rossa, ilasta zwietrzelina wapieni i dolomitów charakterystyczna dla okolic Montpellier i tutejszego klimatu śródziemnomorskiego.

            Tu łowiliśmy ryby i krewetki oraz badaliśmy jakość wody poprzez wyławianie mikroorganizmów żyjących w rzece.  Odkryliśmy, że francuskie wody są bardzo czyste i pozwalają na przeżycie wielu różnorodnych organizmów. Mieliśmy też możliwość zagrać z naszymi rówieśnikami w francuską grę „pétanque”. Około godziny 18.00 wróciliśmy i resztę wieczoru spędziliśmy u sowich rodzin.”- Michał, kl.3Ap

          • Francja, Clermont-I’Herault- 17.05.2022 r. (dzień drugi)

          • Relacja uczestników: „Dzisiaj odwiedziliśmy  farmę ostryg w Bouzigues w regionie Oksytanii w departamencie Hearult. Dowiedzieliśmy się o procesie hodowli ostryg podczas rejsu łodzią po jeziorze Thau.

            Następnie udaliśmy się do nadmorskiego muzeum, gdzie zapoznaliśmy się z historią hodowli ostryg w tym regionie. Zobaczyliśmy narzędzia rybackie wykorzystywane w okresie ostatniego stulecia. Hodowla ostryg jest bardzo pracochłonna i wymagająca pod względem warunków klimatycznych i wodnych. Będąc w tym regionie skosztowaliśmy tych regionalnych rarytasów.

            Po południu odwiedziliśmy nadmorski kurort – Sete, który z jednej strony graniczy z Morzem Śródziemnym, a z drugiej ze słonowodnym jeziorem Etang de Thau. Znajduje się tutaj ważny port, z którego odbywają się  rejsy międzykontynentalne.  Sete jest nazywany również francuską Wenecją  ze względu na Kanał Południowy,  który ma tutaj swój początek.”- Jasiu, kl.2a

          • Francja, Clermont-I’Herault-16.05.2022 r. (dzień pierwszy)

          • Przedstawiamy krótką relację uczestników z pierwszego dnia pobytu w szkole w Clermont-I'Herault:

            „O poranku wszyscy uczestnicy Erasmusa spotkali się w szkolnej auli. Uczniowie z Francji powitali nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich. Następnie udaliśmy się na spotkanie z  burmistrzem miasta, który wraz dyrektorem szkoły wygłosili krótką przemowę.

            Po zjedzeniu słodkiego śniadania, ufundowanego przez urząd, udaliśmy się z powrotem do szkoły. Wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych mających przełamać lody między uczestnikami. Następnie każda z grup zaprezentowała swój kraj, szkołę oraz tradycje. Kolejnym punktem było przygotowanie się do  czwartkowych warsztatów. Po nich udaliśmy się na obiad w stołówce szkolnej. Po przerwie obiadowej odbyła się lekcja chemii na temat zanieczyszczenia wody. Po krótkim czasie wolnym przeszliśmy na warsztaty przygotowujące do wykonania gazetki na temat wyjazdu. Po tych zajęciach wszyscy udali się ze swoimi rodzinami goszczącymi do domu.” – Mateusz

          • Uczniowie „Kopernika” na południu Francji

          • W sobotę 14 czerwca kolejna grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie  poleciała na południe Francji realizować założenia projektu Erasmus +.

             

                  

             

            Tym razem uczniowie goszczą w partnerskiej szkole Clermont- I'Hérault. Pierwsze dwa dni pobytu we Francji uczniowie spędzili w Paryżu- grupa w ciągu intensywnego zwiedzania zobaczyła  Katedrę Notre-Dame de Paris, Luwr, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Panteon. Obowiązkowym punktem programu była wieża Eiffla. Wszyscy do perfekcji opanowali poruszanie się paryskim metrem.  Paryż jako stolica światowej mody, miasto zakochanych, zachwycił wszystkich swą niepowtarzalną atmosferą.

            W stolicy Francji grupa spotkała absolwentkę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie- Natalię Krawczyk, która jest obecnie studentką  Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w Paryżu realizuje program Erasmus+ dla studentów.

            W niedzielne popołudnie wszyscy dotarli do rodzin goszczących do Clermont I’Heraul. Część uczniów zna się już, dzięki  wcześniejszej wizycie w Wieruszowie, która miała miejsce jesienią 2021 r. Od poniedziałku wszyscy uczestnicy rozpoczęli  pracę nad kolejnymi założeniami programu Erasmus +  „EUROHOPE”. Tym razem są to:

            1. Pokój , sprawiedliwość  i silne instytucje   (cel 16.)
            2. Życie pod wodą (cel 14.)

            Tygodniowy pobyt będzie kolejny raz okazją  do dyskusji o ekologii i prezentacji rezultatów prac dotyczących zrównoważonego rozwoju. To również niepowtarzalna możliwość rozwijania kompetencji językowych- przypomnijmy, że językiem komunikacji jest język angielski.