• Jeden krok przed HIV

          • W ramach działań profilaktycznych dotyczących zdrowia, 28 listopada 2022 r. młodzież z klasy IIIa wzięła udział w wykładzie online na temat AIDS zorganizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji Oddział Łódź w ramach akcji „Jeden krok przed HIV". Akcja ma na celu zwiększenie świadomości i szerzenie wiedzy o HIV i AIDS.

            Wykład prowadziły studentki Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które opowiadały o powstaniu samego wirusa HIV i jego budowie. Niewątpliwie ważnym punktem wykładu było zwrócenie uwagi na metody zapobiegania zakażeniom oraz zachęcanie społeczeństwa do testowania się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Na koniec prelekcji młodzież zdobytą wiedzę mogła przetestować w quizie.

          • e-Urząd Skarbowy

          • Uczniowie klasy III A w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości odwiedzili Urząd Skarbowy w Wieruszowie, gdzie uczestniczyli w spotkaniu na temat  oferty e-usługi Urzędu Skarbowego.

            Spotkanie przeprowadził naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie pan Waldemar Krej, który przybliżył młodzieży elektroniczne możliwości załatwiania wielu spraw w Urzędzie Skarbowym- bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu- oraz  przedstawił różne sposoby logowania się do e-usługi.

            Wizyta uczniów „Kopernika” zapoczątkowała cykl spotkań w ramach współpracy Liceum z Urzędem Skarbowym w Wieruszowie.

             

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. To święto  zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. W tym dniu uczniowie Liceum przyszli do szkoły ze swoją ulubioną maskotką.

          • Matura próbna z OPERONEM

          • W dniach 22.11.2002- 25.11.2022 ucznioiwe klas czwartych przystępują do matury próbnej z OPERONEM z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym oraz dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

          • Kopernik w projekcie „Młodzi płyną z Łodzią”

          •                Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika rozpoczęło realizację projektu „Młodzi płyną z Łodzią” ( w ramach programu Erasmus +) we współpracy  z Fundacją Edu4You, która jest jego głównym koordynatorem.  W projekcie biorą również udział uczniowie I Liceum im. T. Kościuszki w Wieluniu oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.

            W okresie od XI.2022 do XII.2023 uczestnicy projektu (z Łodzi, Wieruszowa i Wielunia )wezmą udział w 10 warsztatach, których celem jest:

            • zwiększenie wiedzy młodzieży i mieszkańców regionu w zakresie kompetencji władz lokalnych w temacie prowadzenia mądrej polityki proekologicznej regionu
            • zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi
            • prowadzenie dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w zakresie polityki proekologicznej
            • wprowadzenie dynamicznych zmian w obszarze ekologii w regionie poprzez współpracę z decydentami
            •  współdziałanie z władzami lokalnymi w tworzeniu polityki ekologicznej regionu
            •  nawiązanie dialogu pomiędzy przedstawicielami młodzieży a władzami lokalnymi w zakresie tworzenia wspólnej ekopolityki   województwa      łódzkiego
            • przybliżenie szerokiemu gronu problemów ekologicznych całego regionu.

            W projekcie planowane są  wykłady merytoryczne m.in. z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa ochrony środowiska czy marketingu, wystawa fotografii w trzech liceach regionu, stworzenie planu działań proekologicznych dla regionu, dyskusje z decydentami na temat polityki proekologicznej, akcje sadzenia drzew w regionie oraz  przygotowanie i złożenie obywatelskich projektów ekologicznych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego w gminach.

            Realizacja warsztatów ma na celu zwiększenie udziału mieszkańców regionu w tworzeniu ekopolityki lokalnej , kształtowanie świadomych norm prawnych młodych obywateli woj. łódzkiego, którzy będą mogli w przyszłości podejmować skuteczne proekologiczne działania dla regionu.

            Z wieruszowskiego Liceum w projekcie udział bierze 10 uczniów , w tym również – w ramach wyrównywania szans- młodzież z Ukrainy. Grupa ma za sobą pierwsze spotkanie, którego celem było uzyskanie wiedzy na temat struktury władz lokalnych i samorządowych oraz ich kompetencji w zakresie ekopolityki regionu.

            Warsztaty rozpoczęły się od zajęć integracyjnych  z panią Małgorzatą Stępień – Dudek. Dzięki pracy w grupach uczniowie wszystkich trzech liceów  mogli się lepiej poznać. Tematem sobotniego spotkania było omówienie cech  lidera, jego typowych zachowań. Niedzielne zajęcia prowadzone przez  panią Małgorzatą Wieczorek,  dotyczyły funkcjonowania organów władz w Polsce. Po południu grupa zwiedzała Łódź- m.in. Pasaż Róży, murale, teatr. Kolejne warsztaty już w grudniu.

            Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+- akcja KA154- działania partycypacyjne młodzieży.

          • Liceum i MADONIS -reaktywacja współpracy

          • Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Liceum im. M. Kopernika w Wieruszowie powraca do współpracy z firmą MADONIS, w ramach zawartego w 2019 roku Porozumienia.

            Współpraca  obejmuje m.in. cykl wykładów popularno-naukowych prowadzonych przez specjalistów zatrudnionych w firmie MADONIS dla uczniów „Kopernika” oraz warsztaty, które będą przeprowadzane na terenie laboratorium naukowo-badawczego w siedzibie zakładu. Oferta dla uczniów Liceum została poszerzona o zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego oraz doskonalenia umiejętności językowych z języka angielskiego i niemieckiego.
                        16 listopada na terenie Liceum odbyło się pierwsze spotkanie, w ramach którego  wykład wygłosiła dr Izabela Grzelak -pracownik firmy na stanowisku Senior Research & Regulatory Specialist , czynny wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Chemii.

            Tematem prelekcji był skład chemiczny kosmetyków i pomiar lepkości produktów kosmetycznych. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 1. i 3. profilu medycznego.  Ci sami uczniowie już w grudniu będą mogli zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce - wezmą wówczas udział w warsztatach  na terenie laboratorium, w którym na co dzień pracownicy firmy MADONIS opracowują technologię procesu produkcji oraz skład wytwarzanych kosmetyków.

            Bardzo dziękujemy pani dr Izabeli Grzelak za ciekawy wykład i pokazanie długotrwałego procesu produkcji kosmetyków.

            Koordynator współpracy: Anita Giż

          • Patrizia Gucci w Liceum

          • Patrizia Gucci - spadkobierczyni rodu Guccich, która przebywa w Wieruszowie  na zaproszenie właścicieli firmy AGRECOL oraz MADONIS  -spotkała się z przedstawicielami młodzieży Liceum w ramach współpracy Liceum z firmą MADONIS.

            Patrizia Gucci to prawnuczka Guccio Gucci (założyciela Domu Mody Gucci), wnuczka Aldo Gucci, córka Paolo Gucci. To przedstawicielka czwartego pokolenia słynnej florenckiej rodziny prowadzącej znany dom mody. Rozpoczęła swoją karierę w latach osiemdziesiątych XX wieku, zajmując się międzynarodowymi public relations marki Gucci, a następnie działała jako projektantka. W 1992 roku rozpoczęła swoją własną działalność jako niezależna projektantka mody, dekoratorka wnętrz, malarka.

            Spotkanie z sukcesorką rodu Guccich  odbyło się w szkolnej bibliotece. Miejsce spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo. Pani Patrizia Gucci  jest również pisarką, autorką m.in. książek  „Gucci. Prawdziwa historia dynastii sukcesu",  „Singielka sama, ale nie samotna”.

            Niezwykłego Gościa powitała pani dyrektor Magdalena Stachulec słowami : „I’m very happy to have Ms Gucci at school today. This is a great event for us.” Podczas ciekawej rozmowy, prowadzącej w języku angielskim, młodzież Liceum mogła poznać malarskie zainteresowania pani Patrizi, a przenosząc się do pisarskiego warsztatu autorki, uczniowie dowiedzieli się, co stanowiło główną inspirację do napisania ostatniej książki. Dalsza część rozmowy dotyczyła świata mody i projektów Gościa.

             Uczestnicy  spotkania mieli wyjątkową okazję otrzymać autograf od znanej autorki, a księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o książkę Patrizi Gucci pt.: "Gucci. Prawdziwa historia dynastii sukcesu" z dedykacją  dla szkoły. Książka ze specjalnym autografem zostanie przekazana na aukcję charytatywną dla Sary Rachlak.

            To wyjątkowe spotkanie w języku angielskim jest jedną z zaplanowanych w tym roku szkolnym form współpracy z firmą MADONIS - oferta warsztatów chemicznych i laboratoryjnych została poszerzona o warsztaty i spotkania w języku angielskim i niemieckim.

            Bardzo dziękujemy p. Jakubowi Prymasowi – absolwentowi naszego Liceum- za pomoc w organizacji wydarzenia.

          • Uczniowe Liceum w kinie "Słońce"

          • 18 listopada uczniowie Liceum wraz z opiekunami udali się do kina „Słońce” na seans „Johnny”.

            Wyjście do kina było nie tylko kolejną okazją do integracji społeczności szkolnej, ale także formą kontaktu z ciekawym tekstem kultury. „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka  to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia ks. Jana Kaczkowskiego. Film porusza problem relacji z drugim człowiekiem, uczy empatii i szacunku do innych osób, przekazuje więc treści ważne dla młodych ludzi.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

          • 17 LISTOPADA 2022 przypada ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

            Idea obchodzonego w Polsce i na świecie ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne.

            Pamiętaj!!!Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia!

            W tym dniu w szkole zorganizowano okolicznościową wystawę o tematyce profilaktycznej.

            Dziękujemy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie za udostępnienie materiałów edukacyjnych w formie plakatów i ulotek

          • Powiatowa uroczystość z okazji Odzyskania Niepodległości

          • 10 listopada 2022 r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbyła się powiatowa uroczystość  z okazji 104. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości.

            W uroczystości udział wzięli:

            -Stefan Pietras - Starosta Wieruszowski

            - Marek Kanicki - Wicestarosta Wieruszowski wraz z członkami Zarządu Powiatu Wieruszowskiego, z naczelnikami wydziałów oraz kierownikami jednostek  organizacyjnych

             - Andrzeja Żóraw- Przewodniczący  Rady Powiatu Wieruszowskiego wraz z  Radnymi

              - przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji  w Sieradzu    

             - Zarząd Związku Kombatantów RP w Bolesławcu i Łubnicach- Burmistrzowie oraz wójtowie wraz  z 

               Przewodniczącymi Rad

            - Kierownicy powiatowych inspekcji służb oraz straży

            - Przedstawiciele  Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie

            - Delegacje partii politycznych

            - Przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych  w Wieruszowie

            - Przedstawiciele  Zarządu Oddziału Powiatowego oraz oddziałów gminnych Związku Ochotniczych

               Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej  terenu powiatu wieruszowskiego

            - grono pedagogiczne oraz uczniowie.

             

            Uroczystość  rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły Magdalena Stachulec przywitała wszystkich zebranych gości.

            Ważnym elementem uroczystości było wystąpienie Starosty Wieruszowskiego pana Stefana Pietrasa, który zwrócił uwagę na to, jak ważna jest wolność i niepodległość dla podtrzymania tożsamości narodu.

            Zaproszeni goście i społeczność Liceum wysłuchała montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów „Kopernika”, przygotowanego pod opieką pani  Anity Giż  oraz pani Aleksandry Furman.

            Młodzież przybliżyła historię naszego kraju – czasy, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Przypomniała o walce z zaborcami oraz patriotyzmie naszych przodków.  Akademię uświetniły piękne pieśni patriotyczne.

            Po uroczystości uczestnicy apelu udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich  położony przy zbiegu ulic Kępińskiej i Kolejowej w Wieruszowie-Podzamczu. Tu złożono wiązanki okolicznościowe, oddając cześć poległym w walce o wolność  Polski.

            Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- są wciąż aktualne. Pamięć o  przeszłości, szacunek dla symboli narodowych  świadczą o naszej tożsamości narodowej. 

          • Szkoła do hymnu - Połączone siły „Kopernika” i Przedszkola Nr 1 z Wieruszowa

          •  Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika oraz dzieci z Przedszkola Nr 1 im. K. Bezena wspólnie przystąpili do  akcji „Szkoła do hymnu”- organizowanej już po raz piąty przez MEiN.

            Dzieci  z przedszkola wraz z wychowawcami oraz panią dyrektor Urszulą Kołodziejczyk odwiedziły Liceum, aby tu wraz ze starszymi kolegami i ich wychowawcami wspólnie świętować  104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Spotkanie rozpoczęła dyrektor Liceum- pani Magdalena Stachulec, która przywitała wszystkich zebranych, podkreślając jak ważna jest znajomość symboli narodowych już od najmłodszych lat.

            Przed wspólnym zaśpiewaniem hymnu obie placówki zaprezentowały krótkie występy  o charakterze patriotycznym.

            Najmłodsi uczestnicy spotkania zarecytowali  wiersz pt.: "Katechizm młodego dziecka” Władysława Bełzy a chór „Jedyneczka” pod kierunkiem pani Elżbiety Sudomirskiej zaprezentował dwa utwory:  „ Polska. Czy to noc czy to dzień ” oraz „Co to jest niepodległość”. Występ został przyjęty entuzjastycznie przez starszych kolegów, a mali wykonawcy zostali nagrodzeni wielkimi brawami .

            Następnie młodzież Liceum zaśpiewała „Rotę”- pieśń patriotyczną, której powstanie ściśle wiązało się z represjami wobec Polaków w zaborze pruskim.

            Najważniejszym punktem spotkania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.

            W czasie wykonywania hymnu Polski, zarówno dzieci jak i młodzież, zachowały należytą powagę, a swą postawą okazali szacunek dla symboli narodowych.

            Zaszczepiony duch patriotyzmu należy pielęgnować, aby młode pokolenie  znało historię naszego kraju, aby było świadome, że wielu Polaków zginęło za to, żeby dziś  Polska była wolnym krajem.

            Magdalena Stachulec- dyrektor ZSO

            Urszula Kołodziejczyk -dyrektor Przedszkola nr 1

          • "Nasza pasja jest naszą siłą”- Billie Joe Armstrong

          • Koło Pisarskie „Copernicus” prezentuje prace plastyczne uczennicy klasy 2b, Oliwii Bereski. 

            A tak Oliwia opowiada o swojej pasji: 

            „Rysunkiem zajmuję się od kilku lat. Swoje umiejętności doskonaliłam na zajęciach plastycznych. Uwielbiam szkicować, a bohaterami moich prac są bardzo często postaci z bajek. Największą trudność sprawia mi szkic twarzy i sylwetki człowieka. To dla mnie spore wyzwanie, któremu staram się sprostać”. 

          • Spotkanie polsko - ukraińskie

          •     Emocje, wzruszenie i łzy....ale też ogromna radość. Tak najkrócej można podsumować kolejne spotkanie z  Anżelą Oniścienko, dyrektor szkoły w Ukrainie, z rejonu Nikopola, z którą współpracujemy.

            Miałam okazję zaprosić ją do szkoły, kiedy jest młodzież, wakacje temu nie sprzyjały. Tego właśnie brakuje często w szkołach ukraińskich, czyli dzieci i młodzieży uczących się stacjonarnie, zajęcia bowiem zwykle mają charakter online. W naszej wspólnej konferencji wzięła udział również ucząca się w naszym liceum młodzież ukraińska. Z tego też powodu konferencja miała wymiar wieloaspektowy. Słowa były zbędne, kiedy łzy ściskały gardło. Kilkukrotna cisza była wyjątkowo wymowna. Wspólna rozmowa, prawdziwa, trudna, przeplatana radością. To spotkanie pokazuje dojrzałość naszej młodzieży i chęć uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciach.      Po co więcej pisać, milo po raz kolejny się spotkać i obiecać, że mamy siebie zawsze w sercach.            Dziękuję Kochani, za obecność, pyszne ciacha, ukraińskie keksiki i wzruszające kartki,  Monice Tyc z klasy IIIb dziękuję za zdjęcia.            

            Opiekun współpracy - mgr Lidia Sikora

          • Projekt „Krokus” 2022-2023

          • Już po raz siódmy uczniowie wieruszowskiego „Kopernika” biorą udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus”. W ramach projektu Żydowskie Muzeum „Galicja” w Krakowie we współpracy z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście przesłało nam cebulki żółtych krokusów, które uczniowie kl. IB posadzili 3 listopada 2022 przed szkołą – jak ich poprzednicy w latach ubiegłych.

            Rozkwitające wiosną krokusy mają upamiętniać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej, w tym także 207 znanych z imienia i nazwiska żydowskich dzieci z Wieruszowa.

            Kolor kwiatów nawiązuje do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy.

            Projekt „Krokus” pozwala także na utrwalenie tematyki Holokaustu oraz zwraca uwagę na niebezpieczeństwa wiążące się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

          • "Upoluj swoją książkę"

          • Biblioteka szkolna przystąpiła do akcji "Upoluj swoją książkę", której celem jest popularyzacja różnych form książki elektronicznej wśród młodzieży i wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa.

            Akcja Upoluj swoją książkę trwa od 2 do 30 listopada i jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.  

            W ramach tego projektu do naszej Szkoły trafiły specjalne plakaty z okładkami książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do wybranych e-booków i audiobooków. Plakaty z kodami QR wiszą w bibliotece szkolnej, w świetlicy i na tablicy przy wejściu do Szkoły. Zapraszamy!