• Zajęcia laboratoryjne w firmie MADONIS

7.lutego 2020 roku młodzież naszego LO udała się, zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem prac, na zajęcia laboratoryjne do Centrum Badań i Rozwoju firmy Madonis. Tematem zajęć było przygotowanie kosmetyku według własnej receptury oraz pomiar wybranych parametrów fizykochemicznych takich jak lepkość i pH.

Najlepszym opisem tych zajęć są słowa jednego z ich uczestników, ucznia klasy IIA - Michała Pietrzaka:
        "W mojej ocenie pierwsze zajęcia laboratoryjne zorganizowane przy współpracy z firmą Madonis okazały się nadzwyczajnie interesującym przedsięwzięciem i z pewnością umotywowały obecnych na warsztatach uczniów naszego liceum do dalszego rozwijania zainteresowań w kierunku biologiczno-chemicznym. Zaprezentowana przez przedstawicieli firmy metodyka i sposób pracy przy stworzeniu własnego kosmetyku pozwolił na rozeznanie się w realiach pracy w laboratorium i ukazał codzienne praktyki podejmowane przy stworzeniu nowych preparatów. Dzięki użyczonym nam urządzeniom i odczynnikom chemicznym oraz przy pomocy skrupulatnie sporządzonej instrukcji i cennych słów fachowców w tej dziedzinie mogliśmy, będąc podzieleni na dwie grupy, wytworzyć własnoręcznie wykonany żel pod prysznic, który po skończonej pracy otrzymaliśmy na pamiątkę do domu. Poznane przez nas nowe umiejętności uświadomiły nam istotę i rolę jaką w codziennym życiu odgrywają laboratoria do produkcji powszechnie nam znanych produktów, m.in. do pielęgnacji i ochrony ciała. Sporządzanie kosmetyku przysporzyło nam niezwykle dużo radości i dało niezbędną wiedzę możliwą do wykorzystania w niedalekiej przyszłości. Jestem pewien, że dla wszystkich był to mile spędzony czas, który poza walorami edukacyjnymi pozwolił w innym świetle wgłębić się w tajniki chemiczne i odkryć na nowo korzyści płynące z pracy laboratoryjnej."