• Warsztaty 2022
        • Cele i założenia projektu

• Fundacja Edu4You realizuje projekt pt. „Młodzi płyną z Łodzią” w ramach programu Erasmus+. W projekcie bierze udział młodzież z LO im. Tadeusza Kościuszki z Wielunia, LO im. Mikołaja Kopernika z Wieruszowa oraz łódzkich liceów (w sumie 30 osób). Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+- akcja KA154- działania partycypacyjne młodzieży.Projekt ma charakter społeczno-prawno-ekologiczny. Realizując warsztaty młodzież ma potrzebę:

• Zwiększenia świadomości regionu w temacie prowadzenia mądrej polityki proekologicznej.
          • Prowadzenie dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji
          • Wprowadzenie dynamicznych zmian w obszarze ekologii w regionie poprzez współpracę z decydentami.

W projekcie bierze również udział młodzież z Ukrainy, która uczy się tworzenia ekopolityki dla regionów. Projekt stwarza dla młodzieży możliwość działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju

CELE PROJEKTU:

-współdziałanie z władzami lokalnymi w tworzeniu polityki ekologicznej regionu

- nawiązanie dialogu pomiędzy przedstawicielami młodzieży a władzami lokalnymi w zakresie tworzenia wspólnej ekopolityki woj . łódzkiego

-prowadzenie dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji wprowadzenia dynamicznych zmian w obszarze ekologii w regionie poprzez współpracę z decydentami

- przybliżenie szerokiemu gronu problemów ekologicznych całego regionu.

W projekcie planowane są  wykłady merytoryczne np. z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa ochrony środowiska czy marketingu, wystawę fotografii trzech liceów regionu, stworzenie planu działań proekologicznych dla regionu, dyskusje z decydentami na temat polityki proekologicznej, akcje sadzenia drzew w regionie oraz  przygotowanie i złożenie obywatelskich projektów ekologicznych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego w gminach.

Realizacja warsztatów ma na celu zwiększenie udziału mieszkańców regionu w tworzeniu eko-polityki lokalnej , kształtowanie świadomych norm prawnych młodych obywateli woj. łódzkiego, którzy będą mogli w przyszłości podejmować skuteczne proekologiczne działania dla regionu.

TERMIN: od XI.2022 do XII.2023

UCZESTNICY: 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie

10 uczniów  z I Liceum im. T. Kościuszki w Wieluniu

10 uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego

w Łodzi.

• Warsztaty 2022

• Podczas listopadowych zajęć uczestnicy uzyskali wiedzę na temat struktury władz lokalnych i samorządowych oraz ich kompetencji w zakresie ekopolityki regionu.

W grudniu młodzież wzięła udział w warsztatach na temat prawa lokalnego, podmiotów posiadających legitymację czynną i i bierną do jego tworzenia, a zwłaszcza w zakresie ekopolityki regionu.
    • Warsztaty 2023

• Styczeń 2023
        • Młodzież wzięła udział w wykładzie „Konstytucja i inne akty prawne a ochrona środowiska” oraz napisała i rozesłała do urzędów miast wnioski o udostępnienie interesujących ich informacji, które mają zamiar wykorzystać w przyszłości w debacie z przedstawicielami władzy.

• Luty 2023
        • Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i nowych informacji min.
          ✅ co to jest marka, marketing, marketing polityczny,
          ✅co to jest archetyp marketingowy,
          ✅na czym się opiera oraz jak działa skuteczna reklama,
          ✅jak napisać artykuł, by zainteresował czytelnika,
          ✅wykorzystanie mediów społecznościowych w marketingu,
          ✅skuteczny przekaz informacji.
          Wszyscy uczestnicy w małych grupach projektowali kampanie wg własnych pomysłów. Na pewno zdecydowanie zwiększyła się świadomość uczestników projektu w zakresie działania reklamy

• Marzec 2023
        • Dwudniowe warsztaty w Łodzi dla młodzieży prowadzili:
          ✅ pan Jarosław Kusza - reżyser, trener warsztatów interpersonalnych i teatralnych, oraz
          ✅ Pani Justyna Schabowska - trenerka personalna, reżyserka, aktorka i coach.
          Uczestnicy projektu podczas spotkań:
          ➡️rozmawiali o autoprezentacji,
          ➡️omówili kolejne etapy prezentacji,
          ➡️odgrywali scenki ćwicząc autoprezentację,
          ➡️dokonali analizy występów publicznych: głosu, gestów, postawy i budowania więzi z odbiorcami.
          Umiejętności zdobyte podczas tego weekendu z pewnością przydadzą się w dalszym, dorosłym życiu. 🙂

• Kwiecień 2023
        • Tematyka zajęć  w kwietniu obejmowała tematykę ekologiczną oraz warsztaty w terenie.
          Ciekawym wyzwaniem dla uczestników było przeprowadzenie wywiadów z przechodniami przy ulicy Piotrowskiej na temat ekologii oraz montaż nagrania i jego prezentacja na forum grupy. W ramach niedzielnych zajęć grupa odwiedziła Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt🦇🦅🐗 w Łodzi oraz Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki.🌳
        • Maj- czerwiec 2023
        • Podczas  warsztatów grupa :
          ✅wzięła udział w warsztatach, które poprowadził pan Paweł Marczak,
          ✅ odwiedziła Łódzki Ogród Botaniczny , gdzie poznała historię roślin z całego świata oraz podziwiała ich różnorodność,
          ✅ zwiedziła Łódzką Oczyszczalnię Ścieków, gdzie po krótkiej prezentacji obiektu uczestnicy poznali poszczególne etapy procesu oczyszczania ścieków,
          Uczestnicy przeprowadzili debatę na temat ekologii z przedstawicielami wladz z  Lodzi i Wielunia.

• Podsumowanie
        • Ostanie spotkanie na terenie Łodzi- młodzież  brała udział w debatach z zakresu polityki ekologicznej lokalnej, opracowywała propozycje działań pro-eko dla regionu, uczestniczyła w wykładach dotyczących prawa lokalnego. Każdy z uczestników otrzymał na zakończenie projektu certyfikat Youthpass, dzięki któremu uczestnicy projektu mogą uświadomić sobie, jakie umiejętności już mają oraz zaplanować to, czego jeszcze chcą się nauczyć. Ponadto Youthpass daje możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć np. przyszłemu pracodawcy