• Zakończenie roku szkolnego w Koperniku

          • Koniec lekcji, sprawdzianów i testów. Po wielu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na upragniony wypoczynek. 

            23 czerwca 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. 

            Uroczystość rozpoczęła się od szkolnego ceremoniału, po czym głos zabrała Dyrektor Szkoły, p. Magdalena Stachulec. Pani Dyrektor powitała gości: 

            Starostę Wieruszowskiego, p. Stefana Pietrasa 

            Przedstawicieli Rady Rodziców, p. Iwonę Kaźmierską-Małyskę i p. Piotra Kowalczyka 

            Dyrekcję Szkoły, Grono Pedagogiczne i uczniów.   

            Na początku uroczystości w szczególny sposób podziękowano nauczycielowi, który przeszedł na emeryturę. Pani Jolanta Moska - pedagog szkolny, po wielu latach pracy w wieruszowskim ,,Koperniku”- udała się na zasłużony wypoczynek. Starosta Wieruszowski, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne  i uczniowie podziękowali Pani Jolancie Mosce za lata aktywności zawodowej i zaangażowanie w pracy z młodzieżą. Nie zabrakło oczywiście życzeń, aby ten nowy etap był czasem realizacji marzeń i pasji.                

            Następnie Pani Dyrektor podsumowała miniony rok szkolny, zwróciła uwagę na sukcesy młodzieży wieruszowskiego Liceum, odniesione w wielu konkursach, na zaangażowanie uczniów w działalność społeczną. Podkreśliła, że życie szkolne to nie tylko nauka, ale również budowanie właściwych relacji, rozwijanie swoich pasji i zdobywanie nowych doświadczeń.  To wszystko było możliwe, dzięki ogromnej aktywności młodzieży naszego Liceum.  

            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji i oczywiście wyróżnienia tych uczniów, którzy wykazali się szczególną pracą i uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. 

            Kandydatem do Nagrody Prezesa Rady Ministrów została Wiktoria Michalska, która uzyskała najwyższą średnią ocen- 5,62. 

            Do Stypendium Powiatu Wieruszowskiego wytypowani zostali: 

                      -  Kacper Tęsiorowski- średnia ocen 5,50 

                      -  Milena Cegiełka- średnia ocen 5,43

                      -  Natalia Sowa- średnia ocen 5,31. 

            Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali:  

            klasa 1A: Adam Sztucki, Natalia Światły, Michał Dębski, Natalia Ajtner, Julia Szych, Oskar Krupiński, Jakub Góralski. 

            klasa 1B: Julia Kołkowska , Nikola Talaga, Dominika Przysiewek  

            klasa 1C: Julia Mieszała, Wiktoria Kołodziej, Zofia Pilarska, Paweł Siemieniak 

            klasa 2A: Milena Cegiełka, Zuzanna Kowalczyk, Martyna Kaleta, Remigiusz Obłój 

            klasa 2B: Kornelia Wojtasik 

            klasa 3A: Natalia Karsznia, Wiktoria Michalska, Paulina Moś, Kacper Sobczak, Natalia Sowa, Kinga Taras, Kacper Tęsiorowski 

            klasa 3B: Nikola Idczak, Zuzanna Kowalczyk. 

             

            Po zakończeniu uroczystości ucziowie udali się na spotkanie z wychowawcami. 

            Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku! 

             

            Relacja wideo:

            https://youtu.be/b8_G2oHBSsE

             

          • Wyróżnienie I stopnia w konkursie "Kartka dla Chemika"

          • Wiktoria Michalska z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie otrzymała wyróżnienie I stopnia w konkursie "Kartka dla Chemika", zorganizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

            Do konkursu wpłynęło ponad 260 prac z całej Polski.

            Konkurs został zorganizowany z  okazji Dnia Chemika i miał na celu pokazanie chemii w sposób przyjazny i ciekawy, uczestnicy nawiązali do tematyki chemicznej, ale jednocześnie wykorzystali swoją kreatywność i zdolności artystyczne.Patronat nad konkursem objął Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Dawid Siodłak, prof. UO.

             

          • Projekt „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę"

          • 2 czerwca 2023 klasa IB z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie odwiedziła krakowski Kazimierz. Była to wycieczka w ramach projektu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”, którego autorem jest fundacja „Forum Dialogu” z Warszawy. Celem projektu była integracja polskich i ukraińskich uczniów m.in. poprzez wspólne odkrywanie historii i kultury żydowskiej. Dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz budowanie postawy otwartości wobec różnorodności i odmienności. Wycieczka była dla uczniów bezpłatna.

          • Podziękowanie

          • Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie  wraz z młodzieżą składają podziękowania Zarządowi Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie za przekazanie społeczności szkolnej dwóch teleskopów optycznych podczas Pikniku Naukowego z Kopernikiem,  który odbył się pod hasłem  „Naukowy dzień dziecka. Bawimy się mądrze".  

            Dzięki Państwa ofiarności  możemy nowatorsko podejść do popularyzacji nauki, szczególnie astronomii i wzbogacić bazę dydaktyczną naszej szkoły. Wyrażamy nadzieję, że nowy sprzęt dydaktyczny będzie inspiracją do organizacji ciekawych przedsięwzięć  popularyzujących działalność Mikołaja Kopernika - patrona szkoły.  

            Życzymy Państwu wielu  sukcesów w codziennej pracy oraz dalszej owocnej współpracy z naszą szkołą.  

             

            Magdalena Stachulec, dyrektor ZSO w Wieruszowie  

             

          • Kopernik w Pradze

          • W dniach 30.05 - 01.06. 2023 r.  młodzież Liceum Ogólnokształcącego  im. Mikołaja Kopernika uczestniczyła w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Czech. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Skalnego Miasta Adrszpach, w którym uczestnicy podziwiali  kompleks bloków piaskowcowych, poprzecinanych kanionami, dolinami i szczelinami.

                     Po przyjeździe do Pragi, w ciągu trzech dni, uczniowie zwiedzili Klasztor Norbertanów na Strachowie, podziwiali piękne widoki panoramy Hradczan i Małej Strony oraz zapoznali się z historią barokowego kompleksu sakralnego- Loretą i zobaczyli czeskie pałace. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Hradczanach. Następnie odwiedzili Mała Stronę- jedną z najstarszych praskich dzielnic, która w średniowieczu przyciągała bogatą arystokrację i szlachtę. Do najciekawszych zabytków Małej Strony zaliczyć możemy: Rynek Małostrański, kościół św. Mikołaja, pałac Wallensteina – siedzibę Parlamentu Republiki Czeskiej, wodne kanały Czertowka oraz kościół Panny Marii Zwycięskiej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakonu Maltańskiego, Mostu Karola i malowniczych uliczek, które prowadziły do  Starego Miasta.  Na rynku uczniowie zobaczyli zegar astronomiczny Orloj, gotycki Ratusz i pomnik Jana Husa. Nietypową atrakcją turystyczną była ściana Johna Lennona - mur z barwnym graffiti, który jest symbolem wolności i każdy może zostawić tam swój ślad. 

                     Bardzo bogaty program wycieczki, słoneczna pogoda oraz pasja, z jaką pani przewodnik przekazywała informacje na temat czeskiej stolicy na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.

          • Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko"

          • Znamy już wyniki 20 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko"

            W konkursie organizowanym przez Fundację Akademia Młodych Fizyków, pod patronatem Wydziału Fizyki UJ, Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, wzięło w tym roku udział 14 uczniów naszego Liceum z klas o profilu matematyczno- fizycznym.

            Młodzi fizycy z wieruszowskiego „ Kopernika”, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, 27 marca 2023r. zmierzyli się z 30 zadaniami z różnych działów fizyki. Uzyskane wyniki świadczą o tym, że dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem. Szczególne gratulacje składamy Adamowi Sztuckiemu z klasy 1a, który uzyskał bardzo dobry wynik i został wyróżniony tytułem „TAONA”. To trudne do zdobycia wyróżnienie przyznawane jest przez organizatorów tym, którzy uzyskali wymaganą regulaminem wysoką ilość punktów (nazwa tytułu została zapożyczona od nazwy cząstki elementarnej).

            Wszystkim uczestnikom składamy GRATULACJE

          • Piknik Naukowy z Kopernikiem

          • Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika 03 czerwca na ternie Liceum odbył się Piknik Naukowy z Kopernikiem pod hasłem  „Naukowy dzień dziecka. Bawimy się mądrze"- było to  niezwykle zjednoczenie sił, które przerodziło się w sukces.

            Cała inicjatywa była wspólnym projektem kilku instytucji, w tym: KGW Pieczyska, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Młodzi Propagują Sztukę, GOSIT, MGBP, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Młodzieżowej Rady Miejskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego wydziału paleontologii, Eliza Catering, Policja, OSP Wieruszów, RBS w Lututowie, Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunic- Kazimierz Błaszczak, Aga Glac i malarstwo w nurcie slow painting, Słowem Pisane, Powiat Wieruszowski, Gmina Wieruszów.

            Pomysłodawcy i koordynatorzy wydarzenia: Liceum Ogólnokształcące w Wieruszowie oraz Wieruszowski Dom Kultury.

            Każda z instytucji stworzyła strefy edukacyjne: wyciskane medale, linoryty, szukanie szczątków kości, skamieniałości, opowieści o turze, gra na instrumentach afrykańskich, slow painting, ekologiczne rowery i rowery liczące kalorie, chemiczne eksperymenty, malowanie farbami z buraków i hibiskusa, warkoczyki, próby udania się w kosmos z ekwipunkiem, malowanie pierników, wykład o sprawiedliwości i równości, czyli „Prawo Marcina" po beztroskie skakanie na dmuchańcu!To wydarzenie stanowi doskonały przykład, jak wiele instytucji może działać razem, by stworzyć coś wyjątkowego i pozytywnego dla naszej społeczności.

            Za wsparcie rzeczowe dziękujemy: Marko-Walichnowy, Wifimax, Bank RBS w Lututowie.

            Dziękujemy za tak liczne przybycie na teren Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie!

            LO Wieruszów/ WDK