• Sukces i dominacja Kopernika w Polsce

• Nie pierwszy to już raz i zapewne nie ostatni Liceum im. M. Kopernika w Wieruszowie udowadnia, że historią stoi. Przypominamy, że w ostatnich latach zdominowaliśmy Olimpiadę Solidarności, zajmując w niej nie tylko pierwsze miejsca dwukrotnie w finałach wojewódzkich, stając się tym samym rzeczywistymi finalistami, ale pozwoliliśmy sobie iść dalej, zdobywając najpierw wicemistrzostwo, a następnie mistrzostwo Polski w tejże olimpiadzie.

Tym razem zdominowaliśmy XI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Sukces tym większy, bo aż trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie zdobyły w różnych kategoriach statut finalistek i laureata tegoż konkursu.

Finał odbywał się w Białymstoku i uczennice wraz z opiekunem, nauczycielem historii panem Jarosławem Soleckim, zostały na niego zaproszone. Zanim jednak doszło do rozdania nagród i wyróżnień, odbyła się konferencja naukowa z wykładami z okresu budowania granic II Rzeczpospolitej i roli w kształtowaniu niepodległości przez R. Dmowskiego.

Konkursowi od 10 lat towarzyszą media. Nie zabrakło i tym razem Telewizji Polskiej, Kuriera Porannego, Kresów.pl, Radia Jard, Polskiego Radia Białystok, Radia I, proanimy.pl, wrealu24, w sieci historii oraz Podlaskiego Instytutu Kultury.

Na uroczystej gali nagrodzono nasze finalistki: Kingę Taras oraz Joannę Kobielską - uczennice klasy III. Specjalne wyróżnienie i statut laureata XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej przypadło uczennicy klasy III – Wiktorii Michalskiej. Uczniowie naszego liceum startowali we wszystkich konkurencjach, mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną, esej i krótkometrażowy film poświęcony Dmowskiemu.

Wręczenia nagród dokonali: wojewoda podlaski pan Tomasz Madras, Przewodniczący kapituły konkursowej, pan prof. Jan Żaryn, pan dr Dariusz Wasilewski - prezes Fundacji Obowiązek Polski. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej pan Przemysław Czarnek – niestety, w ostatniej chwili, obowiązki nie pozwoliły mu na uczestnictwo w uroczystej gali wręczania nagród. Jednakże został odczytany list, w którym minister zwrócił się do laureatów : (…)Droga młodzieży, drodzy laureaci, spośród uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy zgłosili się w tym roku do konkursu, to właśnie Wy okazaliście się najlepsi. Z dumą przyglądam się Waszemu rozwojowi ale też nieustannej potrzebie wyrażania swojej indywidualności poprzez sztukę. Jestem przekonany, że każda z prac nagrodzonych lub wyróżnionych przez kapitułę stanowi potwierdzenie Waszej szerokiej wiedzy i umiejętności, jak również estetycznej i etycznej wrażliwości. (…)

Na pytanie, skąd tyle osiągnięć w Koperniku? Opiekun, nauczyciel historii Jarosław Solecki uśmiecha się i powtarza, jak mantrę: “po prostu wierzymy w każdego ucznia, wierzymy, że w każdym z nas drzemie jakiś rodzaj sukcesu, przy tym nie boimy się konkurencji oraz pracy, stawiamy sobie cele, budujemy naszą edukację nie tylko dla pucharów, odznaczeń i medali, choć to miłe, rzecz jasna, ale też dla niezapomnianych wrażeń i intelektualnych podróży po arkanach wiedzy”.

Po raz kolejny gratulujemy.

• Mistrzynie recytacji z "Kopernika"

• Zamknięte w oddechu wrażliwości, oddane przeżyciom więźniarek obozu Ravensbrück - uczennice Liceum Ogólnokształcącego Mikołaja Kopernika w Wieruszowie godnie reprezentowały szkołę w IX edycji konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Dziewczyny miały za zadanie recytować wiersz i fragment prozy poświęconej wspomnieniom więźniów obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Gala Finałowa konkursu odbędzie się 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną    dla wszystkich finalistów i ich opiekunów jest wyjazd studyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser - Dudy.

Nasze uczennice zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce w województwie łódzkim. Jury w składzie: Katarzyna Helik (OBEN IPN w Łodzi), Magdalena Zapolska-Downar (OBEN IPN w Łodzi), Igor Mertyn (scenarzysta i producent filmowy) podkreślało ich ogromne zaangażowanie emocjonalne oraz świadomości recytowanych tekstów.

• Roch Synowiec w centralnym etapie OLiJP !

• Z radością informujemy, że uczeń klasy IVB - Roch Synowiec został uczestnikiem centralnego etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego! Roch z  czwartym wynikiem w województwie łódzkim, znalazł się wśród 183 zakwalifikowanych z całej Polski.

Przypominamy, że w województwie łódzkim prace 49 uczniów zostały przesłane przez komisje szkolne OLiJP, z czego 38 uczestników zostało zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego. Uczniowie ci 11 lutego przystąpili do części pisemnej Olimpiady. Do drugiej części etapu wojewódzkiego egzaminu ustnego, który odbył się 4 marca , zakwalifikowało się 20 uczniów , z czego 12 przeszło do ostatniego etapu. Ten ostatni, centralny etap Olimpiady, odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2023 r. w Warszawie.