• Kolędowanie 2022

          • W dniu 22 grudnia, w naszej Szkole odbył się koncert kolęd i piosenek świątecznych. Usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów tradycyjne polskie kolędy, takie jak: “Nie było miejsca dla Ciebie” i “Lulajże Jezuniu”, w nowych ciekawych aranżacjach. Nie zabrakło też popularnych świątecznych piosenek: “Kto wie czy za rogiem”, “Coraz bliżej Święta” i “Jingle Bells” oraz nastrojowych utworów “Tam się rodzi nowy Bóg” i pastorałki “Oj maluśki, maluśki”.

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marysia Cicha, w imieniu uczniów złożyła życzenia: “Z okazji zbliżających się Świąt Bożego życzymy chwil pełnych nadziei, uśmiechu na twarzy i radości w sercu... Niech Nowy Rok przyniesie Nam to co najlepsze i najpiękniejsze: dobre zdrowie, miłość najbliższych, życzliwość przyjaciół... i spełnienie wszelkich planów.” Do życzeń dołączyła Pani dyrektor Magdalena Stachulec . Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe wigilie

          • Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w Liceum

          • We wtorek 20 grudnia 2022 r druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Tematyka kursu obejmowała:

            1. Podstawy prawne ratownictwa.
            2. Bezpieczeństwo własne, miejsca zdarzenia i poszkodowanego.
            3. Ocena poszkodowanego.
            4. Resuscytacja dorosłych, dzieci.
            5. Stany nagłe: epilepsja, cukrzyca, udar mózgu, zatrucia, krwotok z nosa, ból brzucha, zawał mięśnia serca.
            6. Tamowanie krwotoków, zaopatrywanie urazów.
            7. Pozycja boczna, zadławienia, zakrztuszenia.

            Zajęcia prowadzili druhowie z OSP w Wieruszowie:

            1. Piotr Drezner

            2. Tomasz Wójcik

            3. Jakub Hodur

            4. Jakub Świerczyński

            5. Dawid Sikorski

            6. Natalia Olek

            7. Konrad Pawlaczyk

            Wśród prowadzących zajęcia byli uczniowie szkoły Sebastian Lis oraz Miłosz Światłowski, którzy są aktywnymi druhami w OSP i posiadają uprawnienia KPP. Wszyscy uczestnicy otrzymali na koniec szkolenia certyfikaty. Zajęcia zakończyły się podsumowującym quizem, w którym nagrodzeni zostali: Ajtner Natalia, Tomczak Anna, Dębski Michał, Gałęza Filip, Sztucki Adam, Góralski Jakub, Mieszała Vittoria, Światły Natalia oraz Kosiorek Aleksandra.

            Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy to I etap współpracy z OSP Wieruszów - do końca roku szkolnego programem kursu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zostaną objęci wszyscy pracownicy i uczniowie Liceum.

            Bardzo dziękujemy Naczelnikowi OSP w Wieruszowie, druhowi Piotrowi Dreznerowi, za realizację tego zadania i kreatywne podejście do dalszej współpracy ze szkołą, a wszystkim zaangażowanym strażakom za poświęcony czas.

          • Młodzież z prawem na cz@sie

          •                       W piątek 16.12.2022 r. uczniowie wszystkich klas Liceum uczestniczyli w zajęciach „Młodzież z prawem na cz@sie!”- spotkania odbyły się w ramach projektu fundacji LexCultura, W programie bierze udział ponad 100 szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

            Ciekawe prelekcje  dla uczniów prowadził pan Krzysztof Pławecki. Celem spotkań edukacyjnych było zwiększenie świadomości młodzieży z zakresu aktualnych problemów konsumenckich, podstawowych praw, jakie przysługują konsumentom, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w Internecie, kreowania bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w sieci. Uczniowie poznali zagrożenia, z jakimi mogą mierzyć się we współczesnym cyfrowym świecie.

            Treść merytoryczna zajęć oparta jest o scenariusze zajęć wraz z symulatorem dostępnym na stronie www.konsument.edu.pl. Zadanie finansowane ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

          • Nagroda dla biblioteki szkolnej

          • Biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie otrzymała książki z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu na kwotę 2993,63 zł. Jest to nagroda przyznana bibliotece szkolnej w ramach jej uczestnictwa w konkursie “KSIĄŻKA MÓWI”.

            Przypomnijmy, że poszczególne etapy konkursu pięknego czytania pt. KSIĄŻKA MÓWI, odbywały się od 3 października do 1 grudnia br., a ich organizatorem był Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz CREWŁ w Zgierzu. Liceum na szczeblu rejonowym konkursu reprezentowały uczennice z klasy pierwszej: Julia Kołkowska i Zuzanna Japińska. Gratulujemy im godnego reprezentowania Szkoły .

             

          • Wieruszowscy Wychowawcy pokoleń- pamięć o ludziach i dziełach

          • 12 grudnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone pamięci profesora Mariana Polońskiego- wieloletniego nauczyciela i wychowawcy w wieruszowskim Liceum. Wspomnienia o panu Polońskim przekazał pan dr Damian Gil z Instytutu Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wychowankowie profesora: pani dr Jadwiga Tomalkiewicz, pan Włodzimierz Matyja. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele społeczności uczniowskiej Liceum.

            Pan dr Damian Gil odwiedził Wieruszów w związku z obchodami 10. rocznicy śmierci profesora Polońskiego, a spotkanie w szkole było jednym z punktów programu. Swoje wystąpienie skierowane do słuchaczy rozpoczął od przybliżenia ważnych elementów biografii pana Polońskiego, przywołując głównie lata spędzone w Wieruszowie.

            Profesor był nauczycielem języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym, a także kierownikiem internatu. Był wyjątkowo aktywnym obywatelem Wieruszowa, działaczem społecznym i związkowym, który został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Wieruszowa". Następnie dr Gil opowiedział zebranym o ciekawej działalności profesora Polońskiego w Sandomierzu po jego przejściu na emeryturę. Podczas 14-letniej pracy na rzecz tego miasta, profesor okazał się wspaniałym organizatorem życia kulturalnego i społecznego Sandomierza, inspiratorem wielu ważnych inicjatyw. Na uwagę zasługuje szczególnie reaktywacja czasopisma "Sandomierzanin".

            Ciepłymi wspomnieniami o panu Polońskim podzieliła się pani Jadwiga Tomalkiewicz- jego uczennica i wychowanka. Pani doktor przybliżyła zebranym postać profesora jako człowieka bardzo szanowanego przez uczniów, który swoim codziennym zachowaniem uczył młodsze pokolenia właściwych postaw.

            Odpowiadając na pytania młodzieży, dr Damian Gil podkreślił silną więź profesora Polońskiego z wieruszowskim Liceum, szczególnie otwartość na wszelkiego rodzaju kontakty z pracownikami i absolwentami "Kopernika".

            Spotkanie zakończyło się wspólnym przeglądaniem szkolnych kronik i zwiedzaniem szkoły, a archiwalne zdjęcia przywołały kolejne wspomnienia.

          • 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

          • W „Koperniku” mija czas obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przygotowaliśmy wystawę poświęconą wydarzeniom lat 1981 – 1983. Każda klasa  na zajęciach z historii i teraźniejszości , historii i wiedzy o społeczeństwie uczestniczy w rozmowach  przy wystawie. Żywa lekcja historii, muzyka Jacka Kaczmarskiego , kontakt z ludźmi wychowującymi się w tamtych latach i relacje z tamtych dni pozwalają nam lepiej rozumieć najnowsze nasze dzieje Polski. 

            Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji IPN „zapal światło wolności” .

          • Zajęcia z psychodietetykiem

          • Uczniowie klas 2B i 3 B wzięli udział w spotkaniu z psychodietetykiem panią Karoliną Krawczyk-Borowiec. Tematem spotkania były zasady zdrowego odżywiania się, prawidłowego nawadniania organizmu. Pierwsza  część spotkania była poświęcona zaburzeniom odżywania, głównie anoreksji. Prowadząca przedstawiła  sposoby na utrzymanie uwagi czy nawet schudnięcie poprzez  zmianę swojego sposobu odżywania bez konieczności przechodzenia na restrykcyjne diety. Z drugiej części młodzież dowiedziała się o dobrych nawykach żywieniowych, roli aktywności fizycznej każdego człowieka. Młodzież podziękowała pani psychodietetyk gromkimi brawami za ciekawą prelekcję.

          • Podsumowanie akcji "Szlachetna paczka"

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wspólnie z Przedszkolem Nr 1 im. Krzysztofa Bezena   przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Akcja opiera się na idei niesienia bezpośredniej pomocy osobom lub rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich potrzebom. Podczas tegorocznej akcji objęliśmy pomocą jedną rodzinę z terenu powiatu wieruszowskiego, tym samym staliśmy się darczyńcami w tej akcji charytatywnej.

                Do tworzenia  „Szlachetnej Paczki” zaprosiliśmy całą społeczność przedszkolną i szkolną: dzieci, młodzież, rodziców i pracowników obu placówek. Obie placówki  zaangażowały się w zbiórkę trwałych produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, kosmetyków, materiałów szkolnych, zabawek, odzieży. Dodatkowo młodzież Liceum Ogólnokształcącego przeprowadziła kiermasz sprzedaży ciast oraz kartek świątecznych. Dochód ze sprzedaży w kwocie 710, 50gr. został przeznaczony na zakup wskazanych w formularzu kluczowych produktów w postaci sprzętu kuchennego.

                Bardzo dziękujemy właścicielom  firmy budowlanej „Maszyny budowlane”- Państwu Iwonie i Januszowi Cłapa z Wieruszowa - za transport zebranych artykułów do magazynu „Szlachetnej paczki” mieszczącego się w GOKiS w Sokolnikach. 

            Wszystkim Wolontariuszom i Darczyńcom dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce.

                      

          • Spotkanie uczniów z Michałem Zawadką

          • W dniu 8 grudnia uczniowie z klas 1C i 3B uczestniczyli w spotkaniu z Panem Michałem Zawadką - autorem bestsellerowych książek dla młodzieży z zakresu rozwoju mentalnego i osobistego. Spotkanie pod hasłem CHCĘ BYĆ KIMŚ! CZYLI JAK OSIĄGAĆ CELE W CZASACH GDY WSZYSCY DOOKOŁA MAJĄ WYWALONE!, odbyło się w sali widowiskowej Wieruszowskiego Domu Kultury. Brali w nim udział uczniowie ze szkół z powiatu wieruszowskiego.

            Michał Zawadka w ciekawy sposób, bo skupiający uwagę i dający do myślenia, przedstawił wiele zagadnień dotyczących współczesnych nastolatków. Mogliśmy się m.in.. dowiedzieć czym jest bullying w szkole, czyli długotrwałe działanie zmierzające do wykluczenia danego ucznia z grupy rówieśniczej oraz jak z nim walczyć. Michał Zawadka omówił też, jak poczucie własnej wartości, motywacja, zainteresowania, a nawet efektywne zarządzanie własnym czasem, wpływają na realizację życiowych celów i decydują o naszych sukcesach. Spotkanie miało charakter interaktywny. Uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez Michała Zawadkę. Wykonywali też przygotowane przez niego zadania.

            Spotkanie w wieruszowskim WDK-u zakończyło się gromkimi brawami w podziękowaniu za cenną lekcję, której udzielił nam Pan Michał Zawadka.

          • Porozumienie o współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie a Przedszkolem Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie

          •  W dniu 6 grudnia 2022 r w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Wieruszów zostało podpisane ,,Porozumienie o współpracy” pomiędzy placówkami: Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie oraz Przedszkolem Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie.

            W spotkaniu uczestniczyli:

            - Starosta Wieruszowski - Stefan Pietras

            - Burmistrz Wieruszowa - Rafał Przybył

            -dyrektor ZSO w Wieruszowie – Magdalena Stachulec

            -dyrektor Przedszkola Nr 1 im. K. Bezena w Wieruszowie – Urszula Kołodziejczyk.

            Zgodnie z zawartym dokumentem współpraca polegać będzie w szczególności na rozwijaniu uzdolnień uczniów oraz wzajemnego wspierania działalności edukacyjnej obu placówek.

            Do najważniejszych zadań należeć będzie organizowanie spotkań z uczniami Liceum oraz wychowankami Przedszkola, wspólna realizacja  projektów i przedsięwzięć, udział uczniów Liceum i wychowanków Przedszkola w organizowanych przez obie placówki akademiach, dniach otwartych lub innych uroczystościach, konsultacji i obustronnej pomocy nauczycieli w opracowaniu treści programowych oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych.

            Współpraca obu placówek zaczęła się od innowacji pedagogicznej, a obecnie została przypieczętowana porozumieniem. Mamy nadzieję,  że w ramach podpisanego porozumienia będzie rozwijać się wśród młodzieży i dzieci  postawa zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

             

             

          • Mikołajki

          • 6 grudnia uczniów Liceum odwiedził Mikołaj wraz z pomocnikami, który dla każdego miał coś słodkiego. Akcję Mikołaj w szkole zorganizował Samorząd Ucziowski a słodkości ufundowała Rada Rodziców.

            W tym dniu młodzież z LO wcieliła się z wielką ochotą w rolę Śnieżynek i udała się w godzinach dopołudniowych do Przedszkola Nr 1 im. Krzysztofa Bezena, aby wesprzeć Świętego Mikołaja, który na swojej trasie podróżowania po świecie odwiedził i obdarował prezentami naszych małych przyjaciół - przedszkolaków.

            Wolontariusze z LO wspierali także akcję "Mikołaje na ulicach" zorganizowaną przez Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc w Wieruszowie. Z uśmiechami na twarzach i torbami pełnymi prezentów Mikołaje odwiedziły lokalne placówki edukacyjne, urzędy a podczas spaceru obdarowywały drobnymi prezentami mieszkańców Wieruszowa.

          • Pierwszy krok w budowaniu własnej wartości

          • Jednym z głównych źródeł braku pewności siebie i braku wiary we własne możliwości jest to, co mówi nam nasze otoczenie. Jeżeli od rodziców i znajomych słyszymy słowa oskarżeń, negatywnych ocen czy niespełnionych oczekiwań, to wówczas nie mamy na czym budować naszej samooceny i poczucia własnej wartości. Przestajemy ufać własnej intuicji i wiedzy na swój temat, nasze zdanie przestaje się dla nas liczyć, a akceptacji i potwierdzenia naszych działań szukamy bardziej u innych niż u siebie. 

            Zaczynamy opierać się na zdaniu innych osób, a swoją wartość budujemy na ilości znajomych, przychylnych komentarzach pod postem czy ilością polubień pod naszymi zdjęciami. 

            Ale na szczęście każda i każdy z nas ma wpływ i kontrolę nad budowaniem własnej wartości. To czy będziemy wierzyć we własne możliwości, akceptować samych siebie oraz posiadać przekonanie o pozytywnych rezultatach naszych działań zależy tak naprawdę od nas samych. 

            Pierwszym krokiem, który trzeba zrobić w kierunku samoakceptacji i poczucia własnej wartości jest prosta analiza komunikatów, które do nas trafiają. Jeżeli następnym razem usłyszysz negatywny komentarz na swój temat lub złośliwą uwagę, zastanów się czy ta osoba, która to powiedziała, ma wobec Ciebie dobre intencje (chce dla Ciebie dobra, wspiera Cię) i czy dobrze Cię zna. Jeżeli tak to możesz wziąć pod uwagę jej zdanie. 

            Jeżeli taka osoba Cię nie zna i nie chce dla Ciebie dobra, to proszę Cię, abyś nie przyjmowała / nie przyjmował tego komentarza do siebie. 

            Pamiętaj: to, co wiesz o sobie jest znacznie ważniejsze od zdania innych osób.

            Marek Świeściak- psycholog szkolny

          • Szlachetna paczka

          • Nasz szkoła wspólnie z Przedszkolem Nr 1 im . K. Bezena przystępuje do ogólnopolskiej akcji Szlachetna paczka, której głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Kod wybranej przez nas Rodziny to: LDZ-2800-102251. Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy klas. Potrzebne rzeczy zbieramy do piątku 9.12.2022r.

            Zbierać będziemy:

            1. Środki czystości

            Mydło, żel myjący, płyn do płukania, szampon, proszek do prania, szczoteczka do zębów, płyny czyszczące, pasta do zębów, podpaski/tampony, płyn do mycia naczyń, produkty do kąpieli dla dzieci poniżej 3 roku życia, pampersy rozmiar 6 i 4

            2. Żywność

            Herbata, cukier, kawa, olej, ryż, dżem, kasza, konserwy mięsne, makaron, konserwy rybne, mąka, owoce i warzywa w puszkach, mleko Bebilon 3

            3. Pościel

            Trojaczki będą mieć nowe łóżko. . Nowa pościel byłaby im bardzo potrzebna, ponieważ stara jest już zniszczona.

            4. Artykuły szkolne.

            Zeszyty, papier kolorowy, bloki, nożyczki, kredki, piórnik, plastelina, przybory do pisania, klej, plecak

            5. Odzież.

             

          • WOJEWÓDZKA OLIMPIADA WIEDZY o HIV/AIDS

          • 1 grudnia uczniowie naszej szkoły z klasy biologiczno-chemicznej: Wiktoria Michalska, Paulina Moś i Kacper Tęsiorowski wzięli dział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o AIDS w Łodzi w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia AIDS. Mimo iż nie znaleźli się na medalowym podium, jesteśmy z nich bardzo dumni i składamy gratulacje za pracę włożoną w przygotowanie się do Olimpiady. Nasza szkoła była jedną z 74 szkół ponadpodstawowych z województwa łódzkiego, biorących udział w tej olimpiadzie.

            W ramach obchodów tego dnia, uczestnicy Olimpiady obejrzeli spektakl pt. „Wściekły”,  wystawiony przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Po spektaklu  przeprowadzono ciekawe warsztaty na temat agresji i przemocy w społeczeństwie.

            Celem tegorocznej Olimpiady było poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

          • 1 grudnia - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

          • Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988.  

            Głównym celem tego dnia jest uwrażliwienie społeczeństwa na ten temat oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Dzień ten integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

            Nasza szkoła już od wielu lat włącza się aktywnie w tematykę HIV/AIDS. W tym roku młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowała gazetkę na temat HIV/AIDS. Dodatkowo, nasi licealiści,  mogli obejrzeć na dolnym korytarzu krótkie, ale zwięzłe i bogate w przekaz filmy o tej tematyce.

            Działania, które co roku podejmujemy w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia, są dowodem na praktyczne podejście do słów Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.