• Studniówka 2024

          • W sobotę 27 stycznia młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie bawiła się na Balu Studniówkowym w sali bankietowej Linda Event.

            Konferansjerzy, Daniel Idczak oraz Zuzanna Kowalczyk, przywitali zaproszonych gości :

            - Pana Stefana Pietrasa – Starostę Wieruszowskiego

            - Panią Magdalenę Stachulec-  Dyrektor ZSO

            - Panią Marlenę Kik-  Wicedyrektor ZSO

            - Panią Aleksandrę Furman i Panią Anitę Giż – wychowawców klas czwartych

            - wszystkich nauczycieli

            - przedstawicieli  Rodziców

            - koleżanki i kolegów oraz osoby im towarzyszące.

            Studniówka rozpoczęła się tradycyjnie od podziękowań. W kierunku Dyrekcji szkoły oraz  Starosty Wieruszowskiego popłynęły podziękowania za stworzenie warunków sprzyjających zdobywaniu wiedzy, za okazaną życzliwość,  opiekę i troskę podczas czteroletniej edukacji.

            Uczniowie podziękowali swoim Wychowawcom oraz Rodzicom, którzy przez ostatnie cztery lata wspierali młodzież w zdobywaniu wiedzy, towarzyszyli im w sukcesach ale też w chwilach trudnych.

            W części oficjalnej głos zabrał Starosta Wieruszowski Pan Stefan Pietras, który dziękując za zaproszenie na Studniówkę, życzył młodzieży bardzo dobrych wyników na egzaminie maturalnym, trafnych wyborów życiowych w przyszłości  a na najbliższe godziny udanej zabawy.

            Kilka słów do maturzystów skierowała  dyrektor szkoły Pani Magdalena Stachulec.

            Życząc zebranym udanej zabawy dyrektor dokonała oficjalnego otwarcia studniówki  słowami wieszcza: „Poloneza czas zacząć”

            Maturzyści zatańczyli przepięknie tradycyjny staropolski taniec- polonez, po którym przy dźwiękach muzyki, rozpoczęła się zabawa do białego rana.

            Uczniom klas czwartych życzymy teraz połamania piór na maturze!

          • Pamiętamy!

          • Dzień 27 stycznia został ustanowiony w 2005 roku Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zgromadzenie Ogólne ONZ chciało w ten sposób uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

            Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90% z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości. Łączna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.

            Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Społeczność Liceum pamiętała o tym dniu czcząc go w postaci tematycznej wystawy. Pojawiła się na niej m.in. osoba Wolfa Najmana - jednego z żydowskich obywateli Wieruszowa, będącego ofiarą Zagłady.

             

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.; ma uczyć dzieci i młodzież bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. W Polsce organizowany jest od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet i obchodzony  6 lutego.

            W liceum zotsały przeprowadzone  inicjatywy edukacyjne rzecz bezpieczeństwa młodych internautów poprzez  promocję zasad bezpiecznego korzystania z internetu oraz uświadamiania społeczności szkolnej, że w cyberprzestrzeni bardzo często umieszczają dużo prywatnych informacji.

          • Uczestnik projektu "Mars One" w Liceum

          • W murach szkoły społeczność szkolna gościła Pana Kazimierza Błaszczaka, pasjonata astronomii ,polskiego kandydata do lotu załogowego na czerwoną planetę, bohatera filmu dokumntalnego pt.: "Pierwszy Polak na Marsie".

            Pan Błaszczak opowiadał w klasie 1a o wyprawie na Marsa oraz misji MARS ONE i sondzie JUISE Nie zabrakło faktów z życia Mikołaja Kopernika oraz Mariii Kunic. Mlodzież z zaciekwaniem słuchała opowieści  o planach polskiego kandyadata o  Kolonizacji na czerwenj planecie.

            Na ręce Dyrekcji Pan Błaszczak pozostawił dla społeczności szkolnej książki o Marii Kunic, plakaty z Kopernikiem oraz model samolotu kosmicznego.

             

          • Zajęcia z Absolwentem Liceum

          • Absolwent Liceum, obecnie student 3 roku Informatyki na Politechnice Opolskiej, Maciej Puchalski, przeprowadził zajęcia dla uczniów Liceum, dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji na różnych płaszczyznach życia. Ponadto przybliżył uczniom ofertę Politechniki, głównie kierunku Informatyka.

            Spotkanie dobyło się w ramach cyklu spotkań z Absolwentami.

          • Warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim

          • Uczniowie profilu biologiczno-chemicznego wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

            W trakcie warsztatów, z otrzymanych kości składali szkielet człowieka, wykonywali pomiary antropometryczne, oceniali płeć osoby, do której należał szkielet oraz oceniali na jakie choroby ta osoba cierpiała. Warsztat pt.: Jak odczytać DNA? – od teorii do praktyki laboratoryjne" odbył się w ramach cyklu zajęć , w jakim wezmą udział uczniowie Liceum

             

             

          • Przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego w Liceum

          • W poniedziałek 23 stycznia 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielami Uniwersytetu Opolskiego w osobach:

            - Pan dr hab. Dawid Siodłak, prof. UO, dziekan Wydziału Chemii

            - Pani dr hab. Wioletta Ochędzan- Siodłak, prof. UO.

            Wykładowcy spotkali się z uczniami klas czwartych oraz trzecich celem przedstawienia oferty edukacyjnej Uniwersytetu Opolskiego. Pan Profesor Dawid Siodłak omówił  proces rekrutacji na studia, przedstawił wymagane progi procentowe na wybrane kierunki studiów, bazę dydaktyczną Wydziału  oraz zaprezentował akademicki kampus. W swej prezentacji omówił  także możliwości rozwoju jakie stwarza studiowanie na Wydziale Chemii  oraz perspektywy późniejszego rozwoju zawodowego.

            Spotkanie zwieńczyły rozmowy z Dyrekcją o dalszej współpracy ze szkołą. Wizyta odbyła się w ramach porozumienia pomiędzy Liceum a Wydziałem Chemii Uniersytetu Opolskiego.

          • Laureaci konkursu "Krajobraz Powiatu Wieruszowskiego"

          • W sobotę 20 stycznia 2024r. w GOK w Galewicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów XXIII edycji powiatowego konkursu plastycznego i fotograficznego "Krajobraz Powiatu Wieruszowskiego".

            Wśród laureatów i wyróżnionych w kategorii OPEN znalazło się wielu uczniów Liceum:

            1. Miejsce - Marlena Piekielna

            3. Miejsce - Nikola Szczypkowska

            Wyróżnienia otrzymali:  Patryk Miś, Hubert Grzesik, Hanna Bury, Marta Okoń, Julia Szcześniak.

            Ponadto dyplomy za udział w konkursie otrzymali: Michał Mikołajczyk, Franciszek Borowiec, Wiktor Lis, Dominik Siejakowski, Wiktoria Różycka.

            Uczniowie przygotowali prace konkursowe pod okiem pani Agnieszki Glac.

            Podczas wydarzenia zaproszeni goście mieli  przyjemność podziwiać wystawę dzieł Krzysztofa Jackiewicza - artysty i malarza z Wielunia oraz wysłuchać koncertu w wykonaiu podopiecznych szkoły muzycznej YAMAHA.

            Organizatorem konkursu był GOK w Galewicach pod patronatem Powiatu Wieruszowskiego - konkurs odbył się w ramach kalndarza imprez Powiatu Wieruszowskiego.

          • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać ? 

            Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

            Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

            Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie.

          • Licealiści w programie ERASMUS+ w ŁODZI

          • 10-SOBOWA grupa  uczniów Liceum już po raz drugi wzięła udział w zajęciach w Łodzi Wszystko w ramach projektu "Ekopolitycy - to My!" finansowanego z programu Erasmus+. Szkołami partnerskimi tego przedsięwzięcia są szkoły średnie z Łodzi i Złoczewa.

            Podczas dwudniowych warsztattów uczestnicy projektu ćwiczyli zasady autoprezentacji i rozmowy formalnej oraz tworzyli ankiety i wysyłali je do szkół średnich w województwie łódzkim.

            Celem warsztatów było przygotowanie młodzieży do wystąpień publicznych. Uczestnicy uczyli się: jak opanować tremę, zaprezentować się przed publicznością oraz dowiedzą się jak skutecznie budować swój wizerunek. w życiu zawodowym i publicznym i to czym jest komunikacja wokalna; ponadto  poznali techniki radzenia sobie ze stresem i z tremą. 

            Uczniowie sporządzali także pisma urzędowe. Młodzież poznała zasady edycji pisma sformalizowanego. Efektem działań było opracowanie wniosku o udostępnienie informacji publicznych w zakresie ochrony środowiska.

             

          • Tytuł Srebrnej Szkoły 2024 dla "Kopernika"

          • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wieruszowie w "Rankingu Perspektywy 2024" uzyskało tytuł Srebrnej Szkoły 2024 a tym samym Srebrną Tarczę. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to:

            - sukcesy szkoły w olimpiadach (25%),

            - wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%)

            - wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

            W sesji maturalnej 2023 szkoła uzyskała po raz kolejny 100% -ową zdawalność egzaminu maturalnego, absolwenci uzyskali wysokie wyniki indywidulane  a uczniowie osiągali wysokie wyniki w olimpiadach przedmiotowych.

             

          • Spotkanie z przedstawicielem Policji

          • Uczniowie klasy IV uczestniczyli w spotkaniu z rzecznikiem prasowym KPP w Wieruszowie Piotrem Siemickim Rzecznik promował zawód policjanta, opowiadał o wymaganiach dla kandydatów zainteresowanych służbą w Policji. Prelegent omówił  wymagania stawiane kandydatom podczas procesu rekrutacji do Policji.

            Ponadto policjant omówił strukturę organizacyjną jednostki, charakteryzując krótko pracę każdego z wyszczególnionych zespołów. Przedstawił również o wymogi, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o przyjęcie do służby w Policji. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach i trudach mundurowych, ale też szansach na rozwój zarówno osobisty jak i zawodowy jakie stwarza zatrudnienie w instytucji państwowej.

          • II miejsce w tenisie stołowym

          • 10 stycznia 2024 odbyły się elimnacje uczniów szkół średnich  w tenisie stołowym w ramach Licealiady. Drużyna LO chłopców w składzie Sobczak Kacper, Zagórski Jakub, Kik Bartosz na zawodach Rejonowych z Tenisa Stołowego zajęła ll miejsce i zakwalifikowała się do Finału Wojewódzkiego.

          • Uczeń LO w półfinale III Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych

          • Uczeń klasy IV Sebastian Lis zakwalifikował się do półfinału III Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych w Opolu- W I etapie konkursu Sebastian zajął 7 miejsce na 135 uczestników. Organizatorem igrzysk jest Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i firma Fielmann.

            Igrzyska mają na celu promocję zawodu optyka okularowego czy optometrysty oraz zwiększenie świadomości na temat tajników i zakresu ich działalności. Wydarzenie prezentuje osoby pracujące w tej dziedzinie jako wysoko wykwalifikowanych fachowców, wykonujących zdobyty zawód z pasją. Igrzyska kierowane są do uczniów szkół średnich kształcących na kierunku przygotowującym do egzaminów zawodowych MEP 02 i MEP 03 oraz uczniów szkół średnich interesujących się optyką, a także budową i fizjologią oka.

             

          • Spotkanie z Rzecznik Praw Dziecka

          • W piątek 12 stycznia przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli w spotkaniu z Rzeczniczką Praw Dziecka - Panią Moniką Horną - Cieślak. Pani rzecznik jest  prawnikiem, współautorka aktów prawnych związanych z prawami dzieci, m.in. nowelizacji ustawy o ochronie małoletnich, członkini Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adowkackiej  oraz przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie; od 2008 wolontariuszka Fundacji "Dajemy dzieciom Silę".

            W spotkaniu, które odbyło się w SP nr 3 w Wieruszowie, uczestniczyli dzieci i młodzież ze szkół powiatu wieruszowskiego. Spotkanie było okazją do rozmowy o ważnych, często trudnych tematach, nurtujących młode pokolenie. Młodzież zadawała często niełatwe pytania oraz przekazała pani rzecznik postulaty.

          • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

          • Złość? Smutek? Lęk? Z nami możesz porozmawiać o wszystkim! 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy.

            - telefon działa codziennie – 7 dni w tygodniu,

            - 24 godziny na dobę!

            - rozmowy i korespondencja jest poufna. To znaczy, że nie powiemy nikomu o tym, o czym rozmawiamy,

             porozmawiamy z Tobą o każdej ważnej dla Ciebie sprawie w telefonie zaufania pracują psycholodzy i pedagodzy – konsultanci.

            Chętnie wspólnie z Tobą zastanowimy się nad tym, co mogłoby Ci pomóc oraz gdzie jeszcze możesz szukać wsparcia dla siebie.