• Powiatowe zawody tenisa stołowego

          • W dniu 28.11.2023 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wieruszowskiego w Tenisie Stołowym. Drużyna uczniów naszego Liceum w składzie: Kacper Sobczak, Jakub Zagórski i Bartek Kik zajęła I miejsce , pokonując zespół ze Staszica 3:1.W zawodach wzięła też udział drużyna naszych licealistek, w składzie: Laura Ciężka, Julia Pichlak i Joanna Kobielska, zajmując II miejsce

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Uczniowie Liceum uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym, które poprowadził podinsp. Roman Szeląg- socjolog, społeczny kurator sądowy, kawaler Orderu Uśmiechu.

            Warsztaty dotyczyły: zagrożeń w sieci uzależnienień wśród młodzieży zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki, alkohol czy dopalacze prawnych konsekwencji posiadania narkotyków. Przytoczone zagrożenia, jakie czyhają dziś na młodych ludzi, poparte były licznymi przykładami z kryminalnej prewencji. Mamy nadzieję, że to interesujące spotkanie nie było ostatnim Działanie zostało sfinansowe przez Powiat Wieruszowski.

          • Lekcje biblioteczne z Biblioteką Pedagogiczną

          • W listopadzie bibliotekę szkolną, kilkakrotnie odwiedziła Pani Mirosława Żyła - nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie, która przeprowadziła z uczniami naszego Liceum zajęcia biblioteczne na temat korzystania z bibliotek cyfrowych i katalogów bibliotecznych online.

          • Matury próbne

          • Uczniowie klas czwartych przystąpili do próbnej matury: w dniach 21- 24 listopada 2023 r. były to arkusze przygotowane przez wydawnictwo OPERON a w dniach  6-8 grudnia-- przez CKE.  Egzamin został przeprowadzony w zbliżonych warunkach do sesji majowej , uwzględnia najważniejsze aspekty organizacyjne w szkole istotne przy organizacji egzaminu Matura próbna pozwala zdiagnozować wiedzę uczniów oraz zidentyfikować obszary wymagające powtórzenia

          • Kreatywnie w Koperniku

          • W Liceum Ogólnokształcącym w Wieruszowie zakończyły się działania związane z realizacją projektu „Kreatywnie z Kopernikiem” realizowanego w ramach programu Mikrogranty Wieruszów 2023.

            W ramach mikrograntu uczniowie Liceum wzięli udział w zajęciach integracyjnych w MGBP w Wieruszowie oraz w warsztatach artystycznych na terenie WTZ w Wieruszowie. Podjęte inicjatywy skierowane zostały do młodzieży celem lepszej integracji z rówieśnikami, wspierania zainteresowań uczniów oraz wskazania alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego poprzez rozwijanie zainteresowań.

            Na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie, zorganizowano  niesamowicie klimatyczną wystawę, która jest efektem pracy wielu zdolnych i kreatywnych uczniów szkoły. Możemy na niej podziwiać dzieła uczniów uczestniczących w zajęciach na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieruszowie oraz jesienne prace uczniów klas pierwszych - wykonane na lekcjach plastyki pod opieką p. Agnieszki Glac

            Zarówno lekcje plastyki w szkole, jak i możliwość uczestnictwa w ciekawych zajęciach poza terenem placówki, to czas niesamowicie doceniany przez wszystkich naszych uczniów. Rozwijają wtedy nie tylko swą wyobraźnię, ale mają również okazję doświadczyć wrażliwości na piękno i docenić szeroko pojętą współpracę. To niezbędne umiejętności nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w życiu, dlatego tak ważne jest dla nas - jako placówki, by i w ten sposób uczyć i rozwijać naszych Licealistów.

            Działanie zrealizowane w ramach Mikrogranty Wieruszów 2023 - przy wsparciu Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

          • Wokalne odkrycia naszego LO

          • „Śpiewać każdy może", ale tak pięknie jak nasze uczennice to raczej nie każdy. 

            O swojej pasji opowiedziały nam uczennice klas pierwszych, czyli wokalne „odkrycia" w naszym Liceum. 

            „„Mam na imię Lena. Jestem uczennicą klasy 1c. Śpiewanie i gra na pianinie to moja pasja. Uczęszczałam do szkoły muzycznej Yamaha przez 9 lat i uczyłam się tam gry na pianinie. Chodzę na zajęcia wokalne od 7 lat. Aktualnie, po krótkiej przerwie, kontynuuję grę na pianinie."

             

            Nazywam się Julia Mączka i mam 15 lat. Moja przygoda ze śpiewaniem rozpoczęła się w 2016 roku, gdy miałam 8 lat. Wtedy moja ówczesna wychowawczyni zgłosiła mnie na pierwszy konkurs. Od tamtego czasu uczestniczyłam w zajęciach wokalnych, śpiewałam w okolicznej scholi oraz brałam udział w licznych akademiach. Brałam również udział w konkursach, najbardziej owocnymi były: powiatowy przegląd pieśni patriotycznej „Piękna Niepodległa" oraz powiatowy konkurs muzyczny „Muzykalia".

          • "KSIĄŻKA MÓWI" i nagroda dla biblioteki szkolnej

          •  Liceum po raz kolejny wzięło udział w konkursie pięknego czytania „KSIĄŻKA MÓWI”, który organizowany jest przez Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Zgierzu. W dniu 14 listopada, na etapie rejonowym tego Konkursu, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu,uczennice z klasy 2C - Adrianna Mrówka i Zuzanna Galińska przedstawiły swoje interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej: „Rozmowa z kamieniem” oraz „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej pięknej imprezie miłośników literatury i dobrej dykcji.

            Dzięki udziałowi w konkursie biblioteka szkolna otrzymała nagrodę w postaci książek na kwotę 3000,00 zł.

             

          • III miejsce w Piłce Ręcznej Dziewcząt

          • W dniu 16 listopada w Wieluniu, odbyły się Półfinały Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Drużyna z naszej Szkoły, w składzie: Natalia Ajtner, Paulina Kalarus, Maja i Nikola Szczypkowskie, Zuzanna Lasota, Natalia Światły, Oliwia Tomczyk, Natasza Musialska i Joanna Kobielska - zajęła III miejsce, pokonując teamy z Sieradza, Sędziejowic i Wojsławic.

          • Święto Niepodległości

          • Z okazji Święta Niepodległości młodzież wsyłuchała montażu słowno- muzycznego  w wykonaniu uczniów klas trzecich.   Podczas uroczystości  społeczność szkolna wspólnie z gośćmi z Przedszkola Nr 1, przystąpiła do akcji #SzkołaDoHymnu, w ramach której wszyscy uroczyście odśpiewali Hymn Polski .

          • Projekt „Krokus” 2023-2024

          • Już po raz ósmy uczniowie wieruszowskiego „Kopernika” biorą udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus”. W ramach projektu Żydowskie Muzeum „Galicja” w Krakowie we współpracy z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście przesłało nam cebulki żółtych krokusów, które uczniowie kl. IIIA posadzili 10 listopada 2023 przed szkołą – jak ich poprzednicy w latach ubiegłych.

            Rozkwitające wiosną krokusy mają upamiętniać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej, w tym także 207 znanych z imienia i nazwiska żydowskich dzieci z Wieruszowa. Kwiaty te uświadomią nam również, iż nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się, a nadzieja nie umiera.

            Kolor kwiatów nawiązuje do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy.

            Projekt „Krokus” pozwala także na utrwalenie tematyki Holokaustu oraz zwraca uwagę na niebezpieczeństwa wiążące się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

          • Sukces Absolwentki "Kopernika"

          • Z przyjemnością informujemy, że Absolwentka naszego Liceum mgr Ewa Woźniak-Wawrzyniak odniosła znaczący sukces akademicki - w środę 08.11.2023 r. obroniła swoją pracę doktorską pt.: Teoria transformacji a dyskurs postzależnościowy. Narracja o Polsce lat 1988 - 2004 w szkolnych podręcznikach do historii dla szkół ponadpodstawowych" i zasłużenie uzyskała prestiżowy stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie Historia. To wyjątkowe osiągnięcie, które świadczy o jej zaangażowaniu i pasji w dziedzinie historii.

            Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów w karierze naukowej!

          • Erasmus + w Liceum

          • W dniach 16-20 października 2023 r. w Liceum przebywała grupa uczniów wraz  z opiekunami  ze szkoły w Clermont- I'Hérault we Francji. Pobyt uczniów był możliwy dzięki realizacji  programu Erasmus +,  w ramach którego wieruszowskie Liceum otrzymało dotację w wysokości 9423,00 Euro na wymianę uczniowską w roku szkolnym 2023/24.

            Uczniowie z obu krajów  przez pięć dni  realizowali założenia projektu dotyczące ekologii, głównie  redukcji plastiku w życiu codziennym każdego obywatela, dyskutowali o sposobach ograniczenia tego tworzywa. Młodzież wzięła udział w  warsztatach chemicznych, pracach projektowych dotyczących ekologii, wycieczce do sortowni śmieci oraz do muzeum wody Hydropolis we Wrocławiu.

            Ważnym elementem wymiany było polepszanie kompetencji z języka angielskiego , gdyż językiem komunikacji całości projektu był właśnie język angielski.

            W piątek 20 pażdziernika 2023 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się podsumowanie tygodniowej pracy uczniów.  Wszyscy uczestnicy z rąk Starosty - pana Stefana Pietrasa oraz Wicestarosty - pana Marka Kanickiego, otrzymali certyfikaty.

            Drugim etapem programu Erasmus + będzie praca warsztatowa w szkole u naszych przyjaciół we Francji wiosną 2024 r.

          • "Młodzi płyną z Łodzią"

          • 10- osobowa grupa z Liceum zakończyła roczny projekt "Młodzi płyną z Łodzią" realizowany we współpracy z fundacją Edu4You w ramach programu Erasmus + . Tematyka projektu to ekologia oraz promowanie osób młodych w aktywności obywatelskiej. Młodzież podczas spotkań na terenie Łodzi brała udział w debatach z zakresu polityki ekologicznej lokalnej, opracowywała propozycje działań pro-eko dla regionu, uczestniczyła w wykładach dotyczących prawa lokalnego. Każdy z uczestników otrzymał na zakończenie projektu certyfikat Youthpass, dzięki któremu uczestnicy projektu mogą uświadomić sobie, jakie umiejętności już mają oraz zaplanować to, czego jeszcze chcą się nauczyć. Ponadto Youthpass daje możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć np. przyszłemu pracodawcy

          • Uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej

          •          Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom szkoły za wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie dzieci oraz młodzieży. Z tego właśnie powodu, 13 października b.r., cała społeczność wieruszowskiego Liceum spotkała się na uroczystej akademii.

                        W uroczystości udział wzięli: Starosta Wieruszowski - p. Stefan Pietras, Wicestarosta Wieruszowski - p. Marek Kanicki, Przewodnicząca Rady Rodziców - p. Karolina Krawczyk – Borowiec a także Dyrekcja Liceum, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

                        Gośćmi specjalnymi były dzieci z grupy ,,Motylki" z Przedszkola Nr 1 im. Krzysztofa Bezena w Wieruszowie - wraz z wychowawcą.

                        Część oficjalną wypełniły podziękowania i życzenia, które przekazali: Starosta Wieruszowski, Dyrektor Szkoły - Magdalena Stachulec oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Tradycyjnie wręczono Nagrody Starosty Powiatu Wieruszowskiego a także Nagrody Dyrektora Szkoły.

                        Miłe słowa popłynęły także ze strony Samorządu Uczniowskiego.

                        Część artystyczną uroczystości stanowiły w tym roku zarówno poważne refleksje na temat edukacji, jak i humorystyczne scenki z życia szkoły. Nie zabrakło również pięknie wykonanych utworów muzycznych.

                        Bardzo miłą niespodzianką był występ grupy przedszkolaków z zaprzyjaźnionego z Liceum  przedszkola.

                        Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie jeszcze raz życzymy, aby tak trudna praca w tym wymagającym ciągłej uwagi i wszechstronności czasie edukacji spotykała się niezmiennie z wyrazami wdzięczności uczniów, rodziców a także otoczenia.

             

            Oprac. M.Cicha - Blewąska

            Fot. Marlena Piekielna

          • Mamy ,,zieloną ścianę"

          • 12 października uczniowie klasy 1A wzięli udział w warsztatach przyrodniczych ,,Ogród smaków" - w ramach kampanii edukacyjnej: ,,Województwo Łódzkie Ogrodem Polski".

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie problemy stwarza betonowanie powierzchni miejskich, koryt rzek czy przydomowych podjazdów. ​​​​​​

            Opady zamiast wsiąkać w glebę, spływają z betonowych powierzchni do kanałów burzowych, które nie są przystosowane do odprowadzania tak dużych ilości wody. Powoduje to podtopienia.

            Lekarstwem jest zwiększanie ilości terenów zielonych poprzez sadzenie drzew, tworzenie łąk kwietnych zatrzymujących więcej opadów niż trawniki oraz budowę zielonych ścian.

            Nasi uczniowie własnoręcznie przygotowali zieloną ścianę w wersji mini, używając do tego celu ziół.

             

          • Szkolne prawybory

          • ,,Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Cała społeczność uczniowska zyskała okazję, by tak, jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach.

            Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. W tym roku do programu przyłączyły się 732 szkoły w Polsce. Równo od godz. 9.00, 10.10.2023r w całej Polsce młodzież brała udział w szkolnych prawyborach. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie również przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji. Przed głosowaniem uczniowie poznali wszystkie komitety wyborcze, analizując ich mocne i słabe strony, z naciskiem na obiektywizm polityczny.

            „To szkolne święto demokracji. Nie upolityczniamy naszych wyborów, nie sugerujemy kto i na kogo ma głosować. Chcemy podkreślić nasz obywatelski obowiązek, ale i przywilej wzięcia udziału w głosowaniu. Dla nas ten program to fundament demokratycznych zachowań. Tak, aby młody człowiek nie zapominał, że jego głos w przyszłości i teraźniejszości jest równie ważny i zasadny…” - skomentował akcję Centrum Edukacji Obywatelskiej, Jarosław Solecki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

            A teraz przedstawiamy Państwu WYNIKI naszych szkolnych wyborów, w których nie głosowaliśmy na poszczególnych kandydatów - tylko na komitety wyborcze. Mieliśmy też możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim referendum.

            W ,,Koperniku" wygrał KOMITET WYBORCZY NOWA LEWICA uzyskując 27% ogólnej liczby biorących udział w głosowaniu.

            Drugie miejsce zajął KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA uzyskując w głosowaniu 24%.

            Trzecie miejsce uzyskał: KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – uzyskując w głosowaniu 21%.

            Pozostałe komitety wyborcze, odpowiednio, osiągnęły wynik :KW Polska 2050 : 10 %KW PIS : 10%KW Bezpartyjnie Samorządowcy: 3%KW Polska jest jedna: 3 %KW Ruch dobrobytu i pokoju 2 %KW Polska liberalna. Strajk przedsiębiorców: 0%

            Frekwencja wyniosła 73 %, natomiast w referendum wzięło udział 31% procent głosujących.

          • Wyniki wyborów do Samorządu Szkolnego

          • W naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyniku oddanych głosów (w liczbie 208), w skład nowego Samorządu weszli: Maria Cicha z kl. 3A (100 głosów), Piotr Giż z kl.2A (99 głosów), Julia Mieszała z kl.2C (67 głosów) oraz Milena Cegiełka z kl.3A (66 głosów).

            Gratulujemy ! W najbliższy piątek, podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, nastąpi przedstawienie nowego Samorządu - wraz z pełnionymi funkcjami i przekazanie władzy.

          • Nauka i odpoczynek w Łodzi

          • Eksperymentarium z najnowszymi projektami interaktywnymi z dziedziny fizyki i biologii, Arena Games i paintball, spacer po ulicy Piotrkowskiej i Pasaż Róży, czyli wycieczka klasy 2A i 2C do Łodzi.

            Była nauka, rywalizacja i odpoczynek. Byliśmy razem ! Było fajnie !

          • Klasa 3B pomaga zwierzakom

          • 4 października świętujemy Światowy Dzień Zwierząt, który rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (trwający do 10 października). Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1999 roku.

            Pięknie ten dzień uczciła klasa 3B wraz z wychowawcą - p. Jarosławem Soleckim, która zorganizowała szkolny kiermasz, aby pozyskać środki na zakup karmy dla piesków ze schroniska ,,Psia Ostoja".

            Udało się zebrać ponad 800 zł i zakupić aż 260 kg karmy.

            Gratulujemy trzecioklasistom zaangażowania i chęci pomocy czworonożnym przyjaciołom i cieszymy się, że reszta społeczności szkolnej - poprzez zakup słodkości, również mogła mieć w tym cennym przedsięwzięciu udział.

            Fot. Aleksandra Kosiorek i inni

          • Licealiści świętowali Dzień Chłopaka

          • Przełom września i października to dla naszych uczniów tradycyjny czas świętowania Dnia Chłopaka.

            W tym roku wiele klas postanowiło uczcić ten dzień i nie tylko spędzić ze sobą miło czas, ale również smacznie zjeść.