• HAPPENING CZYTELNICZY

          • W dniu 5 października, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, uczniowie z klasy 1C wraz z nauczycielem bibliotekarzem, uczestniczyli w piątej już edycji happeningu czytelniczego zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Wieruszowie i ZSP im. S. Staszica.Wspólnie z przedszkolakami i kolegami ze szkół z powiatu wieruszowskiego, przeszliśmy ulicami naszego miasta niosąc transparenty prezentujące cytaty o książkach i bibliotekach oraz skandując hasła i wierszyki promujące czytelnictwo. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej kolorowej imprezie czytelniczej.Zapraszamy do biblioteki szkolnej, bo jak głosi tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, "BIBLIOTEKA TO SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

          • Warsztaty "Praca przyszłości, zawody przyszłości"

          • 4 października uczniowie klas 3 i 4 mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach z doradztwa zawodowego "Praca przyszłości, zawody przyszłości’’ w Miejsko- Gminnej Bibliotece w Wieruszowie  w ramach inicjatywy ’’Europejski Rok Umiejętności 2023’’. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość uzyskać informacje na temat programów UE i niekonwencjonalnych ścieżkach kariery. Dzięki otrzymanym materiałom licealiści mogli nie tylko wysłuchać o nowych trendach na rynku pracy, ale również aktywnie sprawdzić, jakie mają preferencje zawodowe. Koordynator projektu pokazał młodzieży cały wachlarz możliwości studiów, stypendiów i programów rozwojowycH.

            Spotkanie  poprowadził dr Mateusz Konieczny- ocjolog, job-coach, wykładowca akademicki, certyfikowany trener FRIS, ekspert Youth Wiki, założyciel firmy Manufaktura Przyszłości, autor przewodnika edukacyjnego „Praca (w) przyszłości.

          • Aktywnie-pozytywnie

          • Od września w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie realizowane są  dwa projekty profilaktyczne: „Aktywnie-pozytywnie” oraz „Kreatywnie z Kopernikiem”.

            W ramach podejmowanych działań młodzież uczestniczy  w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów, wycieczkach oraz wyjściach integracyjnych. Celem działań jest wskazanie młodzieży alternatywnego spędzania czasu z przyjaciółmi, tworzenie relacji rówieśniczych, zwrócenia uwagi na negatywne skutki uzależnień oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. 

            Początkowe działania skierowane zostały do uczniów klas pierwszych, którzy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, zorganizowanych przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie. Pierwszoklasiści wzięli też udział w wyjściach do parku na terenie Wieruszowa oraz wycieczce rowerowej . 

            Młodzież Liceum uczestniczyła w pierwszych warsztatach profilaktycznych na temat negatywnych skutków palenia papierosów, które poprowadzili pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a  z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w bibliotece szkolnej powstał „Kącik gier planszowych”. Kolejne działania  będą prowadzone zgodnie z harmonogramem projektu do końca listopada. 

            Całość zadań realizowana jest w ramach Lokalnego Programu Mikorgrantów: Mikrogranty Wieruszów 2023. Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. 

            .

          • Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii UO

          • W ramach nawiązanej rok temu współpracy z Uniwersytetem Opolskim, młodzież Liceum 26 września b.r. uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UO. Uczniowie podczas zajęć praktycznych zapoznali się z technikami chromatografii związków organicznych jak np. chromatografią cienkowarstwową TLC i adsorpcyjną chromatografią kolumnową. Po wizycie na uczelni, uczniowie udali się do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, gdzie mogli zapoznać się przebiegiem ewolucji człowieka oraz podziwiać skamieniałości przewodnie- sfosylizowane szczątki zwierząt i roślin.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • W dniu 29 września, uczennice z klasy 1A z nauczycielem bibliotekarzem, wzięły udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Przedszkolu nr 1 w Wieruszowie. Młodzież czytała przedszkolakom opowieść o życiu Mikołaja Kopernika z wykorzystaniem teatrzyku obrazkowego - kamiszibai. Nasi młodsi koledzy z uwagą słuchali swoich starszych koleżanek - licealistek, poznając losy i dokonania patrona naszej Szkoły.

          • Spotkanie profilaktyczne

          • W dniu 20 września uczniowie klas 1-4 (w dwóch grupach ) uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym szkodliwości palenia tytoniu. Spotkanie rozpoczęła pani Karolina Krawczyk-Borowiec a warsztaty prowadziła pani Anna Smolis z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Wieruszowie. Dzięki prelekcji uczniowie dowiedzieli się o negatywnych skutkach palenia papierosów i e-papierosów, skutkach biernego palenia a także poznali skład chemiczny papierosów.

          • Program profilaktyczny w Liceum

          • Młodzież Liceum uczestniczyła w programie profilaktycznym "Trzeźwo znaczy zdrowo i bezpiecznie" realizowanym przez OSP Wieruszów.

            Uczniowie podczas warsztatów  mogli się przekonać jak zachowuje się człowiek po wypiciu alkoholu czy zażyciu narkotyków wykorzystując do tego specjalnie skonstruowane alkogogle i narkogogle. Druhowie z OSP przeszkolii młodzież z  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie, która jest pod działaniem alkoholu czy narkotyków oraz poszkodowanemu z obrażeniami ciała.  W spotkaniu brali udział wieruszowscy policjanci, którzy edukowali młodzież w zakresie wpływu alkoholu na koncentrację oraz przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności omówili zasady poruszania się przez pieszych jak również jednośladami, quadami i hulajnogami elektrycznymi.

            Podjęte działania miały na celu uświadomienie młodzieży negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu , zwiększenia świadomości ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

          • Wycieczka po samo zdrowie

          • Nic tak nie integruje klasy, jak wycieczka. Czy to autokarowa, czy rowerowa - obie mają mnóstwo zalet. A jeżeli dopisuje pogoda i dobre humory uczestników - to już lepiej być chyba nie może !

            Klasa 1B, wraz z wychowawcą p. Andżeliką Kulą i opiekunami: p. Joanną Kalarus, p. Marianem Bryłką i p. Markiem Świeściakiem, udała się w piątek na wycieczkę rowerową do Niwisk. Było sympatycznie i zdrowo a nawet korzystnie, ponieważ wycieczka została sfinansowana w ramach Mikrograntów Wieruszów 2023 - przy wsparciu Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

          • "Trzeźwo znaczy zdrowo i bezpiecznie"

          • Młodzież Liceum uczestniczyła w programie profilaktycznym "Trzeźwo znaczy zdrowo i bezpiecznie" realizowanym przez OSP Wieruszów.

            Uczniowie podczas warsztatów: uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy w krwotokach dowiedzieli się o swoich obowiązkach w świetle prawa karnego przechodząc tor przeszkód w alko- i narkogoglach mogli doświadczyć jak zmienia się percepcja pod wpływem alkoholu i narkotyków Podjęte działania miały na celu uświadomienie młodzieży negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu , zwiększenia świadomości ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

          • Zdjęcia klasowe

          • W czwartek, w naszej szkole, gościliśmy pana fotografa, który już niebawem dostarczy nam wspólne zdjęcia klasowe. Nie możemy się doczekać ! W końcu to jedna z wielu cennych pamiątek, która pozostanie z nami na lata.

          • "Spotkanie przyjaciół"

          • W sobotę, 16 września, uczniowie naszej szkoły w roli wolontariuszy uczestniczyli w Imprezie integracyjnej "Spotkanie przyjaciół". Impreza rozpoczęła się od uroczystego odsłonięcia tablicy olimpijki, Renaty Mauer -Różańskiej i paraolimpijczyka, Janusza Rokickiego. Następnie uczestnicy udali się w kolorowym pochodzie na Stadion Sportowy GOSiTDalsza część spotkania rozpoczęła się symbolicznym biegiem integracyjnym , po którym przyszedł czas na atrakcje sportowe i artystyczne.

          • Nardowe Czytanie 2023

          • W piątek, 8 września na wieruszowskim Rynku pod pomnikiem Floriana, odbyła się XII odsłona NARODOWEGO CZYTANIA. Tegoroczną lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej – "Nad Niemnem". W tym ogólnopolskim wydarzeniu miłośników literatury, wzięli udział włodarze naszego miasta i powiatu, a także uczniowie z wieruszowskich szkół oraz wieruszowscy bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych. Byli też członkowie stowarzyszenia historycznego Gloria Victis i lokalnego klubu seniora.

            We wspólne czytanie włączyli się również uczniowie z naszego Liceum,którzy z wielkim zaangażowaniem interpretowali wybrane fragmenty prozy Elizy Orzeszkowej.

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/24

          • 4 września 2023 r. społeczność uczniowska Liceum uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego 2023/24.

            W uroczystości udział wzięli Wicestarosta Wieruszowski Marek Kanicki, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne oraz uczniowie Liceum. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Magdalena Stachulec-  przywitała zebranych, w pierwszej kolejności zwracając się do uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w "Koperniku". Pani Dyrektor przedstawiła plany na najbliższy rok szkolny oraz zmiany organizacyjne, jakie czekają na uczniów w  najbliższym czasie. Głos zabrał także Wicestarosta Marek Kanicki, który skierował swoje życzenia do uczniów i nauczycieli życząc wszystkim wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Po spotkaniu ogólnym uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z wychowawcami klas

          • Wyniki egzaminu maturalnego w sesji 2023 r.

          • W piątek 7 lipca 2023 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych matur. Do egzaminu w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie w maju 2023 r. przystąpiło 100 % absolwentów , którzy zmierzyli się z egzaminem w nowej formule. Tegoroczne wyniki egzaminu w wieruszowskim „Koperniku” potwierdziły wysoką zdawalność egzaminów maturalnych, która w szkole utrzymuje się od wielu lat.

            W terminie głównym tylko jedna osoba nie osiągnęła progu  30%  z jednego przedmiotu ale już w sierpniu będzie mogła przystąpić do egzaminu poprawkowego.

            Wszytkim Maturzystom życzymy wspaniałego wypoczynku oraz dobrych wyborów drogi dalszego kształcenia.

          • Zakończenie roku szkolnego w Koperniku

          • Koniec lekcji, sprawdzianów i testów. Po wielu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na upragniony wypoczynek. 

            23 czerwca 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wieruszowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. 

            Uroczystość rozpoczęła się od szkolnego ceremoniału, po czym głos zabrała Dyrektor Szkoły, p. Magdalena Stachulec. Pani Dyrektor powitała gości: 

            Starostę Wieruszowskiego, p. Stefana Pietrasa 

            Przedstawicieli Rady Rodziców, p. Iwonę Kaźmierską-Małyskę i p. Piotra Kowalczyka 

            Dyrekcję Szkoły, Grono Pedagogiczne i uczniów.   

            Na początku uroczystości w szczególny sposób podziękowano nauczycielowi, który przeszedł na emeryturę. Pani Jolanta Moska - pedagog szkolny, po wielu latach pracy w wieruszowskim ,,Koperniku”- udała się na zasłużony wypoczynek. Starosta Wieruszowski, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne  i uczniowie podziękowali Pani Jolancie Mosce za lata aktywności zawodowej i zaangażowanie w pracy z młodzieżą. Nie zabrakło oczywiście życzeń, aby ten nowy etap był czasem realizacji marzeń i pasji.                

            Następnie Pani Dyrektor podsumowała miniony rok szkolny, zwróciła uwagę na sukcesy młodzieży wieruszowskiego Liceum, odniesione w wielu konkursach, na zaangażowanie uczniów w działalność społeczną. Podkreśliła, że życie szkolne to nie tylko nauka, ale również budowanie właściwych relacji, rozwijanie swoich pasji i zdobywanie nowych doświadczeń.  To wszystko było możliwe, dzięki ogromnej aktywności młodzieży naszego Liceum.  

            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji i oczywiście wyróżnienia tych uczniów, którzy wykazali się szczególną pracą i uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. 

            Kandydatem do Nagrody Prezesa Rady Ministrów została Wiktoria Michalska, która uzyskała najwyższą średnią ocen- 5,62. 

            Do Stypendium Powiatu Wieruszowskiego wytypowani zostali: 

                      -  Kacper Tęsiorowski- średnia ocen 5,50 

                      -  Milena Cegiełka- średnia ocen 5,43

                      -  Natalia Sowa- średnia ocen 5,31. 

            Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali:  

            klasa 1A: Adam Sztucki, Natalia Światły, Michał Dębski, Natalia Ajtner, Julia Szych, Oskar Krupiński, Jakub Góralski. 

            klasa 1B: Julia Kołkowska , Nikola Talaga, Dominika Przysiewek  

            klasa 1C: Julia Mieszała, Wiktoria Kołodziej, Zofia Pilarska, Paweł Siemieniak 

            klasa 2A: Milena Cegiełka, Zuzanna Kowalczyk, Martyna Kaleta, Remigiusz Obłój 

            klasa 2B: Kornelia Wojtasik 

            klasa 3A: Natalia Karsznia, Wiktoria Michalska, Paulina Moś, Kacper Sobczak, Natalia Sowa, Kinga Taras, Kacper Tęsiorowski 

            klasa 3B: Nikola Idczak, Zuzanna Kowalczyk. 

             

            Po zakończeniu uroczystości ucziowie udali się na spotkanie z wychowawcami. 

            Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku! 

             

            Relacja wideo:

            https://youtu.be/b8_G2oHBSsE

             

          • Wyróżnienie I stopnia w konkursie "Kartka dla Chemika"

          • Wiktoria Michalska z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie otrzymała wyróżnienie I stopnia w konkursie "Kartka dla Chemika", zorganizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

            Do konkursu wpłynęło ponad 260 prac z całej Polski.

            Konkurs został zorganizowany z  okazji Dnia Chemika i miał na celu pokazanie chemii w sposób przyjazny i ciekawy, uczestnicy nawiązali do tematyki chemicznej, ale jednocześnie wykorzystali swoją kreatywność i zdolności artystyczne.Patronat nad konkursem objął Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Dawid Siodłak, prof. UO.

             

          • Projekt „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę"

          • 2 czerwca 2023 klasa IB z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie odwiedziła krakowski Kazimierz. Była to wycieczka w ramach projektu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”, którego autorem jest fundacja „Forum Dialogu” z Warszawy. Celem projektu była integracja polskich i ukraińskich uczniów m.in. poprzez wspólne odkrywanie historii i kultury żydowskiej. Dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz budowanie postawy otwartości wobec różnorodności i odmienności. Wycieczka była dla uczniów bezpłatna.

          • Podziękowanie

          • Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie  wraz z młodzieżą składają podziękowania Zarządowi Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie za przekazanie społeczności szkolnej dwóch teleskopów optycznych podczas Pikniku Naukowego z Kopernikiem,  który odbył się pod hasłem  „Naukowy dzień dziecka. Bawimy się mądrze".  

            Dzięki Państwa ofiarności  możemy nowatorsko podejść do popularyzacji nauki, szczególnie astronomii i wzbogacić bazę dydaktyczną naszej szkoły. Wyrażamy nadzieję, że nowy sprzęt dydaktyczny będzie inspiracją do organizacji ciekawych przedsięwzięć  popularyzujących działalność Mikołaja Kopernika - patrona szkoły.  

            Życzymy Państwu wielu  sukcesów w codziennej pracy oraz dalszej owocnej współpracy z naszą szkołą.  

             

            Magdalena Stachulec, dyrektor ZSO w Wieruszowie  

             

          • Kopernik w Pradze

          • W dniach 30.05 - 01.06. 2023 r.  młodzież Liceum Ogólnokształcącego  im. Mikołaja Kopernika uczestniczyła w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Czech. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Skalnego Miasta Adrszpach, w którym uczestnicy podziwiali  kompleks bloków piaskowcowych, poprzecinanych kanionami, dolinami i szczelinami.

                     Po przyjeździe do Pragi, w ciągu trzech dni, uczniowie zwiedzili Klasztor Norbertanów na Strachowie, podziwiali piękne widoki panoramy Hradczan i Małej Strony oraz zapoznali się z historią barokowego kompleksu sakralnego- Loretą i zobaczyli czeskie pałace. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Hradczanach. Następnie odwiedzili Mała Stronę- jedną z najstarszych praskich dzielnic, która w średniowieczu przyciągała bogatą arystokrację i szlachtę. Do najciekawszych zabytków Małej Strony zaliczyć możemy: Rynek Małostrański, kościół św. Mikołaja, pałac Wallensteina – siedzibę Parlamentu Republiki Czeskiej, wodne kanały Czertowka oraz kościół Panny Marii Zwycięskiej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakonu Maltańskiego, Mostu Karola i malowniczych uliczek, które prowadziły do  Starego Miasta.  Na rynku uczniowie zobaczyli zegar astronomiczny Orloj, gotycki Ratusz i pomnik Jana Husa. Nietypową atrakcją turystyczną była ściana Johna Lennona - mur z barwnym graffiti, który jest symbolem wolności i każdy może zostawić tam swój ślad. 

                     Bardzo bogaty program wycieczki, słoneczna pogoda oraz pasja, z jaką pani przewodnik przekazywała informacje na temat czeskiej stolicy na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.

          • Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko"

          • Znamy już wyniki 20 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko"

            W konkursie organizowanym przez Fundację Akademia Młodych Fizyków, pod patronatem Wydziału Fizyki UJ, Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, wzięło w tym roku udział 14 uczniów naszego Liceum z klas o profilu matematyczno- fizycznym.

            Młodzi fizycy z wieruszowskiego „ Kopernika”, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, 27 marca 2023r. zmierzyli się z 30 zadaniami z różnych działów fizyki. Uzyskane wyniki świadczą o tym, że dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem. Szczególne gratulacje składamy Adamowi Sztuckiemu z klasy 1a, który uzyskał bardzo dobry wynik i został wyróżniony tytułem „TAONA”. To trudne do zdobycia wyróżnienie przyznawane jest przez organizatorów tym, którzy uzyskali wymaganą regulaminem wysoką ilość punktów (nazwa tytułu została zapożyczona od nazwy cząstki elementarnej).

            Wszystkim uczestnikom składamy GRATULACJE