• Erasmus + w "Koperniku"

          •            Narodowa Agencja Programu Erasmus + ogłosiła wyniki konkursu wniosków o Akredytację złożonych w terminie do 19 października 2022 r. w akcji 1. w sektorze Edukacja szkolna.

            Z radością informujemy, że Liceum Ogólnokształcące im . M. Kopernika w Wieruszowie uzyskało akredytację na realizację projektów Erasmus+ na lata 2023-2027.

            Do roku 2027  szkoła będzie mogła corocznie realizować wyjazdy językowe uczniów w ramach współpracy ze szkołami z całej Europy. W projekcie uwzględniono także szkolenia metodyczne dla nauczycieli w europejskich placówkach szkoleniowo- edukacyjnych.

            Obecnie trwają prace nad  przygotowaniem programu wyjazdów i szkoleń na okres 01.06.2023 r. do 31.08.2024 r.

            Należy wspomnieć, że wieruszowskie Liceum ma doświadczenie w realizacji programów ERASMUS+ . W latach 2013 -2016 szkoła realizowała cykl  szkoleń metodycznych dla nauczycieli w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii a w latach 2019-2022  projekt skierowany dla młodzieży – wymiana z uczniami szkół z czterech krajów europejskich. Projekt EuroHope  został też nagrodzony Krajową Odznaka Jakości.

          • Walentynki

          • 14 lutego w naszym Liceum był dniem wyjątkowym. Samorząd Uczniowski przygotował walentynkowe atrakcje dla całej Szkoły . Członkowie SU zadbali o walentynkowe dekoracje, które ozdobiły szkolne korytarze. Nie zbrakło też foto ramek, do wspólnych walentynkowych zdjęć! Uczniowie i nauczyciele ubrali się na czerwono, w kolorze kojarzącym się z gorącym uczuciem - miłości. Natomiast w bibliotece szkolnej działała walentynkowa „skrzynka” na kartki i liściki skierowane do szkolnych sympatii. „Miłosnymi listonoszami” chodzącymi od klasy do klasy i dostarczającymi “walentynki” do adresatów były Marysia Cicha - przewodnicząca SU i Zuzia Kowalczyk – skarbnik SU.

            W święto zakochanych odbył się też w naszej Szkole konkurs o zwyczajach walentynkowych, zorganizowany przez szkolne anglistki: Panią Urszulę Kanię i Panią Aleksandrę Furman. Uczniowie mogli się w nim popisać wiedzą o tradycjach związanych z obchodami dnia świętego Walentego, a także doskonałą znajomością języka angielskiego i talentem plastycznym. Wykonane przez nich kartki walentynkowe, zostały zaprezentowane na wystawie na szkolnym korytarzu oraz rozdane nauczycielom, uczniom i pracownikom Szkoły.

            Szkolne obchody święta zakochanych były dla nas dobrą zabawą oraz okazją do budowania pozytywnych wzajemnych relacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Walentynek w naszej Szkole, zwłaszcza Panu Witoldowi Rostropowiczowi z  Galerii Niespodzianek w Wieruszowie - fundatorowi materiałów na karnawałowe dekoracje.

          • Uczeń „Kopernika” wyróżniony Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • Jak co roku wręczono Stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2022/2023, na podstawie osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Wśród najlepszych uczniów województwa łódzkiego  znalazł się uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie Kacper Tęsiorowski.

            Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

            Kacper Tęsiorowski uzyskał  ostatnim roku szkolnym najwyższą średnią w szkole 5, 5   Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

          • Powiatowy konkurs MATEMATYKA PO ANGIELSKU

          •       W piątek 10 lutego w Liceum Ogólnokształcącym w Wieruszowie odbył się II etap powiatowego konkursu MATEMATYKA PO ANGIELSKU,  przeznaczonego dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenu powiatu wieruszowskiego. I etap zmagań konkursowych odbył się w grudniu 2022 r. i wzięło w nim udział 10 szkół podstawowych:

            SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach 

            SP nr 3 im Jana Pawła II w Wieruszowie 

            SP im. Powstańców 1863 roku w Lututowie 

            SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie 

            SP w Osieku 

            SP w Wyszanowie 

            SP w Parcicach 

            SP nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie 

            SP w Ostrówku 

            SP w Żdżarach 

            Do II etapu zakwalifikowało się po dwóch uczniów z najwyższą punktacją z każdej ze szkół.  

            Celem konkursu było pobudzenie i rozwijanie zainteresowań, zdolności matematycznych i językowych wśród uczniów,  popularyzacja  wiedzy matematycznej oraz praktyczne wykorzystanie znajomości języka angielskiego. Podczas konkursu uczniowie zmierzyli się z zadaniami matematycznymi, których treść była podana w języku angielskim. Po rozwiązaniu zadań konkursowych z II etapu, uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach językowych: z języka rosyjskiego oraz francuskiego w przemiłej atmosferze dzięki pani Lidii Sikorze oraz języka niemieckiego pod opieką pani Magdaleny Stachulec. Spędzili również miło czas w szkolnej czytelni, gdzie czekała na nich ciepła herbata i słodkie przekąski. 

            Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Laureatami konkursu zostali:   

                I miejsce - Skupień Zuzanna, SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach 

                II miejsce -  Adrianna Owczarek, SP w Parcicach 

                III miejsce -    Patryk Miś, SP nr 3 im Jana Pawła II w Wieruszowie 

                Wyróżnienie -  Danuta Binkowska, SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach.

            Nagrody rzeczowe, ufundowane przez  Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, wręczyli Starosta Powiatu Wieruszowskiego pan Stefan Pietras, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego pani Magdalena Stachulec oraz koordynator konkursu pani Marlena Kik. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.  

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz opiekunom za przeprowadzenie eliminacji szkolnych oraz aktywny udział w przeprowadzeniu konkursu. 

            Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i życzymy sukcesów.  

             

          • #WeRemember

          • 27 stycznia przypada 78 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień ten jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jedną z form uczczenia rocznicy jest ogólnoświatowa akcja #WeRemember / #Pamiętamy . Wieruszowski "Kopernik" -jak co roku- również włączył się w tę akcję.

          • 31. finał WOŚP

          •  Uczniowie z naszego Liceum kolejny rok wzięli udział w WOŚP.  Tuż przed feriami, kto tylko mógł i chciał, wspierał akcję w szkole, wrzucając do puszek przysłowiowy „wdowi grosz”- zebrane fundusze zostały przekazane do sztabu w WDK. Podzcas finału wolontariusze kwestowlai na rzecz WOŚP na terenie Powiatu Wieruszowskiego

            W dniu 29 stycznia 2023 r. już po raz trzeci w Wieluniu odbył się bieg na dystansie 5 kilometrów „Policz się z cukrzycą” dla wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczeń naszego Liceum Karol Dylak zajął 7 miejsce na 132 uczestników. Gratulujemy!

          • IV miejsce w finale Licealiady w Łodzi

          • 3 stycznia 2023 r. odbył się Wojewódzki Finał „Licealiady” Szkół Ponadpodstawowych w Tenisie Stołowym w Łodzi. Reprezentacja naszej szkoły : Sobczak Kacper, Zagórski Jakub, Kik Bartosz wywalczyła IV miejsce.

          • Brązowa Tarcza dla „Kopernika”

          • 12 stycznia 2023 ukazało się coroczne zestawienie najlepszych liceów Polsce. Liceum im. M. Kopernika w Wieruszowie w Rankingu Perspektywy 2023  utrzymało Brązową Tarczę podwyższając ostatnie lokaty o ponad 200 miejsc.

            Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

            W ostatniej sesji maturalnej zdawalność w naszym Liceum wyniosła 100% a nasi absolwenci uzyskali wysokie wyniki na egzaminie dojrzałości.

            W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów.

            W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.

             

          • ROCH SYNOWIEC W DRUGIM ETAPIE OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY

          • Gratulujemy serdecznie Rochowi - uczniowi klasy IV B naszego Liceum, który zakwalifikował się do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

            Pierwszy etap Olimpiady obejmował zawody szkolne, które odbyły się w naszej placówce 21 listopada 2022 r. Udział w tej części zawodów polegał na samodzielnym napisaniu pracy na wybrany temat, która wraz z recenzjami nauczycieli czuwających nad przebiegiem pierwszego etapu została przekazana do oceny Komisji Okręgowej w Łodzi.

            Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki, ale dziś nareszcie już wiemy, że Roch Synowiec z Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie zakwalifikował się do drugiego etapu 53. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i w najbliższym czasie powalczy o miejsce w finale tego ogólnopolskiego konkursu. Drugi etap odbędzie się w Łodzi i będzie obejmował dwie części: pisemną (11. lutego) oraz ustną (4. marca).

            Już dziś trzymamy mocno kciuki za Rocha, który powalczy o Olimpijskie nagrody w postaci gwarantowanych  miejsc na Uniwersytetach w całej Polsce !

          • Spotkanie młodzieży w ramach projektu "Młodzi płyną z Łodzią"

          • Młodzież "Kopernika" wzięła udział w kolejnym spotkaniu w ramach  projektu „Młodzi płyną z Łodzią”.

            Tym razem uczniowie mieli okazję spędzić dwa dni szkolenia z dr Agnieszką Jaworowicz- Rudolf. W sobotę zajęcia rozpoczął wykład „Konstytucja i inne akty prawne a ochrona środowiska”, a po przerwie obiadowej zaczęły się przygotowania do wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy w praktyce.

            W niedzielę nadeszła wreszcie pora by przejść do czynów, więc grupa ze wsparciem merytorycznym pani Agnieszki, napisała i rozesłała do urzędów miast wnioski o udostępnienie interesujących ich informacji, które mają zamiar wykorzystać w przyszłości w debacie z przedstawicielami władzy.

            Koordynatorem projektu pt. „Młodzi płyną z Łodzią”, realizowanego w ramach programu Erasmus+,  jest fundacja Edu4You. W projekcie bierze udział młodzież z LO im. Tadeusza Kościuszki z Wielunia, LO im. Mikołaja Kopernika z Wieruszowa oraz łódzkich liceów (w sumie 30 osób). Projekt ma charakter społeczno-prawno-ekologiczny. Realizując warsztaty młodzież ma potrzebę:

            • Zwiększenia świadomości regionu w temacie prowadzenia mądrej polityki proekologicznej.
            • Prowadzenie dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji
            • Wprowadzenie dynamicznych zmian w obszarze ekologii w regionie poprzez współpracę z decydentami.

            W projekcie bierze również udział młodzież z Ukrainy, która uczy się tworzenia ekopolityki dla regionów. Projekt stwarza dla młodzieży możliwość działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju.

            Podczas listopadowych zajęć uczestnicy uzyskali wiedzę na temat struktury władz lokalnych i samorządowych oraz ich kompetencji w zakresie ekopolityki regionu. W grudniu młodzież wzięła udział w warsztatach na temat prawa lokalnego, podmiotów posiadających legitymację czynną i i bierną do jego tworzenia, a zwłaszcza w zakresie ekopolityki regionu.

          • Wycieczka do Planetarium

          • Rok 2023 uchwałą Senatu RP został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. Rok ten powiązano z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznicą jego śmierci.

            Uczniowie ”Kopernika” początek tego roku rozpoczęli od wyjazdu do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, podczas którego mieli okazję w praktyce zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu astronomii, sejsmologii i meteorologii

            Młodzież wizytę w planetarium rozpoczęła od seansu   EXPLOREPL/EN, który przybliżył im postać Mikołaja Kopernika i Johanessa Keplera, niezwykłych naukowców, dzięki którym, w dalekiej przyszłości, można było doprowadzić do eksploracji kosmosu i lądowaniu człowieka na Księżycu.

            W drugiej części wizyty w planetarium, uczniowie udali się do pracowni geofizyki, gdzie na specjalnie przygotowanych stanowiskach ekspozycyjnych mogła w sposób doświadczalny zapoznać się ze zjawiskami fizycznymi z zakresu meteorologii i sejsmologii. Młodzież mogła przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, być przy prawdziwej błyskawicy, poczuć w sposób bardzo realistyczny klimat polarny i równikowy. Ciekawym doświadczeniem była również możliwość wcielenia się w rolę prezenterów pogody.

            Dodatkowo, data wyjazdu ( 04 stycznia) zbiegła się z ważnym wydarzeniem z zakresu astronomii, ponieważ to właśnie 04 stycznia , dokładnie o 17:17 czasu środkowoeuropejskiego, nasza planeta - Ziemia znalazła się w najbliższej odległości od Słońca, w tzw. peryhelium. W tym dniu do Ziemi dociera o 6,5% więcej światła niż 3 lipca, gdy Ziemia jest w aphelium, czyli najdalszym od Słońca punkcie orbity. Nie ma to jednak większego wpływu na pory roku.

            W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Teatru Rozrywki w Chorzowie, gdzie mieliśmy okazję dzięki uprzejmości naszego absolwenta p. Tomasza Wojtana- aktora i wokalisty Teatru Rozrywki , zapoznać się z kulisami pracy w w/w teatrze.

          • Kolędowanie 2022

          • W dniu 22 grudnia, w naszej Szkole odbył się koncert kolęd i piosenek świątecznych. Usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów tradycyjne polskie kolędy, takie jak: “Nie było miejsca dla Ciebie” i “Lulajże Jezuniu”, w nowych ciekawych aranżacjach. Nie zabrakło też popularnych świątecznych piosenek: “Kto wie czy za rogiem”, “Coraz bliżej Święta” i “Jingle Bells” oraz nastrojowych utworów “Tam się rodzi nowy Bóg” i pastorałki “Oj maluśki, maluśki”.

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marysia Cicha, w imieniu uczniów złożyła życzenia: “Z okazji zbliżających się Świąt Bożego życzymy chwil pełnych nadziei, uśmiechu na twarzy i radości w sercu... Niech Nowy Rok przyniesie Nam to co najlepsze i najpiękniejsze: dobre zdrowie, miłość najbliższych, życzliwość przyjaciół... i spełnienie wszelkich planów.” Do życzeń dołączyła Pani dyrektor Magdalena Stachulec . Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe wigilie

          • Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w Liceum

          • We wtorek 20 grudnia 2022 r druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Tematyka kursu obejmowała:

            1. Podstawy prawne ratownictwa.
            2. Bezpieczeństwo własne, miejsca zdarzenia i poszkodowanego.
            3. Ocena poszkodowanego.
            4. Resuscytacja dorosłych, dzieci.
            5. Stany nagłe: epilepsja, cukrzyca, udar mózgu, zatrucia, krwotok z nosa, ból brzucha, zawał mięśnia serca.
            6. Tamowanie krwotoków, zaopatrywanie urazów.
            7. Pozycja boczna, zadławienia, zakrztuszenia.

            Zajęcia prowadzili druhowie z OSP w Wieruszowie:

            1. Piotr Drezner

            2. Tomasz Wójcik

            3. Jakub Hodur

            4. Jakub Świerczyński

            5. Dawid Sikorski

            6. Natalia Olek

            7. Konrad Pawlaczyk

            Wśród prowadzących zajęcia byli uczniowie szkoły Sebastian Lis oraz Miłosz Światłowski, którzy są aktywnymi druhami w OSP i posiadają uprawnienia KPP. Wszyscy uczestnicy otrzymali na koniec szkolenia certyfikaty. Zajęcia zakończyły się podsumowującym quizem, w którym nagrodzeni zostali: Ajtner Natalia, Tomczak Anna, Dębski Michał, Gałęza Filip, Sztucki Adam, Góralski Jakub, Mieszała Vittoria, Światły Natalia oraz Kosiorek Aleksandra.

            Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy to I etap współpracy z OSP Wieruszów - do końca roku szkolnego programem kursu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zostaną objęci wszyscy pracownicy i uczniowie Liceum.

            Bardzo dziękujemy Naczelnikowi OSP w Wieruszowie, druhowi Piotrowi Dreznerowi, za realizację tego zadania i kreatywne podejście do dalszej współpracy ze szkołą, a wszystkim zaangażowanym strażakom za poświęcony czas.

          • Młodzież z prawem na cz@sie

          •                       W piątek 16.12.2022 r. uczniowie wszystkich klas Liceum uczestniczyli w zajęciach „Młodzież z prawem na cz@sie!”- spotkania odbyły się w ramach projektu fundacji LexCultura, W programie bierze udział ponad 100 szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

            Ciekawe prelekcje  dla uczniów prowadził pan Krzysztof Pławecki. Celem spotkań edukacyjnych było zwiększenie świadomości młodzieży z zakresu aktualnych problemów konsumenckich, podstawowych praw, jakie przysługują konsumentom, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w Internecie, kreowania bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w sieci. Uczniowie poznali zagrożenia, z jakimi mogą mierzyć się we współczesnym cyfrowym świecie.

            Treść merytoryczna zajęć oparta jest o scenariusze zajęć wraz z symulatorem dostępnym na stronie www.konsument.edu.pl. Zadanie finansowane ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

          • Nagroda dla biblioteki szkolnej

          • Biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie otrzymała książki z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu na kwotę 2993,63 zł. Jest to nagroda przyznana bibliotece szkolnej w ramach jej uczestnictwa w konkursie “KSIĄŻKA MÓWI”.

            Przypomnijmy, że poszczególne etapy konkursu pięknego czytania pt. KSIĄŻKA MÓWI, odbywały się od 3 października do 1 grudnia br., a ich organizatorem był Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz CREWŁ w Zgierzu. Liceum na szczeblu rejonowym konkursu reprezentowały uczennice z klasy pierwszej: Julia Kołkowska i Zuzanna Japińska. Gratulujemy im godnego reprezentowania Szkoły .

             

          • Wieruszowscy Wychowawcy pokoleń- pamięć o ludziach i dziełach

          • 12 grudnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone pamięci profesora Mariana Polońskiego- wieloletniego nauczyciela i wychowawcy w wieruszowskim Liceum. Wspomnienia o panu Polońskim przekazał pan dr Damian Gil z Instytutu Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wychowankowie profesora: pani dr Jadwiga Tomalkiewicz, pan Włodzimierz Matyja. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele społeczności uczniowskiej Liceum.

            Pan dr Damian Gil odwiedził Wieruszów w związku z obchodami 10. rocznicy śmierci profesora Polońskiego, a spotkanie w szkole było jednym z punktów programu. Swoje wystąpienie skierowane do słuchaczy rozpoczął od przybliżenia ważnych elementów biografii pana Polońskiego, przywołując głównie lata spędzone w Wieruszowie.

            Profesor był nauczycielem języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym, a także kierownikiem internatu. Był wyjątkowo aktywnym obywatelem Wieruszowa, działaczem społecznym i związkowym, który został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Wieruszowa". Następnie dr Gil opowiedział zebranym o ciekawej działalności profesora Polońskiego w Sandomierzu po jego przejściu na emeryturę. Podczas 14-letniej pracy na rzecz tego miasta, profesor okazał się wspaniałym organizatorem życia kulturalnego i społecznego Sandomierza, inspiratorem wielu ważnych inicjatyw. Na uwagę zasługuje szczególnie reaktywacja czasopisma "Sandomierzanin".

            Ciepłymi wspomnieniami o panu Polońskim podzieliła się pani Jadwiga Tomalkiewicz- jego uczennica i wychowanka. Pani doktor przybliżyła zebranym postać profesora jako człowieka bardzo szanowanego przez uczniów, który swoim codziennym zachowaniem uczył młodsze pokolenia właściwych postaw.

            Odpowiadając na pytania młodzieży, dr Damian Gil podkreślił silną więź profesora Polońskiego z wieruszowskim Liceum, szczególnie otwartość na wszelkiego rodzaju kontakty z pracownikami i absolwentami "Kopernika".

            Spotkanie zakończyło się wspólnym przeglądaniem szkolnych kronik i zwiedzaniem szkoły, a archiwalne zdjęcia przywołały kolejne wspomnienia.

          • 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

          • W „Koperniku” mija czas obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przygotowaliśmy wystawę poświęconą wydarzeniom lat 1981 – 1983. Każda klasa  na zajęciach z historii i teraźniejszości , historii i wiedzy o społeczeństwie uczestniczy w rozmowach  przy wystawie. Żywa lekcja historii, muzyka Jacka Kaczmarskiego , kontakt z ludźmi wychowującymi się w tamtych latach i relacje z tamtych dni pozwalają nam lepiej rozumieć najnowsze nasze dzieje Polski. 

            Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji IPN „zapal światło wolności” .

          • Zajęcia z psychodietetykiem

          • Uczniowie klas 2B i 3 B wzięli udział w spotkaniu z psychodietetykiem panią Karoliną Krawczyk-Borowiec. Tematem spotkania były zasady zdrowego odżywiania się, prawidłowego nawadniania organizmu. Pierwsza  część spotkania była poświęcona zaburzeniom odżywania, głównie anoreksji. Prowadząca przedstawiła  sposoby na utrzymanie uwagi czy nawet schudnięcie poprzez  zmianę swojego sposobu odżywania bez konieczności przechodzenia na restrykcyjne diety. Z drugiej części młodzież dowiedziała się o dobrych nawykach żywieniowych, roli aktywności fizycznej każdego człowieka. Młodzież podziękowała pani psychodietetyk gromkimi brawami za ciekawą prelekcję.

          • Podsumowanie akcji "Szlachetna paczka"

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wspólnie z Przedszkolem Nr 1 im. Krzysztofa Bezena   przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Akcja opiera się na idei niesienia bezpośredniej pomocy osobom lub rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich potrzebom. Podczas tegorocznej akcji objęliśmy pomocą jedną rodzinę z terenu powiatu wieruszowskiego, tym samym staliśmy się darczyńcami w tej akcji charytatywnej.

                Do tworzenia  „Szlachetnej Paczki” zaprosiliśmy całą społeczność przedszkolną i szkolną: dzieci, młodzież, rodziców i pracowników obu placówek. Obie placówki  zaangażowały się w zbiórkę trwałych produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, kosmetyków, materiałów szkolnych, zabawek, odzieży. Dodatkowo młodzież Liceum Ogólnokształcącego przeprowadziła kiermasz sprzedaży ciast oraz kartek świątecznych. Dochód ze sprzedaży w kwocie 710, 50gr. został przeznaczony na zakup wskazanych w formularzu kluczowych produktów w postaci sprzętu kuchennego.

                Bardzo dziękujemy właścicielom  firmy budowlanej „Maszyny budowlane”- Państwu Iwonie i Januszowi Cłapa z Wieruszowa - za transport zebranych artykułów do magazynu „Szlachetnej paczki” mieszczącego się w GOKiS w Sokolnikach. 

            Wszystkim Wolontariuszom i Darczyńcom dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce.