• Piknik Naukowy z Kopernikiem

          • Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika 03 czerwca na ternie Liceum odbył się Piknik Naukowy z Kopernikiem pod hasłem  „Naukowy dzień dziecka. Bawimy się mądrze"- było to  niezwykle zjednoczenie sił, które przerodziło się w sukces.

            Cała inicjatywa była wspólnym projektem kilku instytucji, w tym: KGW Pieczyska, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Młodzi Propagują Sztukę, GOSIT, MGBP, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Młodzieżowej Rady Miejskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego wydziału paleontologii, Eliza Catering, Policja, OSP Wieruszów, RBS w Lututowie, Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunic- Kazimierz Błaszczak, Aga Glac i malarstwo w nurcie slow painting, Słowem Pisane, Powiat Wieruszowski, Gmina Wieruszów.

            Pomysłodawcy i koordynatorzy wydarzenia: Liceum Ogólnokształcące w Wieruszowie oraz Wieruszowski Dom Kultury.

            Każda z instytucji stworzyła strefy edukacyjne: wyciskane medale, linoryty, szukanie szczątków kości, skamieniałości, opowieści o turze, gra na instrumentach afrykańskich, slow painting, ekologiczne rowery i rowery liczące kalorie, chemiczne eksperymenty, malowanie farbami z buraków i hibiskusa, warkoczyki, próby udania się w kosmos z ekwipunkiem, malowanie pierników, wykład o sprawiedliwości i równości, czyli „Prawo Marcina" po beztroskie skakanie na dmuchańcu!To wydarzenie stanowi doskonały przykład, jak wiele instytucji może działać razem, by stworzyć coś wyjątkowego i pozytywnego dla naszej społeczności.

            Za wsparcie rzeczowe dziękujemy: Marko-Walichnowy, Wifimax, Bank RBS w Lututowie.

            Dziękujemy za tak liczne przybycie na teren Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie!

            LO Wieruszów/ WDK

          • Sukces LO Wieruszów z języka niemieckiego

          •  

            Międzynarodowy konkurs ekologiczny dla uczniów szkół średnich w języku niemieckim pt.: Plastik?- Nein, danke! ogłoszony przez Instytut Goethego i Centralę KsztaŁcenia Młodzieży w RFN, w którym wziął udział zespół projektowy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie w składzie: Roch Synoweic, Natalia Puchalska, Nikola Barczak, Kacper Tęsiorowski oraz Daniel Idczak doczekał się finalnych wyników tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2022/23. Prezentacją multimedilaną, którą na podstawie prac badawczych, analiz oraz zebranych materiałów i informacji i wiedzy z zakresu biologii, ochrony środowiska oraz chemii- opatrzyli własnymi przemyśleniami, opiniami i wnioskami, sformułowanymi w j.niemieckim- grupa wygrała nagrodę główną (5-dniowy wyjazd do Berlina) konkurując ze szkołami na całym świecie m.in. z Francji, Peru, Meksyku, Uzbekistanu, Indii, Włoch.

             

            W dniach 22 -26 maja 2023 laureaci  wraz z opiekunami (P.T.Ziemba, p. Ewa Stasik- Żyła) przebywali w Berlinie na podsumowaniu projektu.

            Wracamy z Berlina pełni wrażeń, zarówno tych, które dotyczą spotkań z najwyższymi władzami Ambasady RP w Berlinie, z Kanclerzem Federalnym Republiki Federalnej Niemiec, jak też z Zarządem Instytutu Goethego i Bundeszentrale für politische Bildung oraz tych związanych z zabytkami i obiektami godnymi obejrzenia (Brandenburger Tor, Regierungsviertel, Reichstag, Kanzleramt, Pergamonmuseum, Humboldt-Universität, Potsdam, Sanssouci...)

            Jeszcze w głowie się kręci od wizyty na wieży telewizyjnej (Fernsehturm) na Placu Alexandra w Berlinie. Na wysokości 205 m można było jak w soczewce dostrzec, że zjednoczony Berlin i obalony mur berliński pozwalają rozwijać się stolicy Niemiec w niesamowitym tempie. Mamy też osobiste wrażenia z pobytu w Berlinie podczas naszej podróży ZWYCIĘZCÓW:

            NATALII:

            5-dniowy pobyt w Berlinie będący nagrodą w konkursie:  „Plastik?, Nein , danke!” był dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poznanie nowych kultur oraz miłych ludzi urozmaiciło ten wyjazd.

            Była to szansa na rozmowę w obcym języku oraz odwiedzenie pięknych miejsc w tym mieście.

            KACPRA:

             Nasza nagroda, którą był 5-dniowy wyjazd do Berlina, okazała się nie tylko wspaniałą możliwością sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu języku niemieckiego, ale także wspaniałą przygodą pełną atrakcji. Pobyt minął mi niezwykle szybko, a stolica Niemiec wywarła na mnie ogromne wrażenie.

            NIKOLI:

            Jestem bardzo zadowolona z wycieczki, poznałam wielu wspaniałych ludzi i nawiązałam znajomości na całe życie, co więcej, bardzo dokładnie zwiedziłam Berlin oraz spędziłam owocny czas w stolicy Niemiec

            ROCHA:

            Wyjazd do Berlina stał się dla mnie okazją do spotkania ludzi z różnych zakątków świata, zawarcia nowych znajomości, doskonalenia znajomości języków obcych. Stolica kraju Goethego i Schillera okazała się pełna niesamowitych atrakcji, które wywarły na mnie duże wrażenie.

            p. EWY STASIK-ŻYŁY:

            Pobyt w Berlinie, który był nagrodą za ogrom pracy włożonej przez panią mgr Teodorę Ziembę i grupę wspaniałej Młodzieży, był  dla mnie niepowtarzalną lekcją historii sztuki i kultury oraz języka niemieckiego. Cieszę się, że aspekt ekologiczny tego  projektu, jakże aktualny dzisiaj, jest realizowany z myślą o przyszłych  pokoleniach. Dziękując za udział w realizacji projektu-nagrody, już dziś życzę  dalszych wspaniałych nagród. Pozdrawiam, Ewa Stasik-Żyła oraz p. TEODORY ZIEMBY:

            Dziękuję bardzo, bardzo serdecznie p. Ewie Stasik-Żyle za 24-godzinną opiekę podczas 5-dniowego wyjazdu, za wsparcie i wszelkie cenne wskazówki.

            Dziękuję uczestnikom wyjazdu do Berlina, każdemu z osobna i wszystkim razem.

            Jestem dumna z Waszej postawy w przeróżnych sytuacjach i wiem, że jako tegoroczni i przyszli absolwenci naszego LO będziecie prawdziwą kulturalną i mądrą elitą naszego kraju.

            Dziękuję również Dyrekcji LO,  Radzie Rodziców z p. Iwoną Kaźmierską- Małyską na czele, naszym sponsorom: Starostwu Powiatowemu,  Gminie Wieruszów i Gminie Galewice oraz Firmie Pfleiderer za pomoc w organizacji naszego wyjazdu.

            PODRÓŻE KSZTAŁCĄ, A JĘZYKI OTWIERAJĄ WIELE DRZWI

          • Berlin wita!

          • Relacja Laureatów:

            Nareszcie odebraliśmy naszą główną nagrodę w konkursie "Plastik.Nein,danke!" i rozpoczęliśmy podbój Berlina Pierwszym celem naszej wycieczki była Ambasada RP w Berlinie Tam spotkaliśmy się z rzeczniczką prasową ambasady, z którą rozważyliśmy zasady zrównoważonego rozwoju tu i teraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Drugiego dnia zwiedziliśmy Wyspę Muzeów, gdzie mogliśmy zobaczyć najwybitniejsze osiągnięcia kultury starożytnej takie jak popiersie Nefretete czy rekonstrukcję bramy Isztar. Następnie odbyliśmy wycieczkę autobusową ulicami Berlina. Już nie możemy się doczekać kolejnych przygód"

            Trzeci dzień naszego pobytu w Berlinie rozpoczęliśmy od wizyty w teatrze. Spektakl pt. "Grau ist keine Farbe" dotyczył problemu mobbingu. Następnie pojechaliśmy do Poczdamu, gdzie zachwyciliśmy się zabytkami Starego Miasta oraz Zamku Sanssouci. W dzielnicy Holenderskiej Poczdam zaoferował nam kulinarną ucztę. Podczas podróży powrotnej do Berlina spotkaliśmy ludzi, którzy zrobili na nas ogromne wrażenie. Nawiązał z nami rozmowę oryginalny artysta, jak się okazało - pianista, który grał muzykę do "Listy Schindlera". Zachwycał się Polską i Polakami. Twierdził też, że wstydził się za czyny Niemców z okresu II wojny światowej. Grający na saksofonie Polak dopełnił kompletu artystów w metrze. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, dotarliśmy na nocleg

            .W czwartkowy poranek Berlin znowu powitał nas słońcem. Dotarliśmy pod Bramę Brandenburską, która przez lata była symbolem zimnej wojny, a dziś tętni życiem po obu stronach zjednoczonego Berlina. Procesy zjednoczeniowe zobaczyć też mogliśmy będąc w Reichstagu i spacerując po jego szklanej kopule. Obserwowaliśmy, jak rozwija się stolica Niemiec, jak bardzo zmienia się jej panorama. Zaproszenie na spotkanie z kanclerzem RFN - Olafem Scholzem zrealizowaliśmy podczas wizyty w urzędzie kanclerskim nad Szprewą. Działania służb bezpieczeństwa były dla nas niespodzianką, ale na co dzień nie spotyka się takich osobistości. Wraz z młodzieżą z Portugalii, Uzbekistanu, Tyrolu Południowego i Niemiec mieliśmy możliwość wysłuchania odpowiedzi pana Scholza. Jako LO Wieruszów podziękowaliśmy też kanclerzowi za możliwość spotkania z najwyższymi władzami RFN. Przekazaliśmy kanclerzowi naszą pracę konkursową oraz upominek z Polski. A jutro... Fernsehturm i powrót do domu!

          • Z Kopernikiem na Monte Casino

          • Stało się - rozstrzygnięto konkurs „Ocaleni z »nieludzkiej ziemi«. Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1940-1950”

            Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowało konkurs dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych szkół ponadpodstawowych „Ocaleni z »nieludzkiej ziemi«. Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1940-1950”. Do połowy marca 2023 r. szkoły mogły zgłaszać udział w rywalizacji polegającej na opracowaniu scenariusza lekcji, zrealizowaniu zajęć na podstawie przygotowanego konspektu, a następnie nagraniu krótkiego filmiku dokumentującego (w dowolnej formie) przebieg lekcji. Komisja konkursowa podczas oceniania brała pod uwagę wszystkie trzy aspekty, czyli zgromadzone materiały użyte do projektu, pomysł na realizację zajęć oraz napisany scenariusz wraz z konspektem lekcji. 

            Miło nam poinformować, że w gronie laureatów z naszego regionu znalazł się Pan Jarosław Solecki -nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie wraz z grupą uczniów w składzie Piotr Domański (klasa 1a), Julia Kołkowska (klasa 1b) oraz z klasy 3a: Alicja Jędrzejak, Natalia Karsznia, Zuzanna Kleta, Natalia Kosmalska, Paulina Moś, Kacper Sobczak, Marta Taras oraz Ewa Wabnic. 

            Uczniowie wraz z opiekunem zaproponowali połączenie elementów j.polskiego z historią, wykorzystując do swego pomysłu poezję Tadeusza Różewicza i fragmenty losów polskich dzieci na tułaczych szlakach. Następnie przygotowali symulację konferencji prasowej, wcielając się w rolę dziennikarzy i naukowych ekspertów z najnowszej historii. 

            Konkurs przeprowadzono w celu popularyzacji w atrakcyjnej formie zagadnień związanych z deportacją obywateli polskich do Związku Sowieckiego w latach 1940-1941 i epopeją armii gen. Władysława Andersa w kontekście losów ewakuowanych wraz z nią z „nieludzkiej ziemi” dziesiątek tysięcy ludności cywilnej. Partnerem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nagrodą dla nauczycieli i ich uczniów jest wyjazd do Włoch, na Monte Casino, gdzie spoczywają polegli żołnierze armii gen. Władysław Andersa. 

            Wyjazd zaplanowano na czerwiec a nasi uczniowie wraz z opiekunem na pewno przygotują żywą relację z pobytu. 

            Gratulujemy twórczego pomysłu , zaangażowania i sukcesu !

             

          • Piknik Naukowy z Kopernikiem oraz Naukowy Dzień Dziecka

          • W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, który uchwałą Senatu RP stał się patronem roku. Z tej okazji Wieruszowski Dom Kultury wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie z nieukrywaną radością serdecznie zapraszają wszystkich na Piknik Naukowy z Kopernikiem oraz Naukowy Dzień Dziecka.

            3 czerwca w godzinach 11:00 – 15:00 teren LO zamieni się w prawdziwe Centrum Nauki i Zabawy otwarte dla wszystkich dzieci – bez względu na wiek! Towarzyszyć nam będzie hasło: „Bawimy się mądrze". Zapraszamy!

          • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW W KOPERNIKU

          •          W atmosferze słonecznego piątkowego poranka w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie odbyła się uroczystość pożegnania Absolwentów- rocznik 2023.

             

            W uroczystości udział wzięli:

            - Starosta Wieruszowski Pan Stefan Pietras

            - Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Iwona Kaźmierska-Małyska

            - rodzice Absolwentów

            - Grono Pedagogiczne

            - uczniowie.

            Ukończenie szkoły to zamknięcie ważnego etapu życia, rozstanie z tym, co przez cztery lata wypełniało znaczną część czasu, wymagało wiele trudu, ale jest to zarazem rozpoczęcie nowej drogi.

            Część oficjalną uświetniły pełne gratulacji, życzeń i podziękowań przemówienia.  Z życzeniami do tegorocznych Absolwentów zwrócił się Starosta Wieruszowski Pan   Stefan Pietras, Dyrektor Szkoły Magdalena Stachulec, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Iwona Kaźmierska- Małyska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

            Szczególnym momentem  uroczystości było wręczenie nagród. Było ich wiele, gdyż uczniowie klas czwartych wykazali się niezwykłą aktywnością w różnych dziedzinach: naukowej, artystycznej, sportowej i społecznej.

            Nagrodę Patrona Szkoły otrzymał Roch Synowiec- laureat konkursów oraz finalista LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

            Nagrody Starosty Powiatu Wieruszowskiego z rąk Starosty Pana Stefana Pietrasa otrzymali:

            Roch Synowiec - średnia ocen 5,31

            Wiktoria Mikołajczyk - średnia ocen 5,25

            Natalia Puchalska - średnia ocen 5,25.

             

            Absolwentami, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem są:

            Aleksandra Olesik - średnia ocen 5,19

            Mateusz Rybak - średnia ocen 5,13

            Daria Kozłowska - średnia ocen 5,12

            Zofia Mak - średnia ocen 5,0

            Nikola Niełacna - średnia ocen 4,87

            Oliwia Kulak - średnia ocen 4,81

            Natalia Sobota - średnia ocen 4,75

            Ponadto wyróżniono Absolwentów za  czteroletnią aktywną pracę w Samorządzie Szkolnym i Poczcie Sztandarowym :

            Aleksandra Olesik

            Zofia Mak

            Mateusz Rybak

            oraz za prezentowanie umiejętności artystycznych i sportowych :

            Martyna Domal

            Nikola Barczak

            Michał Magot

            W imieniu Absolwentów głos zabrał Roch Synowiec, który zwrócił się do nauczycieli, rodziców oraz młodszych kolegów słowami:

            „Do tej pory  razem z Wami, drodzy rodzice i nauczyciele, przecieraliśmy życiowe szlaki, zdobywając wiedzę, poznając świat, kształtując odpowiednie postawy. Ale od dzisiaj, mimo że na pewno jeszcze w przyszłości znajdziemy w Was oparcie, już w pojedynkę będziemy szukać swoich życiowych dróg. Koleżanki i Koledzy! Za kilka dni przystąpimy do jednego z najważniejszych w naszym życiu egzaminów, zwanego egzaminem dojrzałości. Dlatego, maturzysto, w dorosłym życiu nie zapominaj, że – jak pisał Miłosz:
            Żyjesz tu, teraz. Hic et nunc.
            Masz jedno życie, jeden punkt.
            Co zdążysz zrobić to zostanie,
            Choćby ktoś inne mógł mieć zdanie.”
            (Cz. Miłosz, Traktat moralny)

            W części artystycznej nie zabrakło mocnych akcentów muzycznych szkolnego zespołu, wzruszających słów i piosenek. Oklaskom nie było końca, gdy Absolwenci   po raz ostatni zaprezentowali swoje wspaniałe umiejętności artystyczne, zarazem ucząc i bawiąc zgromadzoną na sali społeczność szkolną.

            Wszystkim Absolwentom  serdecznie gratulujemy   bardzo dobrych wyników w nauce  i życzymy połamania piór na egzaminie maturalnym.

            /LO/

            Relacja filmowa z uroczystości ( LOWIERTV)

             

          • Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

          •  Z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja społeczność Liceum wzięła udział w uroczystym apelu.

            Aby upamiętnić to ważne wydarzenie historyczne, uczniowie klas pierwszych, pod opieką wychowawców, przedstawili montaż słowno-muzyczny o patriotycznej treści. Przedstawienie było kolejną okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odpowiedniej oprawy muzycznej i wyeksponowania symboli narodowych. 

            Relacja filmowa z uroczystości (LOWIERTV)

          • Roch Synowiec - finalistą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego 2023

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Roch Synowiec, po pisemnych i ustnych zmaganiach w centralnym etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, uzyskał tytuł finalisty!

            Co to oznacza? Roch ma już "zaliczoną" maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym na 100% oraz indeks na wybrane studia humanistyczne (szeroko pojęte)

            Nasze gorące i szczere gratulacje! Roch, swoją pracą zasłużyłeś na wszystko, co osiągnąłeś

          • Kopernik w 80.rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

          • Dziś nasza szkoła bierze  udział w corocznej „Akcji Żonkile” we współpracy z Muzeum Polin. W klasach, na zajęciach z j. polskiego i historii, podejmowaliśmy temat wybuchu powstania w warszawskim getcie. Zanim jednak do tego doszło,  został zorganizowany poranny happening, który, choć na moment,  mógł przypomnieć  to, co wydarzyło się 80 lat temu. W tej niecodziennej, jak na szkolne warunki, aurze zatrzymaliśmy się na chwilę refleksji i zadumy nad losem człowieka, którego dotknął ale i zawsze jeszcze może dotknąć, holocaust.   W tym roku Muzeum Polin poświęciło 80. obchody wybuchu powstania losom ludności cywilnej . Nasza wystawa to fragmenty wspomnień ludzi, którzy przeżyli Shoah

            Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach została stworzona  poruszająca animacja dla uczniów i uczennic, której premiera miała miejsce o 8.00  i którą  można  obejrzeć na kanale Muzeum Polin. 

            Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów. Jest to około 50 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

            19. kwietnia 1943 roku, dokładnie 80 lat temu, wybuchło POWSTANIE W GETCIE ŻYDOWSKIM w Warszawie.
            Niemcy stworzyli getto w 1940 roku i zamknęli w nim ponad 400.000 Żydów. Dziesiątki tysięcy zginęło z powodu chorób i głodu, a dwa lata później naziści rozpoczęli deportację więźniów do obozu zagłady w Treblince.
            Jesienią 1942 roku w getcie warszawskim pozostało już tylko ok. 60.000 osób.

            19 kwietnia 1943 roku rozpoczynała się zarządzona przez Heinricha Himmlera akcja ostatecznej likwidacji getta. Wszyscy Żydzi mieli zostać schwytani, zabici albo wywiezieni do obozów zagłady. Tego dnia ludzie stanęli do walki.
            Powstanie nie miało żadnych celów militarnych, jego uczestnicy zdawali sobie sprawę, że wobec uzbrojonych nazistów nie mają żadnych szans. To była ich ostateczna odpowiedź, GEST DESPERACJI WOBEC OKRUCIEŃSTWA I LUDOBÓJSTWA. Wiedzieli, że zginą, ale chcieli zginąć walcząc...

            Tego dnia niemieckie oddziały, liczące 2 tys. ludzi, wspierane przez czołgi i wozy pancerne, weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Do walki z nimi stanęła Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Naziści byli bardzo brutalni w odpowiedzi.

            Walki trwały do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem Wielką Synagogę, a dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zapisał w swoim raporcie: "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!". Potem Niemcy zrównali teren getta z ziemią.

            MUZEUM POLIN od wielu lat promuje akcję edukacyjną ŻONKILE.
            TE KWIATY SĄ SYMBOLEM PAMIĘCI, SZACUNKU I NADZIEI, a związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę Powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19. kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, najczęściej były to właśnie żonkile.

            Nasze liceum od lat współuczestniczy w akcji.

          • Szanuje. Nie hejtuje.

          • Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie wzięła udział w akcji „Szanuje. Nie hejtuje” - innowacyjnego projektu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

            18 kwietnia uczniowie Liceum wraz z nauczycielami uczestniczyli w interaktywnym improwizowanym spektaklu „Hejter, czyli jeden z nas”, opowiadającym o zjawisku hejtu, odegranym przez aktorów z Teatru Komedii Impro z Łodzi.

            Spektakl jest zaskakującą improwizacją -  aktorzy nie wiedzą, jaką rolę zagrają. Młodzież Liceum współtworzyła scenariusz spektaklu, wymyślając imiona i zajęcia bohaterów oraz miejsce akcji, którym tym razem stało się osiedle Fabryczna w Wieruszowie. Widzowie najpierw obserwowali wydarzenia na scenie, dotyczące życia przeciętnych mieszkańców miejskiego osiedla, potem zaś  decydowali, który z bohaterów jest – według nich – hejterem niszczącym anonimowo życie innych w sieci.

            Część drugą  rozpoczęła pani Barbara Sludkowska z Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego UM w Łodzi.  Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z psychologiem Igorem Wiśniewskim. Tematem rozmowy z uczniami był hejt i walka z nim.

            Kampania #SZANUJENIEHEJTUJE, realizowana w województwie łódzkim, ma na celu, w zamierzeniu jego pomysłodawców, zwrócić uwagę młodzieży, wychowawców oraz rodziców i opiekunów dzieci na jeden z ważniejszych problemów społeczeństwa XXI wieku, jakim jest zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, obecne w środowisku Internetu, czyli hejt.  Przedstawienie w nowatorski sposób pokazuje powszechny dziś problem, z jakim na co dzień mierzy się wielu młodych ludzi. Wieruszowskie Liceum jest jedną z 10 szkół w województwie łódzkim, która zakwalifikowała się do udziału w tym nowatorskim projekcie.

             

          • Asia, Kinga i Wiktoria z wrażeniami o gali w Białymstoku

          • Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie , tegoroczne finalistki XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej: Kinga Taras (klasa III ) i Joanna Kobielska (klasa III) oraz wyróżniona laureatka Wiktoria Michalska (klasa III) uczestniczyły w dwudniowej sesji naukowej w Białymstoku oraz uroczystej gali wręczania nagród. Ostatni dzień spędziły na wycieczce i wykładach w Dworze Lutosławskich w Drozdowie. A o to ich osobiste relacje:

            Wiktoria Michalska - laureatka: “16 marca bieżącego roku uczestniczyłam w Gali XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Było to dla mnie wielkie wyróżnienie móc znaleźć się w gronie finalistów z całej Polski. Wykonałam pracę plastyczną przedstawiającą wizerunek Romana Dmowskiego metodą wyklejania. Był to mój autorski pomysł. Cieszę się, że moje zaangażowanie i wkład zostały docenione. Podczas gali konkursu mogłam pogłębić wiedzę historyczną na temat osoby Romana Dmowskiego, dzięki prowadzonym przez historyków wykładom, dotyczących jego działań w dążeniu do odzyskania przez Polskę wolności oraz w kształtowaniu niepodległej Polski tuż po I wojnie światowej.

            Kolejnego dnia zwiedzałam Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, miejsce śmierci Romana Dmowskiego. Oprócz wysłuchanych wykładów, które z pewnością były interesującą lekcją historii, mogłam obejrzeć wystawę przedstawiającą bogatą faunę i florę doliny Narwii i Biebrzy, a także wystawę motyli oraz ryb zamieszkujących wody śródlądowe i morskie. Jako miłośniczka przyrody, byłam bardzo zaciekawiona gatunkami szaty roślinnej Kotliny Biebrzańskiej. Zwiedzanie dworku było dla mnie jednym z ciekawszych punktów całej wycieczki.

            Jestem bardzo zadowolona z pobytu w Białymstoku. Cieszę się, że mogłam zobaczyć najciekawsze obiekty w mieście, podlaskie tereny, ale także poznać wielu młodych ludzi, którzy realizują swoje pasje, uwielbiają tworzyć, malować, szkicować. Wspólny czas spędzony z tymi osobami podczas gali, a także w czasie nocnego spaceru po Białymstoku, był dla mnie niezwykłym przeżyciem.

            Cieszę się, że mogłam przeżyć tę przygodę☺”

            Kinga Taras - finalistka: „Siła Narodów według Dmowskiego" - taki tytuł nosiła gala konkursowa, w której miałam zaszczyt uczestniczyć jako finalistka w kategorii praca plastyczna. W trakcie gali odbyło się kilka wykładów na temat samego Dmowskiego dzięki, którym mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji i bardziej zagłębić się w stanowisko, idee czy poglądy Romana Dmowskiego. Pod koniec wydarzenia zaprezentowano wyróżnione prace z kategorii film.Było to niezwykłe zobaczyć najlepsze filmowe etiudy oraz interesujące pomysły i różne podejścia do tematu młodych autorów.Następnego dnia organizatorzy wydarzenia zaplanowali wycieczkę do Muzeum Przyrody — Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Mogliśmy tam podziwiać zielniki roślin, około 400 spreparowanych okazów kręgowców, a także kilkaset owadów, przeważnie motyli i chrząszczy. Oprócz tego zapoznaliśmy się z historią Drozdowa, rodziną Lutosławskich, poza tym były również kolejne wykłady na temat Romana Dmowskiego, których zmarł właśnie w dworze Lutosławskich. Nie zapomnę, ani tego konkursu, ani tej wycieczki ☺

            Joanna Kobielska - finalistka, w kategorii esej historyczny : XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej , pozwolił mi bliżej poznać osobę i życie Romana Dmowskiego. Dzięki temu zobaczyłam jak ważne jest podtrzymywanie tradycji oraz zgłębianie historii. Możliwość uczestnictwa w finałach ogólnopolskich pozwoliło mi poznać pozostałych autorów poszczególnych kategorii i przybliżyć ich wizje na temat wykonywanych przez nich prac o "Sile narodów według Romana Dmowskiego".

            Swoją pracą próbowałam przenieść myśl Dmowskiego na współczesne zjawiska w społeczeństwie. Byłam bardzo zaskoczona i dumna , że ktoś w Polsce docenił mój esej.

            Wyjazd, gala i zwiedzanie nocą Białegostoku dały mi mnóstwo ciepłych wrażeń i nowych znajomości i z całej Polski.

            Dziękujemy!

          • Sukces i dominacja Kopernika w Polsce

          • Nie pierwszy to już raz i zapewne nie ostatni Liceum im. M. Kopernika w Wieruszowie udowadnia, że historią stoi. Przypominamy, że w ostatnich latach zdominowaliśmy Olimpiadę Solidarności, zajmując w niej nie tylko pierwsze miejsca dwukrotnie w finałach wojewódzkich, stając się tym samym rzeczywistymi finalistami, ale pozwoliliśmy sobie iść dalej, zdobywając najpierw wicemistrzostwo, a następnie mistrzostwo Polski w tejże olimpiadzie.

            Tym razem zdominowaliśmy XI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Sukces tym większy, bo aż trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie zdobyły w różnych kategoriach statut finalistek i laureata tegoż konkursu.

            Finał odbywał się w Białymstoku i uczennice wraz z opiekunem, nauczycielem historii panem Jarosławem Soleckim, zostały na niego zaproszone. Zanim jednak doszło do rozdania nagród i wyróżnień, odbyła się konferencja naukowa z wykładami z okresu budowania granic II Rzeczpospolitej i roli w kształtowaniu niepodległości przez R. Dmowskiego.

            Konkursowi od 10 lat towarzyszą media. Nie zabrakło i tym razem Telewizji Polskiej, Kuriera Porannego, Kresów.pl, Radia Jard, Polskiego Radia Białystok, Radia I, proanimy.pl, wrealu24, w sieci historii oraz Podlaskiego Instytutu Kultury.

            Na uroczystej gali nagrodzono nasze finalistki: Kingę Taras oraz Joannę Kobielską - uczennice klasy III. Specjalne wyróżnienie i statut laureata XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej przypadło uczennicy klasy III – Wiktorii Michalskiej. Uczniowie naszego liceum startowali we wszystkich konkurencjach, mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną, esej i krótkometrażowy film poświęcony Dmowskiemu.

            Wręczenia nagród dokonali: wojewoda podlaski pan Tomasz Madras, Przewodniczący kapituły konkursowej, pan prof. Jan Żaryn, pan dr Dariusz Wasilewski - prezes Fundacji Obowiązek Polski. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej pan Przemysław Czarnek – niestety, w ostatniej chwili, obowiązki nie pozwoliły mu na uczestnictwo w uroczystej gali wręczania nagród. Jednakże został odczytany list, w którym minister zwrócił się do laureatów : (…)Droga młodzieży, drodzy laureaci, spośród uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy zgłosili się w tym roku do konkursu, to właśnie Wy okazaliście się najlepsi. Z dumą przyglądam się Waszemu rozwojowi ale też nieustannej potrzebie wyrażania swojej indywidualności poprzez sztukę. Jestem przekonany, że każda z prac nagrodzonych lub wyróżnionych przez kapitułę stanowi potwierdzenie Waszej szerokiej wiedzy i umiejętności, jak również estetycznej i etycznej wrażliwości. (…)

            Na pytanie, skąd tyle osiągnięć w Koperniku? Opiekun, nauczyciel historii Jarosław Solecki uśmiecha się i powtarza, jak mantrę: “po prostu wierzymy w każdego ucznia, wierzymy, że w każdym z nas drzemie jakiś rodzaj sukcesu, przy tym nie boimy się konkurencji oraz pracy, stawiamy sobie cele, budujemy naszą edukację nie tylko dla pucharów, odznaczeń i medali, choć to miłe, rzecz jasna, ale też dla niezapomnianych wrażeń i intelektualnych podróży po arkanach wiedzy”.

            Po raz kolejny gratulujemy.

             

          • Mistrzynie recytacji z "Kopernika"

          • Zamknięte w oddechu wrażliwości, oddane przeżyciom więźniarek obozu Ravensbrück - uczennice Liceum Ogólnokształcącego Mikołaja Kopernika w Wieruszowie godnie reprezentowały szkołę w IX edycji konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Dziewczyny miały za zadanie recytować wiersz i fragment prozy poświęconej wspomnieniom więźniów obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

            Gala Finałowa konkursu odbędzie się 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną    dla wszystkich finalistów i ich opiekunów jest wyjazd studyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser - Dudy.

            Nasze uczennice zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce w województwie łódzkim. Jury w składzie: Katarzyna Helik (OBEN IPN w Łodzi), Magdalena Zapolska-Downar (OBEN IPN w Łodzi), Igor Mertyn (scenarzysta i producent filmowy) podkreślało ich ogromne zaangażowanie emocjonalne oraz świadomości recytowanych tekstów.

          • Roch Synowiec w centralnym etapie OLiJP !

          • Z radością informujemy, że uczeń klasy IVB - Roch Synowiec został uczestnikiem centralnego etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego! Roch z  czwartym wynikiem w województwie łódzkim, znalazł się wśród 183 zakwalifikowanych z całej Polski.

            Przypominamy, że w województwie łódzkim prace 49 uczniów zostały przesłane przez komisje szkolne OLiJP, z czego 38 uczestników zostało zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego. Uczniowie ci 11 lutego przystąpili do części pisemnej Olimpiady. Do drugiej części etapu wojewódzkiego egzaminu ustnego, który odbył się 4 marca , zakwalifikowało się 20 uczniów , z czego 12 przeszło do ostatniego etapu. Ten ostatni, centralny etap Olimpiady, odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

          • Porozumienie Liceum z UO- Wydział Chemii

          • W piątek, 24 lutego 2023 r. Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wieruszowie gościło przedstawicieli Uniwersytetu Opolskiego - Wydział Chemii w osobach:

            - dr hab. Dawid Siodłak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, dziekan Wydziału Chemii

            - dr hab. Wioletta Ochędzan- Siodłak , prof. Uniwersytetu Opolskiego

            Dr hab. Wioletta Ochędzan – Siodłak jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie, wykładowcą UO.  Podczas spotkania z uczniami z sentymentem opowiadała o latach szkolnych, ale przede wszystkim opowiedziała o swojej pracy naukowej na uczelni związanej z polimerami oraz możliwościach zawodowych, jakie daje studiowanie na Wydziale Chemii.  Pani Profesor przedstawiła różne ścieżki rozwoju dla studentów tego wydziału.

            Po spotkaniu z uczniami  podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Opolskim  - Wydział Chemii  a Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie.

            W tym wydarzeniu wzięli udział:

            - dr hab. Dawid Siodłak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, dziekan Wydziału Chemii

            - Magdalena Stachulec - dyrektor ZSO

            - Stefan Pietras - Starosta Wieruszowski.

            Realizacja przedmiotu porozumienia będzie obejmować następujące obszary:

            organizację pokazów, warsztatów, wykładów i prezentacji o charakterze dydaktycznym i popularyzujących naukę z udziałem pracowników oraz uczniów i studentów oraz planowanie kariery zawodowej uczniów i studentów.

            Ta współpraca na pewno wzbogaci ofertę edukacyjną  dla uczniów, szczególnie profilu biologiczno- chemicznego.

            Dzięki nawiązaniu współpracy, szkolna pracownia chemiczna wzbogaciła się o zestaw do destylacji i ekstrakcji, który uczelnia podarowała szkole.

             

          • Dzień Patrona w Liceum

          • Patron Szkoły, Mikołaj Kopernik, kolejny raz mógł być  dumny z uczniów wieruszowskiego Liceum. 22 lutego 2023 r. podczas spotkania w sali gimnastycznej  w ciekawy i kreatywny sposób młodzież uczciła 550. rocznicę urodzin tego wybitnego uczonego. W urodzinach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście:

            -  Starosta Wieruszowski pan Stefan Pietras

            -  Przewodnicząca Rady Rodziców- pani Iwona Kaźmierska-Małyska

            - pani Agnieszka Glac- przewodnicząca JURY w konkursie plastycznym,

              a także  uczniowie szkół podstawowych powiatu wieruszowskiego - laureaci powiatowego konkursu plastycznego związanego z postacią Mikołaja Kopernika  i ich opiekunowie.

            Tradycyjnie Dzień Patrona  stał się okazją do podsumowania I półrocza pracy szkoły. Dokonała tego pani dyrektor, Magdalena Stachulec, zwracając uwagę na sukcesy uczniów oraz planowane zadania.  Na scenie pojawili się najlepsi uczniowie naszego Liceum, którym wychowawcy wraz z dyrekcją wręczyli listy gratulacyjne. Byli to:

            1. Kacper Tęsiorowski
            2. Wiktoria Michalska 
            3. Natalia Sowa
            4. Milena Cegiełka
            5.  Adam Sztucki 
            6. Natalia Karsznia
            7.  Roch Synowiec

            Podczas swego wystąpienia Starosta Wieruszowski pan  Stefan Pietras przekazał gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia, życzenia dalszych sukcesów w pracy  i zachęcał młodzież szkół podstawowych do wyboru naszej szkoły jako tej , która zapewnia swoim  absolwentom drogę  do życiowych sukcesów.

            Podczas  uroczystości wręczono nagrody i dyplomy laureatom powiatowego konkursu plastycznego  „MALUJeMY z Kopernikiem”. Nagrodą specjalną dla wszystkich 10 wyróżnionych będą warsztaty malarskie.

            Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna- uczniowie klas pierwszych zaprezentowali scenkę z życia Mikołaja Kopernika a trzecioklasiści piosenkę „Fizyk samba” opisującą większość jednostek fizycznych. Młodzież przedstawiła ciekawy eksperyment chemiczny - pokaz efektu cieplarnianego  oraz edukacyjne scenki o leczeniu naturalnym i szkodliwości używek. Uczniowie uczestniczyli także w quizach z wiedzy  o Koperniku i szkole- zwycięzcą została klasa 1A, która jako nagrodę otrzymała słodycze oraz voucher do kina.

            Tegoroczny Dzień Patrona w ciekawy sposób zaprezentował nauki ścisłe i przyrodnicze. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że uczniowie naszej szkoły mają wiele pasji, posiadają liczne zdolności , nieograniczoną wyobraźnię a przede wszystkim chęć twórczego działania.

            Relacja filmowa z uroczystości 

          • MALUJeMY z Kopernikem

          • W związku z ogłoszeniem roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wieruszowie ogłosiło konkurs plastyczny „MALUJeMY z Kopernikiem” skierowany dla uczniów szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było namalowanie portretu Mikołaja Kopernika. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły 22 lutego 2023 r.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 44 prace z 11 szkół podstawowych powiatu wieruszowskiego. W związku z wysokim poziomem prac konkursowych JURY  w składzie:

            Agnieszka Glac- przewodnicząca

            Małgorzata Skolankiewicz- członek

            Jolanta Moska- członek

            oceniło prace w dwóch kategoriach: portret biało-czarny  oraz portret w kolorze.

            W kategorii portret czarno – biały laureatami zostali :

            1 miejsce – Aleksandra Walorczyk, SP Nr 2 im. Marszałka Piłsudskiego

            2 miejsce – Oliwia Przybył, SP Niwiska

            3 miejsce  - Amelia Owczarek, SP Parcice

            W kategorii portret w kolorze laureatami zostali :

            1 miejsce – Hanna Znamirowska, SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach

            2 miejsce – Izabela Łakoma, SP Nr 1  J. Korczaka w Wieruszowie

            3 miejsce – Maksymilian Tomaszczyk, SP Parcice

            JURY przyznało też cztery wyróżnienia, które otrzymali następujący uczniowie.

             Amelia Golus, SP im J. Korczaka Wieruszów

             Anna Sęk, SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach

            Oliwia Kopacka, SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach

            Bartosz Semba ,  SP im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach

             

                         Konkurs plastyczny  odbył się w ramach kalendarza przedsięwzięć oświatowych Powiatu Wieruszowskiego na rok 2023 r. a nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

                    Zarówno laureaci jak i wyróżnieni wezmą udział w warsztatach malarskich,  które poprowadzi pani Agnieszka Glac- absolwentka ASP w Łodzi. Udział w warsztatach to nagroda specjalna dla młodych artystów.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie –  prace konkursowe będzie można oglądać do końca marca na wystawie w szkole. 

             

          • Afirmacja - Jak zaakceptować siebie?

          • Bardzo dobrym sposobem budowania własnej samooceny jest afirmacja, czyli akceptacja tego jacy jesteśmy i uznanie tego za coś dobrego.

            Bardzo często zamiast na swoich zaletach skupiamy się na wadach - spowodowane jest to tym, że rzeczy nieodpowiednie lub nieznacznie odbiegające od prawidłowości rzucają się nam od razu w oczy. Nasze dobre, poprawne, czy odpowiednie cechy charakteru jak i wyglądu stają się czymś normalnym i zwykłym, przez to niezauważalnym. Mało kto spostrzega, że ma dwie sprawne nogi i ręce, działające zmysły czy funkcjonujący prawidłowo umysł.

            Ale przecież są to zwykłe rzeczy, więc po co się na nich koncentrować?

            Zauważanie w sobie dobrych cech i skupienie na nich swojej uwagi powoduje stopniowe przewartościowanie siebie. Nasze wady i pewne niedociągnięcia będą traciły na znaczeniu, a w centrum naszych myśli pojawią się pozytywne oceny dotyczące nas samych. Nasza samoocena oraz pewność siebie będą wzrastały i z dnia na dzień poprawiać się będzie to jak na siebie patrzymy.

            I tu nie chodzi o to, aby negować i zaprzeczać swoim słabszym stronom oraz, żeby rozwijać pychę czy butę, ale o budowanie własnej wartości w celu pokonywania tych słabszych stron oraz wykorzystywania dobrych cech dla swojego dobra i dobra innych ludzi.

            Więc każdego dnia poświęć 5-10 minut na afirmację, aprobatę, akceptację tego jaka i jaki jesteś. Zauważ w sobie pozytywne rzeczy i dobro, które posiadasz. Zwiększysz tym samym swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.

             

          • Studniówka „Kopernika”

          • W minioną sobotę w sali bankietowej „Pod Różą” odbył się uroczysty bal studniówkowy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie. Uroczystość rozpoczęła się  pokazem walca, po którym nastąpiła część oficjalna.

                       Prowadzący w imieniu maturzystów dziękowali Rodzicom, Dyrekcji oraz Wychowawcom: pani Lidii Sikorze oraz pani Ewie Stasik-Żyle.  Dyrektor szkoły pani Magdalena Stachulec w swym wystąpieniu przypomniała młodzieży jej początki w szkole i życzyła pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do celu”. Życząc udanej zabawy dyrektor rozpoczęła bal tradycyjnie już słowami „Poloneza czas zacząć”.

            Już teraz maturzyści mogą odliczać symboliczne 100 dni do egzaminu dojrzałości.

             

          • Młodzi płyną z Łodzią

          • W dniach 18-19 lutego 2023 r. odbył się czwarty wyjazd do Łodzi w ramach projektu Erasmus + ,, Młodzi płyną z Łodzią. Dwudniowe zajęcia prowadziła pani Patrycja Kołomańska-Denys. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i nowych informacji min.

            -co to jest marka, marketing, marketing polityczny,

            -co to jest archetyp marketingowy,

            -na czym się opiera oraz jak działa skuteczna reklama,

            -jak napisać artykuł, by zainteresował czytelnika,

            -wykorzystanie mediów społecznościowych w marketingu,

            -skuteczny przekaz informacji.

            Wszyscy uczestnicy w małych grupach projektowali kampanie wg własnych pomysłów. Na pewno zdecydowanie zwiększyła się świadomość uczestników projektu w zakresie działania reklamy